Očné alergie – a rýchle riešenia

Účinné terapie, účinná ochrana

Leto – čas sennej nádchy! Stačí, ak uplynie niekoľko dní naplnených jarným slnkom, a väčšina z nás sa začne tešiť na pohodové letné dni. Mnohí ľudia však majú iné starosti: obávané alergie, ktoré spôsobujú červené, svrbiace, slziace alebo napuchnuté oči. A u používateľov kontaktných šošoviek alebo okuliarov je tento problém ešte horší. Vinník: peľ. Alergické reakcie môžu vplývať na mnohé naše orgány, najviac postihnutým orgánom sú však oči. Tím LEPŠIEHO VIDENIA sa zameral na príčiny a liečbu očných alergií – a na dostupné prostriedky, ktoré dokážu uľaviť od akútnych symptómov.

Čo sa počas alergickej reakcie vlastne deje?

Ak sa naše telo dostane do kontaktu s látkami, ktoré sú preň cudzie alebo môžu preň znamenať potenciálne nebezpečenstvo, spustí sa tzv. obranný proces. K takýmto látkam patria alergény. Ide najmä o malé bielkoviny, ktoré pre organizmus vo všeobecnosti nepredstavujú hrozbu.

U ľudí s alergiami sa však vyvíjajú špeciálne protilátky, ktoré vedú k uvoľneniu rôznych tkanivových hormónov v pokožke a slizniciach. Najdôležitejším z týchto hormónov, pokiaľ ide o alergické symptómy, je histamín: je zodpovedný za mnohé alergické reakcie tela, t. j. svrbenie, dýchavičnosť alebo zväčšenú dilatáciu krvných ciev.

Imunitný systém sa aktivuje hneď potom, ako sa telo dostane do kontaktu s alergénom. Tento proces sa potom opakuje pri každom kontakte s alergénom. To znamená, že ak telo jeden raz alergicky reagovalo na danú látku, táto reakcia sa bude opakovať. Inými slovami: opakovaný kontakt s látkou veľmi rýchlo vedie k alergickej reakcii – obyčajne za niekoľko minút, ale niekedy to môže trvať až jednu hodinu.

Reakcia očí je mimoriadne silná; spojivky a sliznice začnú okamžite reagovať na cudziu látku, krvné cievy sa roztiahnu a uvoľní sa tekutina. Tento stav zažívame v podobe slzenia, tečúceho nosa, opuchov alebo sčervenania. Slzy postupne vyplavujú alergény von z očí a pomaly uľavujú od symptómov.

Pomoc je poruke – ochranu poskytnú správne okuliare

Okuliare počas obdobia sennej nádchy poskytujú namáhaným očiam doplnkovú ochranu – bez ohľadu na to, či ide o slnečné okuliare, alebo o bežné predpísané okuliare. Pre alergikov sú ideálnym riešením tvarované modely a rámy so širokými bočnými časťami. Chránia citlivé oči pred jasným svetlom, prievanom a čiastočne aj pred peľom poletujúcim vo vzduchu. Ďalšie informácie…

Čo teda spúšťa očnú alergiu?

V závislosti od ročného obdobia je to obyčajne peľ, ktorý spôsobuje väčšinu problémov. Existuje však mnoho iných faktorov, ktoré môžu podráždiť spojivky očí: zvieracia srsť, roztoče, hubové spóry, jed hmyzu alebo intolerancia na niektoré typy jedla, napríklad glutamát. Je dôležité, aby osoba, ktorá alergiou trpí, presne zistila, na čo je alergická. Na tento účel slúžia rôzne testy, ktoré môžu urobiť dermatológovia alebo alergológovia. Vhodným príkladom je test vpichnutia, ktorý sa používa najmä na detekciu alergie na peľ: kvapky obsahujúce rôzne typy peľu sa aplikujú a potom „zaškrabnú“ do pokožky. Nemajte obavy: nevytvoria sa žiadne jazvy. Po uplynutí približne 20 minút lekár dokáže určiť prítomnosť alergie. Ak sa zistí alergia, zistí sa aj to, na čo má daný človek alergiu, a následne sa stanoví vhodná terapia.

Test s náplasťami sa používa primárne na zisťovanie kontaktných alergií. V rámci tohto testu sa na chrbát pacienta aplikuje niekoľko náplastí. Obsahujú látky, o ktorých sa predpokladá, že sú spúšťačom alergie. Tieto náplasti sa nosia 24 až 48 hodín a lekár okamžite zistí, na aké látky je pokožka alergická.

Dá sa očná alergia liečiť?

Áno – používa sa dlhodobá terapia (desenzitizácia) zahŕňajúca používanie stabilizátorov mastocytov alebo liek známy ako blokátor H1. Ak je známa príčina alergie, pomáha až v 70 percentách prípadov špecifická imunitná terapia známa ako hypo- alebo desenzitizácia. V rámci tohto postupu sa látka, na ktorú je daná osoba alergická, opakovane podáva vo veľmi zriedenej forme šesť mesiacov až tri roky. Týmto spôsobom telo postupne „akceptuje“ alergén bez obranných reakcií.

Ak pacient nereaguje na tento typ terapie, môže byť účinnou alternatívou špeciálny antialergický liek vo forme očných kvapiek alebo nosového spreja. Liek stabilizuje mastocyty, preto sa histamíny obsiahnuté v mastocytoch neuvoľňujú. Alergická reakcia potom vôbec nenastane alebo nastane iba v minimálnom rozsahu. Liek je potrebné užívať pravidelne a v správnom čase. Tento liek má však iba profylaktické účinky a od akútnych symptómov neuľaví. Užíva sa niekoľkokrát denne (približne dva až tri týždne), skôr ako sa začne peľová sezóna. Tento typ lieku je bežne dostupný v lekárňach.

Ak sú symptómy akútne alebo závažné (napríklad závažné svrbenie), je vhodnou možnosťou použitie vysoko selektívnych blokátorov H1. Upravujú permeabilitu krvných ciev v spojivke vzhľadom na protizápalové látky, blokujú histamínové receptory a zabraňujú zápalovej histamínovej reakcii. Očné kvapky obsahujúce túto látku sú iba na predpis.

Čo pomôže používateľom kontaktných šošoviek?

Nositelia mäkkých kontaktných šošoviek, ktorí trpia sennou nádchou, majú mimoriadnu nevýhodu. Aj keď sú antialergické očné kvapky vynikajúcim prostriedkom na úľavu od symptómov sennej nádchy, mäkké kontaktné šošovky ich obyčajne nedokážu dobre tolerovať, keďže majú väčšie póry ako tvrdé kontaktné šošovky. Očné kvapky sa usadzujú v týchto póroch a rozpúšťajú časť materiálu kontaktných šošoviek, čo vedie k ďalšiemu podráždeniu spojivky a rohovky. Vhodnou alternatívou pre používateľov mäkkých kontaktných šošoviek so sennou nádchou sú slnečné okuliare s tvarovaným rámom alebo denné jednorazové kontaktné šošovky. Vyťahujú sa zakaždým priamo z balenia, t. j. neusádza sa na nich peľ.

Praktické tipy na každodenné použitie

Pomocou nasledujúcich tipov minimalizujete vystavenie sa peľu:

  • Jednoduchý, ale účinný tip: pravidelne čistite svoje okuliare. Používajte špeciálne obrúsky na čistenie šošoviek od spoločnosti ZEISS, ktoré neobsahujú žiadne umelé prísady ani agresívne látky na čistenie skla
  • Doma vyveste niekoľko vlhkých uterákov. Uteráky zachytia časť peľu zo vzduchu.
  • Okná nechávajte zatvorené a izbu vetrajte iba v určitých časoch – na vidieku je obsah peľu vo vzduchu najnižší od 19:00 hod. do polnoci a v zastavaných oblastiach od 6:00 hod. do 8:00 hod.
  • Pravidelne vysávajte koberce alebo ich nahraďte laminátovou či parketovou podlahou.
  • Niekoľkokrát denne si umyte tvár a vypláchnite oči, pred odchodom do postele si umyte vlasy a spite so zatvorenými oknami.
  • Nevyzliekajte sa v spálni, ale v kúpeľni. Vlhkosť v kúpeľni v dôsledku sprchovania zabraňuje peľu z oblečenia uvoľniť sa do izby.
  • Keď vediete vozidlo, okná majte zatvorené a dbajte na to, aby bol vetrací systém vybavený filtrom.
Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Vedie čítanie pri slabom svetle k poškodeniu zraku? Obľúbený mýtus, ktorý už počul každý z nás, znie: čítanie pri slabom svetle poškodzuje oči. Najnovšie štúdie však uvádzajú, že to vôbec nie je tak.

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Je mrkva dobrá na oči? Od útleho veku počúvame, že mrkva je dobrá na oči. Nie je to však úplne tak.

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Očné cvičenie Naše oči každý deň ťažko pracujú. Pomocou niekoľkých jednoduchých cvičení si môžete uvoľniť oči a osviežiť zrak

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Prečo je dobrý zrak dôležitý Ak niektorý zo zmyslov chýba, musia zaň všetku prácu prevziať ďalšie zmysly. Oči zohrávajú v tejto sústave dôležitú úlohu.

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty