Opuchnuté oči, tmavé kruhy, začervenané a páliace oči

Všetko, čo potrebujete vedieť o možných príčinách a ako im predchádzať

Trápili vás už niekedy opuchnuté oči, tmavé kruhy a začervenané či páliace oči? Ide o nepríjemné príznaky, ktoré môžu mať mnohé príčiny. BETTER VISION vysvetľuje: čo spôsobuje opuchnuté oči, tmavé kruhy a začervenané a páliace oči, a ako tomu všetkému predchádzať?

Príliš málo spánku, nevhodné okuliare, alergie, očné zápaly alebo priveľa času stráveného za obrazovkou – naše citlivé oči môže podráždiť veľa vecí. Asi vás potom neprekvapí, že problémy ako opuchnuté oči, tmavé kruhy alebo začervenané či páliace oči sú veľmi rozšírené. Existujú však účinné spôsoby, ako im predchádzať. Tu sa dozviete všetko potrebné, ako na to.

Opuchnuté oči

Príznaky opuchnutých očí:

Oči a očné viečka zväčšia objem, opuchnú a príležitostne sčervenajú, tiež sú citlivé na tlak. Sprievodnými znakmi sú časté svrbenie, slzenie a pálivý pocit. Väčšinou sa to týka oboch očí – príznaky sa prejavujú na jednom oku iba zriedka.

Opuchnuté oči
Príčiny opuchnutých očí:

Niektoré bežné príčiny opuchnutých očí vám už môžu byť povedomé – stačí jeden ranný pohľad do zrkadla, ktorý vám pripomenie vašu poslednú noc: príliš málo spánku, zvetraný vzduch (napr. keď je veľmi teplo alebo dusno), či dokonca plač, priveľa krokodílích sĺz pri pozeraní romantického filmu. To všetko predstavuje pre naše oči extrémnu námahu, v dôsledku ktorej opúchajú. To preto, že pokožka okolo našich očí je oveľa tenšia než pokožka, ktorá pokrýva ostatnú časť našej tváre. To znamená, že príznaky záťaže a únavy sú oveľa viditeľnejšie okolo očí. No opuchnuté oči môžu byť aj zdedené alebo dôsledkom procesu starnutia – a okrem toho je tu veľa iných príčin:

 • Ak máte veľmi slanú večeru alebo s veľkým obsahom bielkovín, nasledujúce ráno môžete mať opuchnuté oči. Tento efekt sa ešte zhoršuje, ak spíte príliš dlho v horizontálnej polohe, čím sa narušuje tok lymfatickej tekutiny v oblasti očí. Tekutina sa pritom v noci hromadí a spôsobuje opuchnutie.
 • Alergie (obvykle v súvislosti s peľom, prachom alebo zvieracími chlpmi) a intolerancia voči niektorým liekom alebo potravinám môžu taktiež spôsobovať opuchnuté oči. 
 • Akútna neurodermatitída môže spôsobovať opuchnuté, začervenané a/alebo suché oči.
 • Ba čo viac, opúchanie môžu spôsobovať niektoré očné zápaly ako konjunktivitída alebo jačmene na oku. 
 • Problémy s očami môžu tiež naznačovať iné ochorenie. Spúšťačmi opuchnutých očí môžu byť napríklad obličkové alebo srdcové ochorenie, nedostatočne aktívna štítna žľaza či vysoký krvný tlak. Oči často opúchajú pri nachladení, a to hlavne vtedy, keď sú postihnuté aj dutiny.
 • Opúchanie očí môže spôsobovať aj dehydratácia.
 • Suché oči, napríklad pri dlhodobom nosení kontaktných šošoviek, pôsobení ohriateho vzduchu alebo pri trávení veľa času prácou pri obrazovke, môžu takisto viesť k opuchnutým očiam. 
 • Určité lieky vysušujú oči, čo vedie k opúchaniu.
 • Opúchanie môžu spôsobovať aj externé vplyvy ako úder či náraz.
 • Pri tvorbe hormónu estrogén počas menštruácie u mnohých žien vznikajú okolo očných viečok vodné usadeniny.
Ako sa zbaviť opuchnutých očí:
V závislosti od toho, čo opúchanie spôsobuje, je k dispozícii celý rad liečebných možností. Ak príznaky neodznejú samé od seba, základným odporúčaným pravidlom je poradiť sa s očným lekárom, ktorý zistí, čo problém spôsobuje. To isté platí pre vracajúce sa príznaky alebo v prípade, že sa prejavia náhle a čoskoro nato neodznejú.
 
K dispozícii máte celý rad jednoduchých, osvedčených domácich riešení, ktoré poskytujú rýchlu úľavu pri veľmi opuchnutých očiach. Podobne ako pri väčšine typov opuchlín dokáže chlad zázraky. Na opuchnuté očné viečka si môžete skúsiť dať studený vrecúškový čaj (zelený čaj zmierňuje opúchanie), alebo prečo očiam nedopriať chladiacu uhorkovú masku?
 
Upozornenie: Niektorí ľudia môžu maž alergickú reakciu na ochutený vrecúškový čierny čaj. V takom prípade vrecúško s čajom ihneď odložte. Praktická alternatíva: vložte do mrazničky na päť minút dve čajové lyžičky. V ďalšom kroku lyžičky položte na opuchnuté oči tak, aby sa ich dotýkala vydutá vnútorná strana. Chlad je nielen príjemný, ale tiež zmierňuje opuchnutie. Dôležité: Lyžičky nenechávajte v mrazničke príliš dlho, aby sa nevychladili až príliš. Po priložení lyžičiek na oči by ste sa nikdy nemali cítiť nepríjemne. V takom prípade lyžičky okamžite odoberte z očí. Chvíľu počkajte, kým sa kov začne zohrievať.
Ak vás často trápia opuchnuté oči, odporúčame vám používať chladiacu masku na oči (k dispozícii v lekárňach a predajniach s kozmetikou a zdravotníckymi potrebami). Gélová maska je príjemne chladivá a preto upokojuje a osviežuje citlivú pokožku okolo očí. Ak je opuchnutie spôsobené suchými očami, špeciálne očné kvapky vám môžu pomôcť stabilizovať slzný film a udržiavať oči vlhké. Tým sa zmierňuje podráždenie. Ak spôsobuje opúchanie alergia, ako rýchla úľava pri akútnych príznakoch môžu poslúžiť antihistaminiká (dostupné v lekárňach). Na liečenie alergií sa používajú špeciálne lieky, ktoré fungujú tak, že zmierňujú a zabraňujú alergickým reakciám. V boji s alergiou môže pomôcť tiež desenzibilizácia, čo je známe aj ako špecifická imunoterapia. Pritom sa osobe s alergiou podá veľmi slabá dávka látky, voči ktorej je osoba alergická. To sa potom opakuje v rozsahu od šiestich mesiacov do troch rokov. Telo tak alergén postupne „akceptuje“ a v najlepšom prípade bez prejavenia akýchkoľvek obranných reakcií. Ak spôsobuje opúchanie vysoký krvný tlak alebo srdcové či obličkové ochorenie, váš lekár vám pomôže nájsť najvhodnejší priebeh liečby príčiny.
 
Ak opúchanie spôsobuje neurodermatitída, pri akútnych príznakoch sa obvykle predpisuje kortizónový krém. Keďže nie všetky krémy a mastičky sú vhodné pre všetky časti pokožky, pred ošetrovaním citlivej oblasti okolo očí sa vždy poraďte s lekárom.
Opúchanie očí môže spôsobovať očný zápal. Podľa typu opúchania je k dispozícii celý rad možností liečby.
 
Prevencia pred opuchnutými očami:

Keďže opúchanie očí môže mať množstvo príčin, existujú rôzne formy prevencie. Podľa možností sa vyhýbajte bežným príčinám – napríklad požívaniu alkoholu večer alebo konzumovaniu jedál s veľkým obsahom soli či bielkovín. Opuchnutým očiam môžete ďalej predchádzať dodržiavaním nasledujúcich tipov:

 • Doprajte si čo najviac spánku a snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim. Sedem hodín spánku je ideálnych pre väčšinu ľudí.
 • V spálni by ste nemali mať príliš teplo, pretože to môže dráždiť vaše oči. Každý má odlišné potreby, čo sa týka tepla v spálni, no základným pravidlom je udržiavať teplotu niekde medzi 16 až 20 stupňami.
 • Keďže starý vzduch môže dráždiť oči, mali by ste pravidelne vetrať všetky miestnosti v rámci prevencie pred suchými, podráždenými a opuchnutými očami.
 • Oči sa môžu vysúšať a opúchať aj v dôsledku dehydratácie. Je preto veľmi dôležité piť veľa tekutín – ideálne až dva litre vody denne. Obmedzenie konzumácie cukru môže takisto prispieť k prevencii opuchnutých očí.
 • Mnohé alergie môžu spôsobovať opuchnuté oči a tmavé kruhy.
 • Konzumovanie nadmerných množstiev cukru či alkoholu alebo používanie parfumovanej kozmetiky alebo takej, ktorá obsahuje konzervačné látky, môže tiež dráždiť pokožku. V prípade ľudí trpiacich neurodermatitídou môžu byť následkom opuchnuté oči. Ľudia s neurodermatitídou by preto mali dodržiavať zdravý životný štýl a nemali by používať škodlivé produkty na ošetrovanie pokožky.
 • Ak opúchanie spôsobuje očný zápal, v závislosti od typu sú k dispozícii rôzne spôsoby prevencie.

Tmavé kruhy pod očami

Príznaky tmavých kruhov pod očami:

Tmavnutie pokožky pod očami. V závislosti od charakteru tmavých kruhov vyzerajú oči vyčerpane. Výrazné tmavé kruhy spôsobujú u niektorých ľudí nepekný vzhľad. Postihnuté oblasti môžu mať hnedý, modrý, sivý alebo modrasto fialový vzhľad. Príčina tmavých kruhov obvykle nemá škodlivý účinok a nemýľte si ich s modrým okom, čo je podliatina spôsobená pôsobením vonkajšieho tlaku.

Tmavé kruhy pod očami
Príčiny tmavých kruhov pod očami:

Tmavé kruhy sú vo väčšine prípadov iba kozmetickým a prechodným problémom. Spôsobujú ich dve hlavné príčiny:

1. Nadbytočné hromadenie pigmentu na pleti (hyperpigmentácia)

Farbu pokožky určujú aspekty, ako je napríklad melanín pigmentu. Ide o látku v bunkách, ktorá do veľkej miery určuje odtieň našej pokožky. Čím viac melanínu máme, tým tmavšia bude naša pokožka. Keď sa okolo očí nahromadí veľké množstvo melanínu, takéto nánosy vyzerajú ako modré či modrasto sivé tmavé kruhy. V medicíne sa to označuje ako hyperpigmentácia alebo melazma. Tmavé kruhy spôsobené hyperpigmentáciou môžu byť dedičné. Niektoré ďalšie príčiny sú:

 • zápaly, ochorenia a vyrážky (neurodermatitída, kontaktné alergie);
 • časté a intenzívne pôsobenie UV žiarenia;
 • lieky a určité medikácie.

2. Priehľadné cievy

Druhou najčastejšou príčinou tmavých kruhov sú priehľadné cievy. Pod okom sa nachádza mimoriadne tenká pokožka a podkožné tukové tkanivo – pri niektorých ľuďoch sú tak tenké, že krvné cievy je možné vidieť aj cez pokožku. Postihnutá oblasť z tohto dôvodu vyzerá tmavšia, a preto majú tmavé kruhy hnedý vzhľad. Čím menším množstvom kyslíka sú krvné cievy zásobované, tým viac sa budú cez pokožku lesknúť. Dôvodom je, že neokysličená krv je tmavšia ako okysličená krv. Ďalšími faktormi, ktoré spôsobujú tmavé kruhy v súvislosti s priehľadnými cievami, sú:

 • ochorenie obličiek a štítnej žľazy;
 • škodlivé látky (napr. znečisťovanie vzduchu a vody, výfukové splodiny);
 • dehydratácia;
 • zlá strava, nedostatok železa;
 • požívanie liekov, alkoholu a nikotínu;
 • stres;
 • nedostatok spánku.

Ako sa zbaviť tmavých kruhov:

Akútne príznaky tmavých kruhov je možné zmierniť jednoduchými domácimi opatreniami. Jedným z nich je utierka namočená do studenej vody. Ak si ju priložíte k tmavým kruhom na päť až desať minút, chlad spôsobí zmrštenie krvných ciev, v dôsledku čoho tmavé kruhy získajú svetlejší vzhľad. Podobne ako pri ošetrovaní opuchnutých očí môžu mať gélové okuliare alebo masky (dostupné v lekárňach a predajniach kozmetiky a zdravotníckych pomôcok) podobný účinok ako vrecúška zeleného alebo čierneho čaju. Na vyskúšanie jednoducho zoberte dve vrecúška zeleného alebo čierneho čaju, prelejte cez ne horúcu vodu, nechajte ich vychladnúť a potom mierne stlačte vrecúško s čajom a priložte ho na postihnuté miesta. Kofeín v čaji spôsobí zmrštenie krvných ciev pod pokožkou, čím získajú tmavé kruhy svetlejší vzhľad. Upozornenie: Niektorí ľudia môžu mať alergickú reakciu na vrecúško čierneho čaju s príchuťou. V takom prípade vrecúško s čajom ihneď odložte. Jemným masírovaním postihnutej oblasti môžete zlepšiť cirkuláciu a zmierniť tak tmavé kruhy.

Ako sa zbaviť tmavých kruhov

Tmavé kruhy môžete tiež rýchlo a ľahko skryť – na zakrytie potrebujete len nejaký korektor! Podľa možností by korektor nemal vysušovať pokožku, ale mal by pôsobiť zvlhčujúco. Ak máte citlivú alebo na alergie náchylnú pokožku, odporúčame používať korektor bez vône. Tip: Vyberte si farbu, ktorá je o odtieň svetlejšia ako vaša pokožka či mejkap.

Prevencia pred tmavými kruhmi pod očami:

V závislosti od príčiny máte na výber z množstva spôsobov, ako predchádzať tvorbe tmavých kruhov. Ak tmavé kruhy spôsobuje zlá strava, prechod na zdravú stravu môže predstavovať účinnú formu prevencie. Ak je príčinou nedostatok spánku, stres alebo požívanie liekov, alkoholu alebo nikotínu, osvojenie si viac vyváženého životného štýlu bude pre vás maximálne prospešné. Dehydratácia je ďalším častým dôvodom tmavých kruhov. Pitie veľkého množstva tekutín preto predstavuje účinnú formu prevencie.

Červené alebo začervenané oči

Príznaky červených alebo začervenaných očí:

Jedno alebo obe oči budú buď veľmi, alebo trocha začervenané. Ľudia sa často sťažujú na súčasne svrbiace, páliace a slziace oči.

Červené alebo začervenané oči
Príčiny červených alebo začervenaných očí:

Začervenanie je spôsobené rozšírenými cievami a zvýšenou cirkuláciou buď v spojivke, alebo v sklére pod ňou. Tieto krvné cievy sú jasne viditeľné oproti bielemu pozadiu skléry a je ich toľko, že oči náhle sčervenajú pri zvýšení cirkulácie. V medicíne je to známe ako zväčšená cievna kresba. Začervenané oči môžu spôsobovať napríklad:

 • zápal očného viečka, spôsobený napríklad alergiou;
 • vysoký vnútroočný tlak;
 • suché oči, napr. pre suchý okolitý vzduch;
 • nedostatok spánku;
 • preťažovanie očí, napr. trávením veľa času prácou pri obrazovke a/alebo nedostatočným žmurkaním;
 • prasknutá žilka, napríklad v dôsledku kontaminácie alebo poranenia oka;
 • nekorigované alebo nesprávne korigované zrakové poruchy;
 • príliš dlhé nosenie kontaktných šošoviek;
 • vírusové infekcie, napr. herpes;
 • kozmetika, napr. mejkap a maskara (môže spôsobovať zlepovanie okrajov očných viečok);
 • konjunktivitída
Ako sa zbaviť červených alebo začervenaných očí:

Podľa príčiny červených alebo začervenaných očí existuje celý rad možností liečenia. Oko je veľmi citlivý orgán. Ak máte pochybnosti, vždy sa poraďte s lekárom namiesto toho, aby ste sa pokúšali problém riešiť na vlastnú päsť. Ak sa oči príliš vysušujú a teda červenajú alebo dráždia, použitím umelého slzného filmu môžete do očí dostať dostatočné množstvo tekutiny. Ak je základnou príčinou alergia, antihistaminiká alebo kortizónové očné kvapky a očné gély vám môžu poskytnúť rýchlu úľavu. V prípade bakteriálnej infekcie vám váš očný lekár predpíše liečbu antibiotikami. Ak spôsobujú červené alebo začervenané oči nekorigované alebo nevhodne korigované zrakové poruchy, váš očný lekár môže uskutočniť test a odporučiť vám vhodné okuliare. Pre nositeľov kontaktných šošoviek: ak vám kontaktné šošovky spôsobujú časté červenanie alebo dráždenie očí, môže vám pomôcť skrátenie času ich nosenia alebo vyskúšanie inej značky kontaktných šošoviek či ošetrovacieho produktu.

Prevencia pred červenými alebo začervenanými očami:

Keďže červené a začervenané oči môžu mať rôzne príčiny, existujú rôzne formy prevencie. Vyhýbajte sa typickým príčinám, ako sú vonkajšie vplyvy, napr. suchý vzduch alebo prievany, chlórovaná voda, cigaretový dym a prach. Následkom môžu byť konjunktivitída a teda červené alebo začervenané oči. Ženy, ktoré každý deň používajú mejkap, by si mali pravidelne čistiť viečkové žľazy. Je to hračka: stačí si na oči priložiť na desať minút teplú, navlhčenú utierku. Následne si viečka jemne masírujte pomocou vatových tampónov nepúšťajúcich vlákna. Ak z viečkových žliaz vyteká nejaká tekutina, možno ju odstrániť navlhčenou vatovou tyčinkou. Ak nosíte kontaktné šošovky, nezabudnite si prečítať návod na príslušnom ošetrovacom výrobku a neprekračujte výrobcom odporúčaný čas nosenia. Ak máte červené alebo začervenané oči v dôsledku trávenia veľa hodín pred počítačom, môžete tomu predchádzať pravidelnými prestávkami (napr. sa pozrite von z okna alebo chvíľu opakovane žmurkajte). Zrakový komfort vám môže zlepšiť aj špeciálny pár počítačových okuliarov.

Páliace oči

Príznaky páliacich očí:

Oči svrbia, pália, vytvárajú pocit podráždenia a občas bolia a dráždia. Páliace oči často sprevádzajú iné problémy, napríklad červené alebo začervenané oči, pocit cudzieho telieska v oku, svrbiace očné viečka, citlivosť na svetlo a viac slzného filmu.

Páliace oči
Príčiny páliacich očí:

Suché oči (sicca syndróm) majú často za následok páliace oči. Keďže slzného filmu nie je dostatok na udržiavanie vlhkej spojivky a rohovky, následkom je dráždenie a teda páliace oči. Môže to znamenať, že kvalita slznej tekutiny nie je optimálna alebo nevzniká dostatočné množstvo slznej tekutiny. Páliace oči môžu byť spôsobené aj inými faktormi, napr.:

 • alergie;
 • nadmerné namáhanie očí, napr. trávením veľa času pri obrazovke;
 • užívanie určitých liekov;
 • nekorigované alebo nevhodne korigované zrakové poruchy;
 • konjunktivitída a zápal rohovky;
 • ochorenia ako poruchy zvlhčovania vyvolané ochorením štítnej žľazy, cukrovkou alebo reumou.
Ako sa zbaviť páliacich očí:
V závislosti od príčiny páliacich očí je k dispozícii celý rad možností liečenia. Ak trpíte páliacimi očami, rýchlu úľavu vám môžu poskytnúť špeciálne očné kvapky. Tieto stabilizujú slzný film a upokojujú spojivku. Ak je základnou príčinou alergia, antihistaminiká alebo kortizónové očné kvapky a očné gély vám môžu poskytnúť rýchlu úľavu. V prípade bakteriálnej infekcie vám váš očný lekár predpíše liečbu antibiotikami. Ak páliace oči spôsobujú nekorigované alebo nevhodne korigované zrakové poruchy, obráťte sa na svojho očného lekára, ktorý vám odporučí najvhodnejšie okuliare. Pre nositeľov kontaktných šošoviek: ak vás pri nosení kontaktných šošoviek často pália oči, môže vám pomôcť skrátenie času ich nosenia alebo vyskúšanie inej značky kontaktných šošoviek či ošetrovacieho produktu.
Prevencia pred páliacimi očami:
Vyhýbajte sa typickým príčinám, ako sú vonkajšie vplyvy, napr. suchý vzduch alebo prievany, chlórovaná voda, cigaretový dym a prach. Všetky tieto príčiny môžu spôsobovať konjunktivitídu a páliace oči. Ak nosíte kontaktné šošovky, nezabudnite si prečítať návod na príslušnom ošetrovacom výrobku a neprekračujte výrobcom odporúčaný čas nosenia. Ak vás pália oči v dôsledku trávenia veľa hodín pred počítačom, problému sa môžete zbaviť tak, že si budete dávať pravidelné prestávky. Napríklad sa občas pozrite do diaľky a oči navlhčujte a uvoľňujte žmurkaním. Zrakový komfort vám môže zlepšiť aj špeciálny pár počítačových okuliarov.

Upozornenie: Aj keď sa zdá byť väčšina týchto príznakov neškodná, môžu poukazovať aj na vážne ochorenie. Ak máte pochybnosti alebo ak sa príznaky zhoršujú, ihneď vyhľadajte lekára. Je to extrémne dôležité, ak máte problémy prísť na to, čo spôsobuje vaše príznaky. Lekár alebo očný lekár bude vedieť určiť presnú diagnózu na základe vášho chorobopisu.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Aké slnečné okuliare sú ideálne pre vašu obľúbenú aktivitu? Ideálny pár slnečných okuliarov sa nájde pre akúkoľvek príležitosť

Zdravie + prevencia 27.7.2018

Tags:

UV ochrana a ochrana pred oslnením V čom spočíva rozdiel?

Zdravie + prevencia 6.7.2018

Tags:

UV ochrana v každodennom živote Okenné tabule, oblečenie a okuliare – čo blokuje UV svetlo? A čo nie?

Zdravie + prevencia 28.5.2018

Tags:

Od miernej po vážnu kataraktu Všetko, čo potrebujete vedieť o operáciách, liečbe a preventívnych opatreniach

Zdravie + prevencia 28.5.2018

Tags:

Súvisiace produkty