Povrchy šošoviek: antireflexná, tvrdá vrstva, CleanCoat atď.

Aké povrchy šošoviek existujú a v čom sa líši ich kvalita? Aké sú výhody povrchov šošoviek?

Povrchy šošoviek fungujú ako ochranný povrch vašich šošoviek, ktorý pretvára moderné plastové šošovky na odolných každodenných pomocníkov. Povrchom šošoviek sa však často neprisudzuje význam, aký si zaslúžia, keď si ľudia kupujú pár okuliarov, pričom nositelia toto rozhodnutie väčšinou zverujú optikovi. Aby ste boli dobre pripravení, čo sa týka antireflexných, tvrdých, CleanCoat a iných povrchov, vytvorili sme pre vás sprievodcu, ktorý vám pomôže zorientovať sa v labyrinte povrchov. Voľba je napokon na vás!

1. Antireflexná vrstva:

klasická voľba, ako vidieť a byť videný účinnejšiey

Mnohí nositelia dávajú prednosť klasike, teda antireflexnej vrstve.

Výhody antireflexnej vrstvy

Umožňuje vidieť číro a jasne bez obmedzení, dodáva okuliarom krajší vzhľad a nositeľovi umožňuje vidieť plynulo a bez odrazov.

Šošovky bez antireflexnej vrstvy majú veľkú nevýhodu: Nositeľ vidí veľa viditeľných odrazov. Tieto odrazy rozptyľujú hlavne na mokrých cestách alebo pri šoférovaní v noci, ale aj keď sa človek s niekým rozpráva, pretože druhá osoba uvidí vo vašich okuliaroch svoj odraz namiesto toho, aby sa pozerala na vás.

Ako zistím, či majú šošovky antireflexnú vrstvu?

Antireflexné šošovky je možné rozpoznať podľa zvyškového odrazu. Bez ohľadu na použitý materiál šošoviek majú charakteristickú farbu, keď okuliare podržíte pri miernom uhle voči bielemu pozadiu. Pre nositeľa je to veľmi praktické: optik tak vie rozpoznať antireflexnú vrstvu a dokonca ponúknuť rovnako vysokú kvalitu, ak je potrebné prejsť na iný materiál.

Zvyškový odraz je väčšinou zelený. Moderný povrch šošoviek DuraVision® Premium fod ZEISS má atraktívny, modrastý zvyškový odraz. Sotva postrehnuteľný modrastý zvyškový odraz zvyšuje množstvo svetla, ktoré šošovka prenáša do vašich očí. A nielen to – modrá je pre oko menej viditeľná. To znamená, že šošovky s týmto zvyškovým odrazom majú tú výhodu, že iní ľudia vaše oči vnímajú jasnejšie a s menšími odrazmi. Vaše oči vyzerajú prirodzenejšie, takmer ako by ste nemali nasadené vôbec žiadne okuliare.

Odporúčame porozprávať sa s vaším optikom o ponuke služieb antireflexných povrchov a o ich odolnosti. Spýtajte sa ho na tipy, na čo si treba dať pozor, aby vám povrch vydržal tak dlho, ako má vydržať.  

Bez antireflexná vrstva S antireflexná vrstva

2. Tvrdý povrch: dôležitý hlavne pri plastových šošovkách

V prípade plastových šošoviek (organické šošovky) potrebujete jednoznačne tvrdý lakovaný povrch. Plastové šošovky sa síce ľahko nosia, no použitý materiál je jemnejší a náchylnejší na poškriabanie než sklenené šošovky (označované aj minerálne šošovky) – minimálne vtedy, keď sa neošetrujú.

Špeciálne povrchy s tvrdým lakom spojeným s materiálom nielen vylepšujú odolnosť šošoviek pred poškriabaním, ale zabezpečujú tiež stálu kvalitu zraku a predlžujú životnosť. Vďaka povrchu DuraVision® Platinum ponúka ZEISS riešenie, ktoré je trikrát tvrdšie ako minulá generácia plastových šošoviek ZEISS s tvrdým (AR) povrchom a o 35 % tvrdšie ako minerálne (sklenené) šošovky ZEISS s povrchom AR. Umožňuje to spôsob, akým ióny utesnia šošovku po aplikovaní povrchu. Ak chcete zistiť viac, čítajte ďalej.

Bez tvrdý povrch S tvrdý povrch

3. Vďaka CleanCoat si už nikdy nebudem musieť čistiť svoje okuliare?

Žiaľ, neexistuje taký povrch, ktorá by vás zbavil potreby čistenia okuliarov. Šošovky však možno pokryť povrchom takým spôsobom, aby sa znížila pravdepodobnosť zachytávania nečistôt na šošovke. CleanCoat robí povrch šošovky hladkým, čím sťažuje zachytávanie nečistôt a prachu. To výrazne uľahčuje starostlivosť o šošovku. Čím hladší je povrch šošovky, tým lepšie.

Podobne ako pri dopade na lotosový list voda hneď vytvorí kvapku vďaka máčacím vlastnostiam povrchu. Je to výborné plus, hlavne pri antireflexných šošovkách, pretože vďaka vylepšenej redukcii odrazov si skôr všimnete nečistoty než pri šošovkách bez takéhoto povrchu.
K udržiavaniu čistejších okuliarov môže prispieť aj ďalšia úroveň povrchu s antistatickým účinkom: napríklad chumáče z oblečenia sa na takýchto šošovkách zachytávajú v oveľa menšej miere.

Bez vďaka CleanCoat S vďaka CleanCoat

Univerzálny balík povrchov

Výrobcovia šošoviek chcú svojim zákazníkom uľahčiť výber povrchu, a preto ponúkajú balíky pre rôzne povrchy. ZEISS nie je výnimkou: s povrchmi šošoviek DuraVision® Premium získate kompletný balík zahŕňajúci tie najlepšie antireflexné, tvrdé, antistatické a CleanCoat povrchy.

Stačí sa spýtať optika. Na výbere správnej povrchu záleží aj pri kupovaní detských okuliarov alebo druhého páru pre seba – nenechávajte toto dôležité rozhodnutie na náhodu!

Špeciálne povrchy pre optimálny zrak

Viac uvoľnené videnie v digitálnom svete:

ochrana pred modrým svetlom

Náš zrak prešiel obrovskými zmenami s nástupom digitálnych zariadení, ktoré v súčasnosti používame, napríklad smartfóny, tablety a moderné osvetlenie prostredníctvom LED svetiel a displejov. Stretávame sa s modrým svetlom oveľa viac ako kedykoľvek predtým – a síce po celý deň. Predpokladá sa tiež, že vysokoenergetické modré svetlo z dlhodobého hľadiska negatívne vplýva na zrak.

Jedno je však isté: svetlo má zásadný účinok na riadenie nášho vnútorného fyziologického rytmu tela, a tým aj na naše spánkové vzorce. Intenzívne svetlo v podvečer dáva vášmu telu signály, aby zostalo bdelé dlhší čas. Keď sa pozeráte na obrazovku na počítači alebo iné digitálne zariadenie, svoje oči vystavujete veľkým množstvám modrého svetla, ktoré spôsobuje napríklad zníženú kontrastnú citlivosť. Zaostrovanie na obrazovku môže byť tiež namáhavé pre vás a vaše oči a môže prispievať k digitálnej únave očí.

Vaše oči dokážu pred modrým svetlom ochrániť šošovky vďaka špeciálnemu filtru, ktorý uľahčuje prácu pri počítači alebo používanie digitálnych zariadení. Vďaka DuraVision® BlueProtect od ZEISS získate nadštandardný povrch šošovky spolu s filtrom modrého svetla, ktorý je výborný pre všetkých nositeľov, ktorí sa zdržiavajú často vnútri a zisťujú, že svetlo vyžarované LED žiarovkami, televízormi alebo monitormi počítačov ich unavuje alebo sa pri ňom cítia nepohodlne. Odporúča sa preto vybrať si tento povrch šošovky, dokonca aj pri okuliaroch, ktoré potrebujete na prácu alebo pri pozeraní TV.

Výnimočný komfort a vyššia bezpečnosť na ceste:

povrch Premium navrhnutý pre vodičov

Už sme to zažili všetci: nepríjemné oslňovanie oproti idúcimi vozidlami alebo pouličné lampy obmedzujúce náš zrak. Vodičov to vyčerpáva a môže ich to aj ohrozovať.

Tu môže pomôcť prémiový povrch, ktorý je integrovaný do šošoviek ZEISS DriveSafe. Táto obmedzuje subjektívne vnímanie oslňovania*, napr. od oproti idúcich vozidiel s LED alebo xenónovými prednými svetlami a účinne chráni vaše šošovky pred poškriabaním a zachytávaním čiastočiek nečistôt.

Ako rozpoznám povrch ZEISS DriveSafe?
Povrch ZEISS DriveSafe sa prejavuje fialovkastým zvyškovým odrazom na šošovke, ktorý je sotva viditeľný a preto nerozptyľujúci.

Úžasná ochrana proti slnku a skvelý doplnok

Šošovky, ktoré sa na slnku stmavujú

Tónovacie šošovky sú skvelé pre každého, kto si nechce na slnku vymieňať okuliare, pretože tieto šošovky sú vybavené špeciálnou technológiou, ktorá sa prispôsobuje slnku – napr. PhotoFusion od ZEISS

Ochrana proti slnku – so štýlovými odtieňmi, ktoré ladia s vaším vzhľadom

Keď ste vonku, záleží iba na ochrane vašich očí pred slnkom a oslňovaním. V spolupráci so svojím optikom si môžete vytvoriť slnečné okuliare, ktoré budú ideálne z hľadiska farby aj štýlu. Farebné povrchy pre slnečné okuliare sú dostupné pre plastové aj minerálne šošovky. Portfólio slnečných okuliarov od ZEISS obsahuje široký výber odtieňov šošoviek – od jednofarebných a gradientných odtieňov až po dvojfarebné či dokonca špeciálne odtiene na lekárske účely. Vaše okuliare, či už s jednoohniskovými alebo progresívnymi šošovkami, sa tak stanú vaším obľúbeným doplnkom, ktorý zároveň poskytuje prvotriednu ochranu proti slnku.

Nový trend: slnečné okuliare so zrkadlovým povrchom

Pôvodne boli potrebné, iba keď pražilo slnko, teraz sú však slnečné okuliare so zrkadlovým povrchom veľmi obľúbené – a dostanete ich vo vašich dioptriách! Porozprávajte sa so svojím optikom a preskúmajte široký výber farieb a funkcií, ktoré máte k dispozícii pri povrchoch slnečných okuliarov.

* 64 % testovaných nositeľov v prípade DuraVision DriveSafe povedalo, že v porovnaní s inými prémiovými antireflexnými povrchmi zaznamenali menej problémov s oslňovaním vďaka novému povrchu. Zdroj: Interný experiment s nositeľmi (zamestnanci CZV v Nemecku), experiment s externými nositeľmi (odborníci na očnú starostlivosť a spotrebitelia v Španielsku)

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Aké slnečné okuliare sú ideálne pre vašu obľúbenú aktivitu? Ideálny pár slnečných okuliarov sa nájde pre akúkoľvek príležitosť

Zdravie + prevencia 27.7.2018

Tags:

UV ochrana a ochrana pred oslnením V čom spočíva rozdiel?

Zdravie + prevencia 6.7.2018

Tags:

UV ochrana v každodennom živote Okenné tabule, oblečenie a okuliare – čo blokuje UV svetlo? A čo nie?

Zdravie + prevencia 28.5.2018

Tags:

Od miernej po vážnu kataraktu Všetko, čo potrebujete vedieť o operáciách, liečbe a preventívnych opatreniach

Zdravie + prevencia 28.5.2018

Tags:

Súvisiace produkty