Prvá pomoc pri spálení očí

Ako rozpoznať slnkom spálené oči a čo s tým robiť

Vedeli ste, že vaše oči môžu byť spálené slnkom? Neoficiálne tento stav ľudia často označujú ako „snežnú slepotu“ - nepríjemné poškodenie očí spôsobené silným UV žiarením. LEPŠIA VIDENIE vysvetľuje: Ako môžete zistiť, či máte spálenie očí? Ako môže spálenie slnkom a UV žiarením poškodiť vaše oči - a čo by ste mali robiť v prípade tejto hrozby?

Expert advice provided by: Dr. Albert J. Augustin, Director of Karlsruhe Ophthalmology Clinic

Či už ste na pláži alebo na svahoch, keď svieti slnko tak má väčšina ľudí dobrú náladu. Je smutné, že existuje niekoľko vecí, ktoré by mohli zničiť vašu pohodu na slnku. Jedným z nich je spálenie očí slnkom. Pravidlom je konať rýchlo, pretože spálenie očí slnkom môže mať priame následky na vaše videnie. Ale aký je najlepší spôsob, ako liečiť spálenie očí slnkom?

Ako identifikovať spálenie očí slnkom

Ako identifikovať spálenie očí slnkom

Pretože existuje toľko vecí, ktoré dráždia naše oči, najprv musíte byť schopní identifikovať spálenie očí slnkom. Slnečné spálenie očí môže postihnúť jedno alebo obe oči. Typické príznaky spálenia očí, všeobecne známe ako „snežná slepota“ (keratitis solaris alebo keratitis photoelectrica) sú: bolesť / slzenie / rezanie / zacervenanie očí, sprevádzané rozmazaným videním a zvýšená citlivosť na svetlo.

Vo vážnych prípadoch spálenia oka sa vonkajšia vrstva rohovky poškodí, čo vystavuje nervové zakončenia pod ňou výraznej iritácii. Poškodení sa často sťažujú na pocit cudzieho telieska v oku, majú pocit akoby sa do neho dostal piesok. Žmurkanie je nepríjemné a často veľmi bolestivé. Obyčajne je spálenie očí slnkom neškodné a nezanecháva trvalé následky. V prípade, že sa s ním stretnete opakovane, môže dokonca viesť k rakovine, makulárnej degenerácii alebo chronicky suchým očiam. Pojem „ snežná slepota“ sa používa na opísanie spálenia očí, pretože často postihuje ľudí, ktorí idú na túru do hôr, pretože sneh odráža až 88 percent UV lúčov, čo ich intenzitu výrazne zvyšuje. Napríklad keď ležíte na pláži: voda odráža len 10 - 20 percent UV žiarenia.1

Majte na pamäti, že čím vyššie stúpate, tým silnejšie bude UV žiarenie. Na každých 100 metrov nadmorskej výšky stúpne intenzita UV žiarenia až o 12%.2  Na zasneženom teréne je až 16-krát vyššia. To je dôvod, prečo nie sú opalujúci sa jedinci jediní, ktorí by mali chrániť svoje oči - každý, kto má rád lyžovanie, turistiku v horách alebo vykonáva zváracie práce, je vystavený škodlivým UV lúčom.

Vo vážnych prípadoch spálenia oka sa vonkajšia vrstva rohovky poškodí, čo vystavuje nervové zakončenia pod ňou výraznej iritácii.

Prvá pomoc pri spálení očí

Podobne ako pri pravidelnom spálení slnkom, príznaky spálenia očí slnkom sa často prejavia až neskôr: ľudia ich zvyčajne začnú pociťovať o 3 - 12 hodín neskôr. Akonáhle máte podozrenie, že môžete mať popáleniny očí, je dôležité konať rýchlo, aby ste mohli zmierniť nepríjemné príznaky a zabrániť ďalšiemu poškodeniu.

1. Nechajte si skontrolovať Vaše oči

Zatiaľ čo spálenie očí môže byť veľmi bolestivé, často sa zhojí za pár dní, pretože vrchné vrstvy rohovky majú schopnosť rýchlej regenerácie. Oko je veľmi citlivý orgán, preto by ste si mali vždy nechať vyšetriť oftalmológiom, aby ste si ujasnili vaše príznaky - v extrémnych prípadoch môžete dokonca . Váš lekár Vám môže predpísať lieky na zmiernenie bolesti a liečiť oko dezinfekčným prostriedkom alebo kvapkami antibiotík a gélov, aby zabránil infekcii. Gél vitamínu A môže tiež pomôcť regenerovať poškodené tkanivo.

2. Zostaňte doma a oddychujte

Aby sa zabránilo trvalému poškodeniu rohovky, pacienti by sa mali okamžite vyhnúť vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu a rýchlo ochladiť oči, napr. handričkou navlhčenou v studenej vode alebo, ak je to možné, masku alebo poháre naplnené chladivým gélom. Tieto môžu byť zakúpené v lekárni alebo predajni krásy a zdravia a poskytujú rýchlu úľavu od bolesti.

3. Žiadne trenie alebo škriabanie!

Dokonca aj keď Vaše oči svrbia, vyhýbajte sa ich treniu, pretože to môže spôsobiť, že budú ešte viac podráždené.

4. Vymente si kontaktné šošovky za okuliare

Kontaktné šošovky sa musia okamžite odstrániť, aby sa zabránilo ďalšiemu podráždeniu. Odporúča sa, aby ste zostali v zatemnenej miestnosti, kým vaše príznaky nezmiznú

Vymente si kontaktné šošovky za okuliare

5. Chemici môžu poskytnúť rýchlu pomoc

Ak sa bolesť zhorší a nemôžete rýchlo navštíviť lekára, môže pomôcť ibuprofen a paracetamol.

6. Prevencia je lepšia ako liečba

Prevencia je najlepším druhom liečby - vyhnúť sa utrpeniu za každú cenu! Správny typ slnečných okuliarov, lyžiarske okuliare alebo ochranné okuliare pri práci - všetky majú UV filter do 400 nm3 - môžu chrániť oči pred škodlivým UV žiarením. Správny typ slnečných okuliarov na ochranu pred spálením očí by mal mať aspoň triedu ochrany 3 a ak sa nachádzate na snehu, potrebujete triedu ochrany 4. Trieda ochrany sa zvyčajne uvádza na jednej zo straničiek. Vždy sa uistite, že vaše slnečné okuliare môžu filtrovať UV svetlo, ktoré prichádza zhora alebo po stranách. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o tom, kedy potrebujete chrániť oči pred UV svetlom. Ale dnes už nemusíte nosiť len slnečné okuliare, aby ste boli chránení. Existujú číre šošovky, ktoré vám tiež ponúkajú plnú ochranu pred UV žiarením.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné samozatmavovacie Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Šošovky so samočinným tónovaním pre komfortnejší zrak, flexibilitu a ochranu 10 tipov od tímu BETTER VISION: komu sú určené fotochromatické okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS na predpis a kedy sa majú nosiť?

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Nie všetky slnečné okuliare sú rovnaké Better Vision objasňuje, čo by ste mali vedieť o UV ochrane, tónovaní, zrkadlách, polarizovaných šošovkách a ďalších témach. Pomôže vám to zaobstarať si tie správne slnečné okuliare prispôsobené individuálne vašim potrebám.

Šport + oddych 25. 6. 2019

Tags:

Súvisiace produkty