Správne okuliare pre deti

Rozhodnúť sa nikdy nie je jednoduché. Pri výbere okuliarových rámov pre dieťa nie je dôležitým faktorom iba vzhľad.

Podľa štatistických údajov potrebuje okuliare približne jedno z piatich detí. Pri výbere okuliarov pre deti sú na prvý pohľad najdôležitejšími atribútmi farba a modernosť. Pravdou je, že by dieťa z okuliarov malo mať dobrý pocit. Ako rodič by ste bez ohľadu na všetko mali počas výberu okuliarových rámov venovať pozornosť niektorým ďalším detailom. Nižšie uvádzame naše tipy na výber tých najlepších okuliarov pre vaše dieťa:

Okuliare vhodné pre deti

Je vhodné, aby vám dieťa najprv ukázalo, ktoré okuliarové rámy by si vybralo. Ak je farba v poriadku, dieťa bude motivované nosiť okuliare a bude na ne pyšné. Vzhľad okuliarových rámov by mal dieťaťu pristať, aby dieťa malo z nosenia okuliarov dobrý pocit a aby ste sa vyhli domnienke, že nosenie okuliarov je zvláštne. Pokiaľ ide o okuliarové rámy, deti majú v zásade rovnaké očakávania. Dôležitejšie je však to, ako dieťaťu okuliare „sadnú“. Okuliare pre deti by mali byť pohodlné a mali by po nasadení konzistentne držať bez zošmykovania. To je mimoriadne dôležité kritérium pre deti alebo batoľatá.

Správna veľkosť

Okuliarové rámy by nemali byť príliš veľké ani príliš malé a nemali by žiadnym spôsobom obmedzovať voľnosť pohybu dieťaťa. Veľkosť okuliarov závisí od veľkosti očných jamôk a vzdialenosti medzi očami dieťaťa. Dôležité je aj to, aby okuliare nedržali na lícach dieťaťa, aby po nich neostávali odtlačky a aby sa po ich nasadení dieťa necítilo nepríjemne. Okrem toho by nemali byť vyššie ako obočie a širšie ako tvár. Vo všeobecnosti platí, že čím menšie sú rámy, tým menej nepríjemných pocitov dieťa zažíva. Okuliare by však zároveň mali byť dostatočne veľké, aby dieťa dobre videlo všetkými smermi; stred okuliarov musí byť zarovnaný so stredom zreníc. Nákup okuliarov, ktoré sú príliš veľké, aby do nich dieťa „dorástlo“, v žiadnom prípade neodporúčame.

Okuliare pre deti musia byť vycentrované rovnako presne ako okuliare pre dospelých. Funkčnosť okuliarových šošoviek výrazne obmedzujú aj malé chyby prispôsobenia. Konvenčné metódy prispôsobovania okuliarov bežne spôsobujú najmenej 40 % stratu optickej účinnosti šošoviek. (Prepojenie: žiadna tvár nie je symetrická).

Materiály

Materiál použitý na okuliarové rámy by mal byť vhodný vzhľadom na prirodzenú dynamiku pohybu dieťaťa, t. j. rám by mal byť robustný, odolný voči prasknutiu a ľahký.

Niektoré deti trpia alergiami (najmä na nikel). Preto je vhodným materiálom okuliarových rámov pre deti čistý titán. Ľahký materiál týchto rámov je mimoriadne robustný a všetky typy pokožky ho dobre tolerujú. Doplnková antialergická povrchová vrstva minimalizuje riziko alergickej reakcie. Počas nákupu hľadajte štítok „made of pure titanium“ (vyrobené z čistého titánu).

Spánkové ramienka a nosové mostíky

Časťou okuliarového rámu, ktorej je potrebné venovať špecifickú pozornosť, sú spánkové ramienka (spánkové časti), a to nielen v prípade, že máte veľmi aktívne dieťa alebo batoľa. Spánkové ramienka by nemali vyvíjať nepríjemný tlak a okuliare by zároveň mali ostať v správnej polohe. Pružinové závesy sú veľmi robustné a zaručujú dlhú životnosť rámu. Ohnutie okuliarov nemá žiadny negatívny vplyv na tieto okuliare.

Dobrou voľbou sú aj športové spánkové ramienka. Tieto ramienka sú flexibilné a perfektne sedia na ušiach dieťaťa. Mali by dosiahnuť ušné lalôčiky a mali by mať mäkkú plastovú povrchovú vrstvu.

Nosový mostík detských okuliarov by mal mať čo najväčšiu kontaktnú plochu. Čím mladšie dieťa je, tým dôležitejšia je táto podmienka, keďže malé deti nemajú dobre definovaný nosový mostík, na ktorý je možné okuliare nasadiť. Keď je kontaktná plocha veľká, hmotnosť okuliarov sa lepšie rozloží. Alternatívnym riešením sú gélové podložky, ktoré na nos dieťaťa „sadnú“ veľmi mäkko.

Športové okuliare pre deti

Loptové hry alebo džudo kladú mimoriadne nároky na dieťa, ktoré nosí okuliare. Rýchle pohyby vedú k zošmyknutiu rámu a následným nepríjemnostiam. Mnohé okuliare pre deti požadovanej kvality sú vhodné na šport. Existujú aj špeciálne športové okuliare pre deti, ktoré sú – v závislosti od modelu – celé vyrobené z plastu a ktorých spánkové ramienka nemajú závesy. Elastický popruh upevňovaný na zadnej časti hlavy zaistí dobré nasadenie okuliarov.

Ak je dieťa nadšeným plavcom, je vhodné zamyslieť sa nad kúpou plaveckých okuliarov s predpísanými šošovkami.

Pár slov nakoniec…

Nákup okuliarov si vyžaduje značnú dávku trpezlivosti, a to aj potom, keď ich kúpite. Batoľatá a deti budú potrebovať dlhší čas, kým si zvyknú na nasadené okuliare. Úspech bude znamenať to, keď dieťa bude okuliare nosiť rado, porozumie príčine nosenia okuliarov a keď bude na ne pyšné. Využívajte aj služby, ktoré vám ponúka odborník z oblasti očnej starostlivosti. Profesionálne čistenie v ultrazvukovom kúpeli alebo úprava okuliarov vedú k zachovaniu dobrého stavu okuliarov a zaisteniu dobrého zraku dieťaťa. Platí pravidlo, že tieto služby nie sú spoplatnené.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Pomoc – potrebuje moje dieťa okuliare? Prečo sú pravidelné testy zraku batoliat a detí také dôležité.

Zdravie + prevencia 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty