Suché oči – čo robiť, keď pália a svrbia?

Suché oči bývajú častým dôvodom, pre ktorý sa ľudia rozhodnú ísť k oftalmológovi.

Suché oči sú nepríjemnosťou, ktorá môže byť bolestivá. Možnou príčinou je problém s prirodzenou vlhkosťou očí, t. j. telo neprodukuje dostatok slznej tekutiny. Môžu to spôsobovať environmentálne faktory, ochorenie alebo lieky a oftalmológ dokáže vždy pomôcť.

Oči pália, svrbia a človek má pocit, ako keby mal v oku zrnko piesku. Suchými očami trpí čoraz viac ľudí. Tento problém je hlavnou témou intenzívnych diskusií v rámci blogov a fór. Mnohí ľudia nemajú žiadne informácie o tomto stave oka, čo znamená, že nastal čas na ich poskytnutie.

Suché oči alebo nedostatočné zvlhčenie očí – ako to nastáva?

Suché oči alebo nedostatočné zvlhčenie očí

Suché oči môžu spôsobovať mnohé faktory vrátane environmentálnych faktorov ako veľmi jasné slnečné žiarenie, štipľavé výfukové plyny, peľ prenášaný vzduchom a nečistoty alebo práca za monitorom počítača. Vodiči kabrioletov a cyklisti sú častými obeťami pre vietor, ktorý im fúka do očí. S príčinami suchých očí sa môžete stretnúť aj na prázdninách, keďže väčšina bazénov v dovolenkových oblastiach obsahuje veľké množstvo chlóru, ktorý dráždi citlivé očné spojivky.

Suché oči však môže zapríčiňovať aj užívanie liekov ako sú antidepresíva alebo betablokátory. Častou obeťou sú aj ženy v menopauze, pretože hormonálne zmeny môžu spôsobovať vysychanie slznej tekutiny.

Príčinou nakoniec môže byť aj nesprávna liečba zrakových problémov, keďže môže viesť k nadmernej únave očí. Zreteľnosť zraku môžu pomôcť obnoviť pravidelné návštevy optika alebo odborníka v oblasti očnej starostlivosti.

Ako sa oko zvlhčuje?

Na lepšie porozumenie tomu, čo sa s očami, deje, je vhodné začať tým, ako oko funguje. Slzná tekutina je vylučovaná slznými kanálikmi a obsahuje bežnú soľ, glukózu a bielkoviny. Žmurkaním sa tekutina rovnomerne distribuuje na celé oko a vytvára na ňom tenký slzný film. Slzný film má niekoľko úloh: vyplavuje cudzie častice a slúži ako lubrikant na zaistenie kĺzania viečok po povrchu oka. Slzná tekutina okrem toho zaisťuje rovnomerné zvlhčovanie rohovky a zásobuje oči kyslíkom a výživnými látkami.

Existujú dva možné dôvody, pre ktoré sú oči neúplne pokryté slzným filmom: slzné kanáliky neprodukujú dostatok tekutiny alebo zloženie slznej tekutiny nie je také, aké by malo byť.

Aj keď je koncept suchého oka dobre známy a ide o bežne používaný výraz, lekári ho v súčasnosti označujú ako narušenie zvlhčovania oka.

Najlepším riešením obidvoch foriem problému je používanie tzv. „umelých sĺz“, ktoré si môžete kúpiť v lekárni. Umelé slzy sa sú k dispozícii vo forme kvapiek alebo gélu a slúžia ako náhrada prirodzených sĺz. Kvapkajú sa do dolného spojivkového vaku alebo sa opatrne vtierajú. Potom treba zavrieť oči a otáčať nimi, aby sa aktívne látky rovnomerne rozptýlili. Postupujte však opatrne: ich dlhodobé alebo veľmi časté používanie môže viesť k tomu, že vaše oči nebudú produkovať dostatok slznej tekutiny. Preto je veľmi dôležité porozprávať sa s oftalmológom o možných príčinách vášho stavu a pokúsiť sa ich odstrániť.

Ak lokálna liečba nepomôže, je ešte vždy jednou z posledných možností menšia operácia.

Pomôckou môže byť prevencia

Každý človek môže robiť kroky, ktoré chránia jeho oči. Je dôležité, aby ste mali na čítanie dostatok svetla – nie však príliš jasného ani oslňujúceho. Dbajte na to, aby ste mali nastavený primeraný jas obrazovky, a po uplynutí 45 minút doprajte očiam trocha oddychu. Keď ste vystavení pôsobeniu vetra alebo oslepujúceho slnečného žiarenia, noste kvalitné okuliare alebo slnečné okuliare ktoré budú chrániť vaše oči.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Aké slnečné okuliare sú ideálne pre vašu obľúbenú aktivitu? Ideálny pár slnečných okuliarov sa nájde pre akúkoľvek príležitosť

Zdravie + prevencia 27. 7. 2018

Tags:

UV ochrana a ochrana pred oslnením V čom spočíva rozdiel?

Zdravie + prevencia 6. 7. 2018

Tags:

UV ochrana v každodennom živote Okenné tabule, oblečenie a okuliare – čo blokuje UV svetlo? A čo nie?

Zdravie + prevencia 28. 5. 2018

Tags:

Súvisiace produkty