Tipy na nákup okuliarov: ako nájsť tie správne okuliare pre vás

Keď si kupujete nové okuliare, existujú dve veci, ktoré sú dôležité: optimálne a uvoľnené videnie a špičkový vzhľad.

Dôkladné premýšľanie počas výberu nových okuliarov znamená, že okuliare nebudú iba vzhľadovo atraktívne, ale budú odrážať aj vašu osobnosť a stanú sa jej súčasťou. V dnešnej dobe je prirodzené, že by okuliarové rámy mali umožniť používateľovi optimálne videnie. Optometrista vám pomôže pri výbere okuliarového rámu tak, aby vám pristal, a zároveň bude môcť prispôsobiť okuliarové šošovky tak, aby dokonale spĺňali vaše požiadavky.

Niekedy neexistuje iná možnosť ako nákup nových okuliarov. Jedinou príčinou nemusí byť iba zmena stavu vášho videnia – ďalšími dôvodmi môžu byť neustály vývoj módy alebo potreba druhých okuliarov na špecifické aktivity. Vaše staré okuliare môžu byť aj úplne opotrebované. Výsledok mimoriadne širokého výberu v dnešnej dobe je ten, že nákup nových okuliarových rámov a šošoviek vôbec nie je jednoduchý. V súčasnosti však dobrí optometristi ponúkajú svojim zákazníkom nepreberné množstvo rôznych modelov a vlastností. Každý, kto vie, na čo sa zamerať, jednoducho nájde dokonalé okuliare.

Rozsah aplikácií nových okuliarov

Pri kúpe nových okuliarov je veľmi dôležitým kritériom, na ktorý treba pamätať, rozsah aplikácií okuliarov. Toto kritérium sa však u jednotlivých používateľov môže významne odlišovať. Jedna z prvých otázok, ktorú si položíme, znie: na čo okuliare budem potrebovať alebo: najmä na aké účely ich potrebujem? Človek, ktorý celý deň pracuje pri počítači, bude potrebovať iné okuliare ako človek, ktorý pracuje najmä vonku, alebo ako človek, ktorý potrebuje okuliare najmä na športové aktivity. Čím viac informácií poskytnete optometristovi (a dobrý optometrista vám položí množstvo otázok), tým jednoduchší bude proces výberu. Porovnajte nákup nových okuliarov s nákupom nového auta a požiadajte optometristu, aby vám predviedol všetky vlastnosti, ktoré vám môžu byť prospešné, a informoval vás o nich.

Špičkové technológie

Ďalšia skutočnosť, ktorá platí pri nákupe okuliarov: čím vyššia bude úroveň prispôsobenia okuliarov konkrétnemu používateľovi, tým lepšie výsledky bude možné dosiahnuť z hľadiska kvality zraku, vlastností nosenia a tolerovateľnosti používateľom (napríklad v prípade varifokálnych šošoviek). Tento koncept je podobný obleku ušitému na mieru, ktorý je prispôsobený konkrétnym telesným rozmerom, a nákupu konfekčne predávaných oblekov. Môže sa stať, že konfekčný oblek bude „sedieť“ perfektne, žiadnu záruku na to však nemáte. Inovačné moderné technológie, ako napríklad i.Scription od spoločnosti ZEISS,  progresívne šošovky ZEISS Individal 2 alebo analýza zraku ZEISS, zohrávajú kľúčovú úlohu v oblasti prispôsobenej tvorby nových okuliarov.

State-of-the-art technologies

Výber okuliarových šošoviek

Po nájdení optometristu je celkom prirodzené, že si chcete prezrieť ponuku v obchode a nájsť pekný okuliarový rám. Nie všetky okuliarové šošovky sú však vhodné do všetkých okuliarových rámov, a preto je najlepšie, keď si ako prvé vyberiete okuliarové šošovky. Ak hľadáte uvoľnené a lepšie videnie, je nepochybné, že okuliarové šošovky budú predstavovať

najdôležitejšiu súčasť nových okuliarov. Ak si vyberiete správne okuliarové šošovky, budete sa môcť v plnom rozsahu spoľahnúť na zrakovú podporu poskytovanú okuliarmi.

V minulosti sa na výrobu okuliarových šošoviek používalo najmä minerálne sklo, zatiaľ čo dnes sú čoraz viac rozšírené plastové šošovky. Takýto vývoj so sebou prináša niektoré kľúčové výhody: zvýšená odolnosť týchto šošoviek vedie k nižšiemu riziku zranenia. Vysokokvalitný špeciálny plast a dobrá povrchová vrstva poskytujú ochranu proti bolestivým tlakovým odtlačkom a škrabancom. Existujú však aj iné aspekty, ktoré počas výberu perfektných okuliarových šošoviek zohrávajú dôležitú úlohu: okrem dnes bežného aspektu dioptrického výkonu zahŕňajú ďalšie dôležité faktory index lomu materiálu (dôležitý faktor z hľadiska hrúbky šošoviek), tzv. asférické geometrie (ktoré obmedzujú skreslenie na okrajoch šošoviek), kvalitu antireflexnej vrstvy, vytvrdzovania a odolnosť voči rozbitiu. Ďalšie povrchové vrstvy alebo povrchové úpravy šošoviek môžu zjednodušiť váš život s okuliarmi. Prečo napríklad nevyskúšate hydrofóbnu alebo antistatickú povrchovú vrstvu?

Naša rada: Okuliarové šošovky by prinajmenšom mali zahŕňať dobrú a účinnú antireflexnú vrstvu. Príčinou sú odrazy vytvárané okuliarmi, ktoré sú veľmi nepríjemné, keď ste na slnku, vediete auto v noci alebo pracujete pri počítači.Okrem toho používateľ antireflexných okuliarových šošoviek takmer úplne zabudne, že nosí okuliare.

Je možné, že premýšľate nad nákupom tónovaných okuliarových šošoviek alebo okuliarových šošoviek so samočinným tónovaním. Buďte však opatrní: pokiaľ ide o okuliarové šošovky so samočinným tónovaním, ich kvalita sa významne odlišuje. Rozhodujúcim faktorom, na ktorý je potrebné prihliadať počas nákupu, je skutočnosť, že tzv. fototropické okuliarové šošovky by mali čo najskôr reagovať na meniace sa svetelné podmienky, t. j. rozjasniť sa po vstupe do vnútorných priestorov a stmavnúť po príchode na slnko alebo iné jasné svetlo na tón podobný slnečným okuliarom. Dôležitým faktorom je poskytovanie 100 % ochrany pred žiarením UVA a UVB.

Výber okuliarových šošoviek

Okuliarové rámy

Pokiaľ ide o okuliarové rámy, optometrista obyčajne vopred vyberie niekoľko vhodných modelov, pretože sa v sortimente produktov vyzná najlepšie a je osobou, ktorá vám pomôže nájsť cestu v spleti produktov a ponúk. Odporúčame však, aby ste hneď na začiatku informovali o svojich preferenciách týkajúcich sa farby, materiálu a cenového rozsahu. Najdôležitejšou vecou, na ktorú treba pamätať, je skutočnosť, že nové okuliare musia pristať tvaru vašej tváre a musia byť kompatibilné s vybratými okuliarovými šošovkami.

Platí nasledujúce pravidlo: Osoby s okrúhlou tvárou by si mali vyberať hranaté okuliarové rámy a osoby s hranatou tvárou by si mali vyberať okrúhle rámy. Osoby s oválnou tvárou sú šťastlivci, ktorí si môžu vyberať zo všetkých typov rámov. Osobám s tvárou tvaru trojuholníka alebo srdca optometrista zaiste odporučí, aby si vybrali jemný a oválny okuliarový rám.

Naša rada: Keď si pôjdete vyberať okuliarový rám, vezmite so sebou osobu, ktorá vás dobre pozná. Druhý alebo tretí názor môže byť naozaj užitočný. Pre ľudí, ktorí bez okuliarov takmer nevidia, sú k dispozícii tri možnosti: môžete optometristu požiadať o polovičné okuliare alebo kozmetické okuliare, nasadiť si jednorazové kontaktné šošovky alebo si dať zhotoviť digitálnu fotografiu s potenciálnym novým rámom, prezrieť si ju na obrazovke počítača a následne sa rozhodnúť.

Ďalším aspektom, ktorý je potrebné zvážiť počas výberu okuliarového rámu, je použitý materiál. Je prirodzené, že rozhodujúcu úlohu v samotnom procese rozhodovania zohráva hmotnosť okuliarov. Z nového rámu by ste už od prvého nasadenia mali mať príjemný pocit. Ak trpíte alergiami, je veľmi dôležité, aby ste sa informovali o zložení materiálu okuliarového rámu.

Ďalšia asistencia po uskutočnení nákupu

Vo väčšine prípadov si budete môcť nové okuliare vyzdvihnúť približne o tri dni. Keď si pre ne prídete, optometrista ich odskúša, aby sa presvedčil, či vám dobre sedia na tvári – určite si však bude chcieť vypočuť aj váš názor.

Naša rada: Overte, či vám nové okuliare príjemne sedia na tvári. Nemali by spôsobovať žiadne nepríjemné pocity na nose, spánkoch ani okolo uší.

Zásada „zíde z očí, zíde z mysle“ sa v žiadnom prípade nevzťahuje na optometristu. Niekedy môže byť veľmi užitočné navštíviť optometristu približne jeden až dva týždne po nákupe nových okuliarov a dať si okuliare jemne doladiť. Dobrý optometrista vám však rád pomôže a poradí vždy, keď to budete potrebovať.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako nájsť dobrého optika? Prezradíme vám, na čom záleží – od prvého očného vyšetrenia až po prispôsobenie šošoviek

Zdravie + prevencia 8. 12. 2017

Tags:

Kontrolný zoznam na nákup nových okuliarov Okuliare na blízko a na diaľku, progresívne okuliare, športové okuliare, okuliare na čítanie alebo okuliare na pracovisko: čo potrebujete vedieť?

Zdravie + prevencia 1. 11. 2017

Tags:

Môžu nesprávne okuliare alebo silné svetlo poškodiť zrak? Povieme vám, čo sa stane, keď musia vaše oči „ťažko pracovať“

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Keď sú okuliare príliš úzke. Najlepšie tipy na uvoľnené videnie a dokonalé nasadenie. Existuje niekoľko kritérií, ktoré sú z hľadiska optimálneho videnia absolútne najdôležitejšie, a to bez ohľadu nato, či ide o bočné strany, nosový mostík alebo okuliarové rámy.

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty