UV ochrana a ochrana pred oslnením

V čom spočíva rozdiel?

Keď svieti slnko, siahame po našich slnečných okuliaroch, aby nám ochránili oči pred jasným slnečným svetlom a škodlivými UV lúčmi. Ochrana pred oslnením sa však často mýli s UV ochranou, hoci ide o dva úplne odlišné pojmy. Miera ochrany proti oslneniu alebo hĺbka farby šošovky neprezrádza, akú UV ochranu šošovka ponúka. BETTER VISION vysvetľuje: v čom sa líši UV ochrana a ochrana pred oslnením? Prečo je UV ochrana dôležitá pre farebné šošovky, šošovky do slnečných okuliarov a číre šošovky? A podľa čoho sa dá povedať, či šošovka ponúka dobrú UV ochranu?

Nie mnoho ľudí vie, že účinnú UV ochranu pred poškodením našich očí UV svetlom neponúkajú iba slnečné okuliare, ale rovnakú funkciu majú aj číre šošovky. Tmavé, tónované šošovky alebo ochrana pred oslnením v prípade slnečných okuliarov však automaticky neznamenajú, že okuliare budú ponúkať vynikajúcu ochranu pred UV žiarením. UV ochrana má v skutočnosti len málo spoločného s hĺbkou farby alebo ochranou pred oslnením. Ak máte slnečné okuliare s UV filtrom nízkej kvality, ich nosením si môžete privodiť viac škody ako úžitku. Dôvodom je to, že tmavé šošovky prepúšťajú menej svetla, čo spôsobuje rozširovanie zrenice. Takže ak máte slnečné okuliare so slabou UV ochranou, takéto okuliare vám môžu poškodiť rohovku, spojivku a v konečnom dôsledku časti vnútorného oka, ako sú šošovka a dokonca sietnica. UV blokátor je popri ochrane pred oslnením tou najdôležitejšou funkciou akýchkoľvek slnečných okuliarov. UV filtrom by mali byť vybavené tiež číre šošovky, aby chránili pred poškodením zo žiarenia.

UV filtre sa však svojou kvalitou značne líšia. Neexistuje žiadny štandardný typ UV ochrany. Mnohé šošovky, či už číre alebo farebné, chránia oči pred UV svetlom iba do vlnovej dĺžky 380 nm. Rôzne zdravotnícke inštitúcie, ako je napr. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), odporúčajú UV ochranu až do 400 nm.1 Šošovky ZEISS preto automaticky poskytujú komplexnú UV ochranu až do 400 nm – týka sa to čírych, farebných šošoviek aj šošoviek do slnečných okuliarov.

Symbol CE na vnútornej strane straníc rámu síce označuje, či vaše slnečné okuliare poskytujú UV ochranu, no tento symbol zaručuje iba ochranu pred škodlivými UV lúčmi do 380 nm.

Symbol CE na vnútornej strane straníc rámu síce označuje, či vaše slnečné okuliare poskytujú UV ochranu, no tento symbol zaručuje iba ochranu pred škodlivými UV lúčmi do 380 nm.

Ak neviete, či vaše okuliare alebo slnečné okuliare poskytujú dobrú UV ochranu, obráťte sa na svojho optika, ktorý vám rád pomôže. Optik vie overiť, či vaše okuliare poskytujú akúkoľvek UV ochranu a vie vám odporučiť vhodné šošovky s UV ochranou. Takisto vám pomôže nájsť odtiene a fotochromatické šošovky s UV ochranou.

Rozdiel medzi UV ochranou a ochranou pred oslnením

Ochrana pred oslnením sa týka podielu slnečného svetla, ktorý môžeme vidieť. Všetky tmavé šošovky sú teda vybavené ochranou pred oslnením, keďže blokujú alebo obmedzujú časť viditeľného svetla. Okrem toho je tu však ešte neviditeľná zložka, známa ako UV svetlo. Oči si musíme pred týmto svetlom chrániť, a to aj v oblačných dňoch, kedy je slnko vidieť iba čiastočne. Bez UV ochrany sa môžu naše oči poškodiť. Môže sa to prejavovať rôznymi spôsobmi – od neškodnej konjunktivitídy a dočasnej „snežnej slepoty“ až po zničenie fotoreceptorových buniek a vznik katarakty. Prečítajte si viac o jednotlivých typoch UV svetla.

Rozdiel medzi UV ochranou a ochranou pred oslnením

Rôzne typy ochrany pred oslnením

Každý kvalitný pár slnečných okuliarov ponúka UV ochranu aj ochranu pred oslnením. Ochrana pred oslnením spočíva v ochrane očí pred dopadajúcim svetlom prostredníctvom farebných alebo polarizačných šošoviek, napr. na obmedzenie dráždenia spôsobeného odrazmi od vody alebo mokrých ciest. Táto ochrana sa rozdeľuje na rôzne kategórie podľa úrovne stmavenia. Šošovky do slnečných okuliarov s účinnou ochranou pred oslnením sú k dispozícii pre takmer akékoľvek požiadavky. Potrebný typ ochrany závisí od toho, kedy a kde budete používať slnečné okuliare.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné samozatmavovacie Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Šošovky so samočinným tónovaním pre komfortnejší zrak, flexibilitu a ochranu 10 tipov od tímu BETTER VISION: komu sú určené fotochromatické okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS na predpis a kedy sa majú nosiť?

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Nie všetky slnečné okuliare sú rovnaké Better Vision objasňuje, čo by ste mali vedieť o UV ochrane, tónovaní, zrkadlách, polarizovaných šošovkách a ďalších témach. Pomôže vám to zaobstarať si tie správne slnečné okuliare prispôsobené individuálne vašim potrebám.

Šport + oddych 25. 6. 2019

Tags:

Súvisiace produkty