UV ochrana v každodennom živote

Okenné tabule, oblečenie a okuliare – čo blokuje UV svetlo? A čo nie?

UV lúče nás vonku obklopujú na každom našom kroku – dokonca aj v oblačných dňoch. UV svetlo má síce pozitívne účinky, no telo nám dokáže poškodiť hneď niekoľkými rôznymi spôsobmi. Preto sa chránime slnečnými okuliarmi a opaľovacími krémami. Čo teda vlastne blokuje UV svetlo? BETTER VISION odpovedá na otázky ako: poskytujú okenné tabule alebo okná áut účinnú UV ochranu? Čo je najdôležitejšie pri výbere okuliarových šošoviek s UV ochranou? Prispieva trávenie času v tieni k znižovaniu expozície voči žiareniu? A pomáha oblečenie chrániť vaše telo pred UV lúčmi – a ak áno, ako?

Slnko svieti a na oblohe ani náznak mraku – počas dní, ako je tento, siaha veľa ľudí po svojich slnečných okuliaroch, aby sa chránili, keď vonku trávia väčšie množstvo času. UV žiarenie sa však nevyskytuje iba vonku na slnečnom svetle – UV lúče prechádzajú aj cez vaše okná. Väčšina okenných tabúľ síce poskytuje istú úroveň UV ochrany, ale časť škodlivého UV svetla, UV-A žiarenie, prejde bez odfiltrovania. Môžete si to všimnúť na oblečení, ktoré je už dlhšie vystavené vo výklade: slnečné svetlo spôsobuje blednutie farieb.

Najlepšia UV ochrana pre vaše oči

Najlepšia UV ochrana pre vaše oči

UV svetlo vám môže poškodiť oči, ako aj pokožku – a to nielen, keď svieti slnko. Nielen šošovky do slnečných okuliarov, ale aj bežné šošovky do okuliarov by mali mať špeciálny UV filter s ochranou až do 400 nm*, aby vám účinne chránili oči pred UV žiarením. V prípade slnečných okuliarov si však nemýľte UV ochranu s ochranou pred oslnením. Dokonca aj slnečné okuliare bez UV filtra znižujú intenzitu slnečného svetla a v dôsledku toho poskytujú ochranu pred oslnením. Tým sa však minimalizuje iba jas, nie stupeň UV žiarenia. Nielenže môžu UV lúče prechádzať, ale niekedy môžu spôsobiť ešte väčšiu škodu než bez použitia slnečných okuliarov. Tmavé šošovky spôsobujú rozširovanie zrenice, čím do nej vstupuje ešte viac UV svetla. Uistite sa preto, že si kupujete iba šošovky do slnečných okuliarov s optimálnou ochranou pred oslnením, odrazmi a škodlivým UV žiarením. Pri kupovaní šošoviek do okuliarov sa vždy uistite, že ponúkajú UV ochranu až do 400 nm1. Ak vám predajca nevie poskytnúť žiadne informácie alebo iba veľmi nepresné detaily o úrovni ochrany ponúkanej šošovkami do slnečných okuliarov, nemali by ste si ich kupovať.

UV žiarenie v aute alebo vnútri – ako si chrániť oči

UV žiarenie v aute alebo vnútri – ako si chrániť oči

Väčšina áut poskytuje iba obmedzenú UV ochranu. Predné sklá sú vybavené účinným UV blokátorom, ktorý chráni pred žiarením typu UV-B a UV-A. Napríklad od 80. rokov minulého storočia sú predné sklá všetkých nových áut v Nemecku vybavené bezfarebnou, priehľadnou vrstvou, ktorá blokuje všetko žiarenie UV-B a takmer všetko žiarenie UV-A.

Z hľadiska komplexnej UV ochrany v aute to však nestačí – väčšina bočných a zadných okien nemá filter UV-A ani UV-B žiarenia. V dôsledku toho môžu tieto neupravené okná vpúšťať dovnútra až 80 percent UV-A žiarenia. Ani tienené predné sklá nepredstavujú účinný spôsob ochrany, pretože filtrujú iba približne 40 percent UV-A žiarenia. Tu si môžete prečítať viac o rôznych typoch UV žiarenia

UV žiarenie teda nepredstavuje problém iba vtedy, keď si na pláži užívate slnečné počasie – narazíte naň prakticky kdekoľvek bez ohľadu na dennú dobu. Opaľovací krém a oblečenie pomáhajú chrániť pokožku pred škodlivými UV lúčmi. Čím pevnejšia väzba, tým vyššia úroveň ochrany – bližšie si to vysvetlíme nižšie. Vaše oči však naďalej potrebujú okuliarové šošovky alebo šošovky slnečných okuliarov s UV ochranou.

Poskytuje tieň dostatočnú ochranu pred UV svetlom?

Poskytuje tieň dostatočnú ochranu pred UV svetlom?

V tieni je síce menej UV žiarenia než na priamom slnečnom svetle, ale až 50 percent škodlivého UV žiarenia sa môže dostať až k vám. Škodlivú dávku UV svetla môžete dostať aj pod záhradným slnečníkom alebo markízou. Budovy, voda a piesok odrážajú až 85 percent žiarenia. UV žiarenie prechádza dokonca aj povrchom vody, takže pri plávaní si dávajte pozor, v hĺbke jedného metra môže ešte UV-A žiarenie dosahovať intenzitu 75 percent a UV-B žiarenie intenzitu 50 percent. Tvár a telo si nezabudnite pokryť vhodným, vodeodolným opaľovacím krémom. Keďže existujú rôzne typy UV žiarenia a ľudia na ne reagujú rôzne podľa typu pokožky, opaľovacie krémy boli špeciálne prispôsobené, aby týmto potrebám vyhovovali.

Ktorý opaľovací krém je pre mňa najvhodnejší?

Optimálna podoba ochrany pred slnkom závisí do veľkej miery od vášho typu pokožky a konkrétnej doby sebaochrany vašej pokožky. „Doba sebaochrany“ predstavuje množstvo času, po ktorý môže byť vaša pokožka vystavená slnku bez toho, aby sa spálila. Ľudia so svetlou pokožkou a svetlo sfarbenými vlasmi (blond, červené, svetlohnedé) majú kratšiu dobu seobaochrany než ľudia s tmavými typmi pokožky a tmavými vlasmi (hnedé, čierne). Človek s blond vlasmi a svetlou pokožkou má dobu sebaochrany s dĺžkou asi desať minút. Ochranný protislnečný faktor (SPF) opaľovacieho krému vyjadruje, o koľko dlhšie môžete zostať na slnku bez toho, aby ste sa spálili. Napríklad opaľovací krém s ochranným protislnečným faktorom 30 predlžuje dobu sebaochrany o faktor 30, tzn. doba sebaochrany 10 minút vynásobená 30 sa rovná 300 minút alebo 5 hodín – to je doba, po ktorú opaľovací krém chráni vašu pokožku pred poškodením.

Svoj optimálny faktor sebaochrany zistíte takto: vydeľte čas, ktorý plánujete stráviť na slnku, svojou osobnou dobou sebaochrany, čím získate faktor SPF ideálny pre vás. Ak chce človek so svetlou pokožkou a s dobou sebaochrany 10 minút relaxovať na pláži asi 150 minút, potom je ideálny faktor sebaochrany 15.

Existuje tiež špeciálne UV oblečenie s UV blokátorom na plávanie alebo trávenie viac času vonku.

Oblečenie pomáha blokovať UV lúče

Oblečenie predstavuje dobrú formu ochrany pred slnkom vonku. Spolu s párom kvalitných šošoviek slnečných okuliarov pre vaše oči a opaľovacím krémom pre pokožku tak bude chránené celé vaše telo – za predpokladu, že nosíte vhodné oblečenie. Pred škodlivým UV žiarením síce chráni akákoľvek časť oblečenia, no do akej miery, závisí od dvoch faktorov: väzby a hrúbky oblečenia. Pamätajte si toto základné pravidlo: čím hrubšia je väzba, tým menej UV svetla sa dostane k vašej pokožke. Kým biele bavlnené alebo plátené tričká sú počas horúcich dní obzvlášť obľúbené, poskytujú iba malý stupeň ochrany a prepúšťajú veľkú časť UV žiarenia. Oblečenie vyrobené zo syntetických vláken (napr. z polyesteru) poskytujú lepšiu ochranu, pretože ich možno vyrábať a spracúvať s pevne pletenými vláknami. Hustota bavlnených vláken závisí od samotnej bavlny. Spomedzi prírodných materiálov sa prírodný hodváb vyznačuje vysokým faktorom UV ochrany: vlákna obsahujú matné súčasti, ktoré odrážajú a pohlcujú UV lúče. „Faktor ultrafialovej ochrany“ (UPF) označuje stupeň ochrany špeciálneho UV oblečenia. Vyjadruje, o koľko viac času môžete stráviť na slnku bez poškodenia – podobne ako faktor protislnečnej ochrany opaľovacieho krému. Keď si budete kupovať špeciálne oblečenie alebo plavky s UV ochranou, uistite sa, že okrem faktoru protislnečnej ochrany majú klasifikáciu UV štandardu 801. Tým je zaručené, že vaše oblečenie bude chránené pred UV svetlom nielen v neuvoľnenom a suchom stave, ale aj keď je utiahnuté a mokré. UV svetlo tak bude účinne blokované v akejkoľvek situácii.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné samozatmavovacie Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Šošovky so samočinným tónovaním pre komfortnejší zrak, flexibilitu a ochranu 10 tipov od tímu BETTER VISION: komu sú určené fotochromatické okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS na predpis a kedy sa majú nosiť?

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Ako dezinfikujem svoje okuliare a ako zabránim ich zahmlievaniu pri nosení rúška?

Zdravie + prevencia 1. 9. 2020

Tags:

Nie všetky slnečné okuliare sú rovnaké Better Vision objasňuje, čo by ste mali vedieť o UV ochrane, tónovaní, zrkadlách, polarizovaných šošovkách a ďalších témach. Pomôže vám to zaobstarať si tie správne slnečné okuliare prispôsobené individuálne vašim potrebám.

Šport + oddych 25. 6. 2019

Tags:

Súvisiace produkty