Vedie čítanie pri slabom svetle k poškodeniu zraku?

Obľúbený mýtus, ktorý už počul každý z nás, znie: čítanie pri slabom svetle poškodzuje oči. Najnovšie štúdie však uvádzajú, že to vôbec nie je tak.

Zima je pravdepodobne najlepším obdobím na to, aby sme si do rúk vzali dobrú knihu a presunuli sa niekde ku svetlu sviečky alebo mäkkému svetlu stolovej lampy. Deti sa rady zakryjú perinou a svietia si pod ňou vreckovým lampášom. Radosť z ponorenia sa do knižného príbehu však často kalí obava z toho, že si čitateľ môže poškodiť zrak. Takmer každý z nás to už niekedy počul: „Zažni, inak si poškodíš zrak!“ Nie je to však pravda – čítanie v tme oči vôbec nepoškodzuje. Ak však potrebujete okuliare na čítanie, mali by ste ich mať nasadené.

Vedci stále oponujú: čítanie pri nedostatočnom svetle poškodzuje oči. Dôvod na obavy však neexistuje. V súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by potvrdzoval, že čítanie pri slabom svetle poškodzuje oči. Jedna vec je však istá: čítanie pri slabom svetle si od očí vyžaduje na rozpoznávanie slov väčšiu námahu. Preto je čítanie namáhavejšie a oči sa rýchlejšie unavia, čoho výsledkom môže byť ich sčervenanie a bolesť hlavy. Oči okrem toho týmto procesom netrpia (podľa štúdie amerických vedcov, publikovanej v uznávanom periodiku British Medical Journal).

Prečo však nadmerná námaha nepoškodzuje naše oči? Aby sme tomu dokázali porozumieť, musíme sa stručne oboznámiť s fungovaním očí. Keď sa snažíme pri slabom svetle rozpoznávať písmená, používame dve špecifické časti oka: ciliárny sval, ktorý núti šošovku do aktivity, aby ste dokázali prečítať písmená, a samotné fotoreceptory. Pri tlmenom alebo slabom svetle sú mimoriadne dôležité tyčinky citlivé na svetlo. Vyžadujú si špeciálny pigment – rodopsín, ktorý je známy aj pod názvom zrakový purpur. Keď sa obmedzí okolité svetlo, zmení sa molekulárna štruktúra. Výsledok: čítanie pri tlmenom svetle je oveľa namáhavejšie. To však oči nepoškodzuje, keďže okamžite po ich zatvorení začnú oči relaxovať a regenerujú sa.

Ak teda radi čítate knihy pri tlmenom osvetlení, nemusíte sa obávať poškodenia zraku. Zároveň však je vhodné urobiť si občas prestávku – napríklad odložte knihu nabok a na chvíľu zavrite oči alebo urobte menšie očné cvičenie. Trvá to iba niekoľko minút a oči sa budú cítiť sviežejšie a znova pripravené do akcie. Ani rodičia sa nemusia báť o svoje deti, keď si čítajú pod perinou s vreckovým lampášom – jediným následkom bude ich neochota ráno vstávať!

Bez ohľadu na to, či je svetlo tlmené, alebo jasné – ak musíte držať knihu v určitej vzdialenosti od očí, aby ste dokázali rozpoznať písmená, je potrebné, aby ste mali nasadené okuliare na čítanie. S pribúdajúcim vekom strácajú naše šošovky elasticitu, čím sa znižuje ich schopnosť zakrivenia (akomodácie), a už sa nedokážu prispôsobiť malým vzdialenostiam. Osoby trpiace týmto problémom majú problémy zaostriť na krátku vzdialenosť. Na zaistenie čo najkvalitnejšieho čítania je dôležité, aby ste používali okuliare na čítanie, prispôsobené optikom.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Je mrkva dobrá na oči? Od útleho veku počúvame, že mrkva je dobrá na oči. Nie je to však úplne tak.

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Očné cvičenie Naše oči každý deň ťažko pracujú. Pomocou niekoľkých jednoduchých cvičení si môžete uvoľniť oči a osviežiť zrak

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Prečo je dobrý zrak dôležitý Ak niektorý zo zmyslov chýba, musia zaň všetku prácu prevziať ďalšie zmysly. Oči zohrávajú v tejto sústave dôležitú úlohu.

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Očné alergie – a rýchle riešenia Účinné terapie, účinná ochrana

Zdravie + prevencia 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty