Ako sa vyrábajú slnečné okuliare

Z akých krokov pozostáva výroba slnečných okuliarov? Zistite, aké druhy materiálov sa používajú pri výrobe slnečných okuliarov, a ako návrhári realizujú svoje nápady.

Na začiatku každej kolekcie slnečných okuliarov je nápad. Keďže pri zdrojoch inšpirácie sa fantázii nekladú žiadne medze, nápady môžu byť ovplyvnené množstvom faktorov. Mnohí návrhári naberajú inšpiráciu v prírode, umení, architektúre alebo (pop)kultúre. Návrhár má väčšinou predstavu o osobitom charaktere nového páru slnečných okuliarov. Aby návrhár zachytil tento „charakter“, ktorý môžeme považovať aj za náladu či emóciu, svoje nápady, koncepty a inšpiráciu si môže zaznamenávať na tzv. moodboard, ktorý neskôr pomôže návrhárovi vyladiť návrh k dokonalosti.

V mnohých prípadoch získava návrhár podnety od produktového manažéra, pretože z obchodného hľadiska je hlavným dôvodom na navrhnutie nového páru slnečných okuliarov potreba, ktorá je zrejmá. Aké typy slnečných okuliarov potrebuje cieľová skupina? Špeciálne slnečné okuliare na zimu? Slnečné okuliare pre okrúhlu tvár? Alebo snáď rozkošné slnečné okuliare, ktoré ocenia malé deti? Produktový manažér a návrhár v ideálnom prípade spolupracujú od nápadu až po uvedenie novej kolekcie na trh.

Návrhárske koncepty slnečných okuliarov

Akonáhle návrhár nájde potrebnú inšpiráciu, začne vytvárať koncepty. Každý návrhár k tomu pristupuje inak. Návrhár, ktorý je zapálený pre retro slnečné okuliare, by sa mohol inšpirovať rôznymi slnečnými okuliarmi z 80. rokov, aby pocítil vtedajšiu módu. Návrhár, ktorý sa snaží navrhnúť slnečné okuliare pre deti, môže zas nabrať inšpiráciu z vlastných spomienok na detstvo.

Návrhárske koncepty slnečných okuliarov © La Giardiniera

Keď je koncept hotový, návrhár si zabezpečí výrobu prvého prototypu. Na to je obvykle potrebné množstvo ručnej práce. V závislosti od materiálu sa prototyp vyrába frézovaním a pilovaním. Keď je prototyp dostatočne vymodelovaný, naskenuje sa do 3D podoby a ďalší postup v procese návrhu bude prebiehať prostredníctvom počítačových návrhových programov (CAD).

Ktoré materiály sú najobľúbenejšie pri výrobe slnečných okuliarov?

Na výrobu slnečných okuliarov je k dispozícii celá paleta materiálov. Niektoré rámy sú vyrobené z kovu, iné z plastu a niektoré sú dokonca z dreva.

Väčšina rámov pre okuliare sa vyrába zo vstrekovaného plastu alebo acetátu. Jedným z hlavných rozdielov je spôsob výroby týchto slnečných okuliarov. Plastové slnečné okuliare sa odlievajú do foriem, zatiaľ čo rámy z acetátu sa vyrezávajú z acetátových dosiek. Acetát je materiál vyrobený z bavlny, ktorý sa vysuší a pomelie na celulózový prášok, a tento sa spracúva pomocou kyseliny na surový materiál, ktorý sa následne zalisuje do acetátových dosiek.

Ktoré materiály sú najobľúbenejšie pri výrobe slnečných okuliarov? © Sophie Hemels for Dick Moby

Jeden z našich partnerov, firma Dick Moby, sa špecializuje na udržateľné materiály na výrobu (slnečných) okuliarov. O svojej vlastnej práci hovoria toto:

„My vo firme Dick Moby uprednostňujeme bioacetát pred bežným acetátom. Keďže vo svete je už dosť škodlivých plastov, rozhodli sme sa, že okuliare budeme vyrábať z acetátu rastlinného pôvodu, ktorý je ľahšie biodegradovateľný než bežný acetát. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že pri výrobe bioacetátu sa nepoužívajú ropa ani toxické zmäkčovadlá.“

Naozaj jedinečné slnečné okuliare

Niektorí návrhári si zakladajú na spojení funkčnosti a dizajnu. Napríklad náš partner Chrome Hearts zaobchádza so slnečnými okuliarmi ako so šperkami a kladie dôraz na premyslenú výrobu. Ako hovoria:

„Byť v popredí technickej inovácie v oblasti materiálov a výroby je veľmi dôležitá súčasť našej identity. Značka Chrome Hearts je v odvetví známa tým, že vo svojom širokom portfóliu produktov používa materiály najvyššej kvality, od dreva a kovu až po drahé kovy. Tie isté materiály sa firma zaväzuje používať aj v kategórii okuliarov. Podobne ako šperky a doplnky sa aj okuliare vyrábajú ručne a pracuje sa s nimi rovnakým spôsobom ako s kúskom jemného šperku.“

Naozaj jedinečné slnečné okuliare © Ovvo Optics

Pri výrobe slnečných okuliarov sa používa niekoľko prístupov. Každý z nich je rovnako unikátny ako výsledná kolekcia slnečných okuliarov. Rôzne kreatívne prístupy pri výrobe slnečných okuliarov zabezpečujú veľkú rôznorodosť výsledkov, z ktorých si môže spotrebiteľ vybrať.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné samozatmavovacie Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Šošovky so samočinným tónovaním pre komfortnejší zrak, flexibilitu a ochranu 10 tipov od tímu BETTER VISION: komu sú určené fotochromatické okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS na predpis a kedy sa majú nosiť?

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

História módnych slnečných okuliarov Každá dekáda má nejaký svoj špecifický štýl, ktorý ju definuje. Slnečné okuliare, móda a ich spoločná história

Životný štýl + móda 3. 7. 2018

Tags:

Nosenie okuliarov v lete 10 tipov, pomocou ktorých si budete môcť toto leto užiť svoje okuliare

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty