Aký štýl okuliarov je pre mňa vhodný?

Pre každú tvár existuje ideálny pár rámov

Od mačacích očí až po imidžové alebo bezrámové okuliare – pri takto veľkom a rôznorodom portfóliu dostupných rámov je často ťažké vybrať si dizajn, ktorý vám pristane najviac. BETTER VISION ponúka niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu rýchlo a ľahko zistiť, aký typ tváre máte a ktoré okuliare, rámy a farba budú pre vás najvhodnejšie.

Tu je návod na určenie tvaru vašej tváre

Na prvý pohľad nie je vždy ľahké jasne určiť tvar vašej tváre – bežné charakteristické rysy môžu vyzerať odlišne v závislosti od tváre. Tvar tváre človeka sa okrem toho často mení v priebehu života, napríklad keď dôjde k úbytku hmotnosti. Tu je jednoduchý spôsob, ako môžete zistiť tvar svojej tváre z pohodlia domova. Najprv sa postavte pred zrkadlo a pozerajte sa priamo pred seba. Potom si pomocou čelenky dajte vlasy dozadu. Takto bude pre vás ľahšie zistiť, aký tvar tváre máte. Vaša vlasová čiara označuje horný okraj vašej tváre a brada označuje dolný okraj. Uši sa nepovažujú za súčasť tvaru tváre. Obrys tváre si môžete prípadne nakresliť na zrkadlo pomocou vodorozpustnej ceruzky. Ak nemáte k dispozícii zrkadlo, bude stačiť aj fotografia, na ktorej sa pozeráte priamo pred seba (napríklad selfie na smartfóne). Teraz si urobte porovnanie a položte si otázku: ktorý z nasledujúcich tvarov je najviac podobný mojej tvári?

Existuje aj oveľa jednoduchší spôsob: jednoducho použite nástroj ZEISS na rozpoznanie tváre.

Aký je tvar mojej tváre?

Určenie tvaru vašej tváre vám pomôže pri hľadaní ideálnych rámov. Tváre môžeme z hľadiska tvaru rozdeliť do šiestich rôznych kategórií:

1. Oválne tváre

1. Oválne tváre

Pre oválnu tvár sú vhodné takmer všetky páry okuliarov a rámov. Oválna tvár má jemné, harmonické obrysy, malé čelo, mierne zaoblenú bradu a výrazné lícne kosti. Je to „ideálny“ tvar tváre pre okuliare, pretože oválna tvár je kompatibilná s prakticky každým dizajnom a veľkosťou okuliarov.

Ktoré okuliare ladia s oválnou tvárou?
Skvelo im pristane takmer všetko – hranaté okuliare, okrúhle okuliare, nenápadné bezrámové okuliare alebo okázalejšie rámy (napríklad mačacie oko alebo imidžové okuliare s širokými rámami) a špeciálnym dizajnom.

2. Okrúhle tváre

2. Okrúhle tváre

Tvár s týmto tvarom charakterizujú jemné, rovné obrysy, široké, výrazné líca a zaoblená brada. Okrúhle tváre sú o niečo kratšie a plnšie ako oválne tváre.

Ktoré okuliare ladia s okrúhlou tvárou?
Nenápadné, tenké rámy, ktoré nepútajú pozornosť na šírku tváre, hranaté rámy (napríklad štvorcové alebo mierne obdĺžnikové rámy) alebo širšie rámy, ktoré pridávajú k tvári ďalšie obrysy a zvýrazňujú ju. Nylorové rámy alebo celorámy s tónovaným, jemným dolným okrajom predstavujú taktiež výbornú alternatívu pre okrúhlu tvár.

3. Srdcové alebo trojuholníkové tváre

3. Srdcové alebo trojuholníkové tváre

Srdcová alebo trojuholníková tvar má veľké čelo, výrazné lícne kosti a špicatú bradu.

Ktoré okuliare ladia so srdcovou tvárou?
Najvhodnejšie sú menej nápadné, tenké celorámy, mačacie oči, oválne alebo okrúhle rámy. Tieto dobre ladia so srdcovou tvárou, pretože dolná časť šošoviek je naspodku najužšia a postupne sa rozširuje, čím vytvára príjemný, harmonický kontrast k vášmu čelu.

4. Podlhovasté alebo obdĺžnikové tváre

4. Podlhovasté alebo obdĺžnikové tváre

Keď ľudia hovoria o podlhovastej alebo obdĺžnikovej tvári, majú tým na mysli to, že lícne kosti, čelo a čeľusť človeka sa zdajú byť mierne širšie a bočné časti tváre vytvárajú rovné, zvislé línie.

Ktoré okuliare ladia s podlhovastou tvárou?
Odporúčame zohľadniť oválne a okrúhle rámy, zaoblené a bezrámové rámy, výrazné celorámy, hrubé rámy, ako aj okuliare s širokým nosníkom a nízko položenými stranicami. Výrazné rámy robia podlhovastú tvár kratšiu. Väčšie šošovky takisto prerušia vaše dlhšie tvárové rysy a vytvárajú tak príjemný optický efekt.

5. Hranaté tváre

5. Hranaté tváre

Hranatá tvár sa veľmi podobá podlhovastej tvári s tým, že je do istej miery kratšia a širšia. Strany hranatej tváre vytvárajú takisto zvislé línie. Brada, čeľusť a čelo sú výrazné a daná osoba má väčšinou vysoké lícne kosti.

Ktoré okuliare ladia s hranatou tvárou?
V tomto prípade by ste mali vyberať z rámov, ktoré predĺžia vašu tvár, napríklad nenápadné bezrámové okuliare, mierne zaoblené rámy s rovnými obrysmi alebo okrúhle, zaoblené okuliare. Okrúhle rámy vytvárajú pekný kontrast k hranatému tvaru tváre nositeľa, čím vytvárajú esteticky príjemný efekt. Okuliare s širokými stranicami sú skvelou voľbou, pretože zdôrazňujú dlhý tvar tváre nositeľa týchto okuliarov. Z dôvodu vysokých lícnych kostí sú úzke šošovky vo väčšine prípadov najvhodnejšie, pretože veľké šošovky ich môžu ľahko prekryť.

6. Lichobežníkové tváre

6. Lichobežníkové tváre

Úzke hore, široké dole. V prípade lichobežníkovej tváre je oblasť okolo čela a spánkov užšia než výrazná lícna kosť a oblasť čeľuste.

Ktoré okuliare ladia s lichobežníkovou tvárou?
Vašou najlepšou voľbou je pár okuliarov s výraznými okrajmi, ktoré kladú dôraz na hornú tretinu tváre, napríklad s nápadným horným okrajom s farebným gradientom alebo širšími rámami. Vďaka tomu sa zdá byť spánková oblasť nositeľa širšia, čím sa vyrovnávajú jeho tvárové rysy. Rovnaký efekt sa dosahuje pri rámoch so stranicami, ktoré sú položené čo najvyššie. Pre lichobežníkovú tvár sú vhodné okuliare typu mačacie oko a motýlikové okuliare, polorámové a celorámové okuliare s dominantným horným okrajom.

Podobne ako pri akýchkoľvek iných odporúčaniach nezabúdajte aj pri hľadaní vhodného páru rámov na nasledovné: výnimka potvrdzuje pravidlo.

Vzhľad, ktorý si úplne protirečí, je pre veľa ľudí to pravé orechové. Prípadne môžu chcieť zladiť svoje okuliare s konkrétnymi šatami, takže pri výbere zohľadňujú aj iné kritériá. Najlepším riešením je vyskúšať si tie rámy, ktoré vás oslovia, a zároveň si nechať odborne poradiť od optika.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Ako ovplyvňuje obočie výber okuliarov

Obočie prispieva k jedinečnosti tváre človeka. Zaobstarajte si preto okuliare, ktoré vám budú vyhovovať! Tvar vášho obočia a vzdialenosť medzi ním a vašimi očami majú vplyv na to, aké rámy sú pre vás vhodné. Horný okraj rámov by mal byť vedený súbežne s obočím bez toho, aby ho zakrýval alebo cez obočie prechádzal. Vaše okuliare tak budú perfektne vyhovovať vašej tvári a zvýrazňovať vaše oči.

Znova pripomíname, že výnimka potvrdzuje pravidlo. Obočie nositeľa sa často stráca za hrubými, módnymi rámami alebo veľkými šošovkami. V takom prípade sa uistite, že rámy vám úplne zakrývajú obočie, aby ste dosiahli harmonický vzhľad.

Farba okuliarových rámov

Farba rámov je rovnako dôležitá ako ich tvar, pokiaľ ide o to zistiť, ako okuliare vyzerajú na konkrétnom nositeľovi. Aký odtieň funguje najlepšie pri jednotlivých šošovkách? Aká farba je vhodná pre rámy? Okrem zohľadnenia vášho osobného vkusu by okuliare mali dopĺňať farbu vašich vlasov, pokožky a očí – tieto faktory určujú, aká farba je pre vás najvhodnejšia. Rozlišujeme štyri rôzne typy, ktoré sú pomenované po ročných obdobiach. Zistite, ktorý typ ste vy, a výber správnej farby bude hračkou!

Zimný typ

Zimný typ

Zimný typ má odtieň pokožky v rozpätí od olivovej po tmavohnedú alebo má veľmi svetlú pokožku s modrým trblietavým podtónom. Do tejto kategórie zaraďujeme Aziatov a obyvateľov Stredomoria. Zimné typy majú väčšinou tmavé alebo čierne vlasy a ľudia so svetlejšou pleťou bez mejkapu rýchlo zblednú. K známym príkladom zimného typu patria herečky Zooey Deschanel a Elizabeth Taylor či herec Johnny Depp. Zimný typ má orieškové, modré alebo zelené oči.

Odporúčané farby:
Pre tento typ sú vhodné jasné, výrazné a studené farby, ako napríklad čierna, biela, sivá a modrá. Strieborná je taktiež vhodná.

Jarný typ

Jarný typ

Jarný typ má odtieň pokožky broskyňovej farby so zlatistými pehami. Ako príklad môžeme uviesť herečku Nicole Kidman. Jarné typy majú často blond alebo jahodové blond vlasy a oči sú v rozsahu od modrej, modro-hnedej, zelenej až po zelenohnedú či zlatožltú farbu.

Odporúčané farby:
Jarné typy dopĺňajú nasledujúce farby: prírodná biela, krémovo béžová, orgovánová, lososová, nevädzová, ružová alebo teplé hnedé odtiene, ako aj zlatá, medená a bronzová farba. Odporúčame vsadiť na zlaté, béžové, homárovo červené alebo svetlohnedé rámy.

Letný typ

Letný typ

Tento typ má väčšinou popolavé blond vlasy a svetlé modré, hnedé alebo sivé oči. Majú svetlú, ružovkastú, takmer pastelovo sfarbenú pleť. Typickými zástupcami tohto typu sú hollywoodske hviezdy Gwyneth Paltrow a Brad Pitt.

Odporúčané farby:
Optimálne farby pre tento typ sú studené a intenzívne, ale nie príliš krikľavé či tmavé. Sú to napríklad sivomodrá, ružová, červená, strieborno-sivá a pergamenová biela. Skvelými farbami okuliarov sú ružová, svetlomodrá alebo fialová.

Jesenný typ

Jesenný typ

Jesenný typ má zlatú, slonovinovú alebo broskyňovo sfarbenú pokožku. Tohto typu je Florence Welch, speváčka zo skupiny Florence + Machine, alebo herečka Julia Roberts. Jesenné typy majú často pehy, červené vlasy so zlatým odleskom a tmavohnedé, zelenohnedé alebo zelené oči.

Odporúčané farby:
Pre jesenný typ sú ideálne zemské farby, napríklad odtiene hnedej, oranžovej a tmavozelenej, ako aj hlboké odtiene červenej, slonovinovej a vanilkovej. Zlato, bronz a meď sú takisto skvelé voľby. V prípade okuliarov zvážte zlatú a všetky prírodné farby, pretože perfektne dopĺňajú farbu vašej pokožky, očí a vlasov.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Tieto okuliarové rámy majú veľký náskok Ktoré rámy sú tento rok moderné? A k čomu najviac pristanú?

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Jednoduchosť a elegancia: Okuliarové rámy LINDBERG a protislnečné šošovky ZEISS – letný hit Tím LEPŠIEHO VIDENIA sa porozprával s výrobcom rámov LINDBERG o tom, prečo sú slnečné okuliare LINDBERG také špeciálne.

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Život ponúka nepreberné množstvo príležitostí a je škoda vnímať ich iba prostredníctvom jedných okuliarov Ak ste ako väčšina ľudí, budete mať v skrini pravdepodobne viac než jeden pár obuvi – máte však aj druhé okuliare?

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Miniatúrna štýlová príručka s veľkou perspektívou: okuliare a móda – neporaziteľný tím Pomocou nasledujúcich tipov získate očarujúci vzhľad na každú príležitosť

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty