Fotografovanie s okuliarmi

Žiarivé fotografie ani podarené zábery nie sú pre používateľov okuliarov problémom

Počas fotografovania sa každý fotograf prirodzene snaží čo najviac sa priblížiť k hľadáčiku, aby mohol urobiť ten najlepší záber. Používatelia okuliarov však túto možnosť nemajú. Ale ak budete venovať pozornosť niekoľkým upozorneniam, nebude ani fotografovanie s okuliarmi predstavovať žiadny problém.

Niektorí ľudia radi fotografujú krajiny s atmosférou, iní zase radi zhotovujú snímky osôb. Fotografovanie je jednou z najrozšírenejších záľub na svete. Každý používateľ okuliarov sa však často musí rozhodovať, čo nebýva vždy ľahké: Mám fotografovať s okuliarmi alebo bez nich? Tento fakt nevníma ako problém nikto, kto fotografuje so smartfónom alebo s jednoduchým digitálnym fotoaparátom. Stačí, ak sa pozriete na displej a stlačíte tlačidlo. S modernými digitálnymi fotoaparátmi typu SLR (Single-lens reflex) je možné fotografovať s okuliarmi aj bez nich.

Fotoaparáty s korekčnými šošovkami

Pri používaní digitálneho fotoaparátu SLR je možné upraviť dioptrický výkon hľadáčika optimálne podľa úrovne videnia fotografujúcej osoby. Približne 90 percent všetkých používateľov okuliarov v takom prípade nemusí používať okuliare. Nákup tzv. korekčnej šošovky však má zmysel iba vtedy, keď je zrak používateľa výrazne postihnutý – o viac ako 6 dioptrií. Korekčná šošovka sa zaskrutkuje do hľadáčika a vďaka nej budete zreteľne vidieť aj bez okuliarov.

Mnohé digitálne fotoaparáty sú vybavené aj funkciou LiveView. Na zadnom displeji sa zobrazuje obraz z digitálneho snímača a záber, ktorý sa uloží ako fotografia po stlačení tlačidla spúšte. Na záverečnú kontrolu zaostrenia obrázka môžete použitím funkcie zväčšenia priblížiť fotografovaný objekt. Takto získate istotu, že ste objekt perfektne nasnímali. Mnohé kompaktné fotoaparáty a fotoaparáty iné než „zrkadlovky“ majú na zobrazenie objektu iba takýto displej. Tieto displeje majú však v porovnaní s hľadáčikom v prostredí s jasným slnečným žiarením významnú nevýhodu. Iba fotograf s hľadáčikom získa zreteľné zobrazenie bez odlesku cez šošovku.

Osoby postihnuté presbyopiou majú pri fotografovaní bez okuliarov skutočnú nevýhodu. Tieto osoby vidia slabo na blízko a aby mohli čítať noviny, musia ich od očí držať v čo najväčšej vzdialenosti. Keďže je však refrakčný výkon hľadáčika kalibrovaný tak, že objekty vo vzdialenosti jedného metra sa zaostria, tento problém sa vyrieši. Budete vidieť zreteľne a ostro a nič vám už nebude brániť v zhotovovaní vynikajúcich záberov.

S fotoaparátom k optometristovi

Ak sa rozhodnete pre nosenie okuliarov, bude chvíľu trvať, kým si na túto situáciu zvyknete. Ľudia, ktorí fotografujú, sa obyčajne snažia pozerať sa cez hľadáčik fotoaparátu z čo najmenšej vzdialenosti a v určitom momente im budú okuliarové šošovky prekážať. Nastáva tak ďalší problém: keďže sa oko nedostane do požadovanej vzdialenosti, výsledkom môžu byť menšie obmedzenia v zornom poli. Stredná časť je zaostrená, ale periférna oblasť mierne rozmazaná. V takom prípade môže pomôcť špeciálny hranol od špecializovaného predajcu. Vďaka nemu získate ostrý zrak aj v periférnej oblasti. Používatelia progresívnych šošoviek budú potrebovať trocha nácviku. Najprv budú musieť nájsť oblasť okuliarov, cez ktorú počas zhotovovania fotografií najlepšie vidia. Tip: Ak si kupujete nové okuliare a plánujete často fotografovať, mali by ste si na návštevu optometristu vziať fotoaparát.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Lepšie minerálne sklo a dobrá povrchová vrstva

Ak často fotografujete s nasadenými okuliarmi, pamätajte na to, že povrch okuliarov kontaktom s hľadáčikom trpí. V závislosti od materiálu je možné, že sa o nejaký čas objavia na okuliarových šošovkách škrabance, a to najmä na nedostatočne chránených plastových okuliarových šošovkách. Mnohí výrobcovia fotoaparátov ponúkajú mimoriadne mäkké gumové očné nadstavce. Každý používateľ okuliarov by tomu mal venovať mimoriadnu pozornosť. Plastové šošovky sú v dnešnej dobe v porovnaní s minulosťou oveľa robustnejšie, ale šošovky môžu trpieť. Ak často fotografujete s nasadenými okuliarmi, mali by ste používať robustnejšie šošovky z minerálneho skla alebo by ste sa mali obrátiť na optometristu a informovať sa o dobrej vytvrdzovanej povrchovej vrstve okuliarov.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Maximálny komfort vďaka ultratenkým a mimoriadne ľahkým okuliarom Menej je viac! Tieto tipy predstavujú základ, pomocou ktorého si vyberiete mimoriadne ľahké okuliarové šošovky a rámy

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Moderne štíhle šošovky s vysokým indexom lomu Lepšie videnie a dokonalý vzhľad vďaka extra tenkým, super ľahkým inovačným šošovkám

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty