Jednoduchosť a elegancia: Okuliarové rámy LINDBERG a protislnečné šošovky ZEISS – letný hit

Tím LEPŠIEHO VIDENIA sa porozprával s výrobcom rámov LINDBERG o tom, prečo sú slnečné okuliare LINDBERG také špeciálne.

Dánska kráľovská rodina, politici, obchodní magnáti a najznámejšie celebrity nosia okuliarové rámy značky LINDBERG, ktorých výrobcom je dánsky dizajnér okuliarových rámov. Špecifikom tohto roka je kolekcia slnečných okuliarov, ktorá znova demonštruje tradíciu elegantného, minimalistického dánskeho dizajnu, vďaka ktorému je LINDBERG taký známy a obľúbený. Keďže je dôraz na kvalitu niečím, čo majú LINDBERG a spoločnosť ZEISS spoločné, dodávajú sa všetky rámy s okuliarovými šošovkami ZEISS. Tím LEPŠIEHO VIDENIA sa opýtal na to, čím je táto kolekcia špecifická a prečo si táto spoločnosť vybrala práve protislnečné šošovky ZEISS.

LINDBERG, model 8569
LINDBERG, model 8569

Úspešný príbeh spoločnosti LINDBERG sa začal v Dánsku v 80. rokoch 20. storočia, keď sa Poul-Jorn Lindberg rozhodol spojiť svoje sily s architektom Hansom Dissingom a vytvoriť návrh titánového rámu AIR – prvých okuliarov bez záverov a skrutiek. Odvtedy si svet cení okuliare LINDBERG vyrobené z ľahkého bezobrubového titánu pre ich estetickú stránku, technickú inováciu a majstrovské vypracovanie. Rámy LINDBERG sú jedinečné mimoriadnym zameraním na základy a elimináciou všetkých nežiaducich skrutiek, nitov a zvarov. Výsledkom sú neuveriteľne pevné a flexibilné okuliare, ktoré patria medzi najľahšie a najkomfortnejšie na svete.

V roku 2009 začala spoločnosť LINDBERG vyrábať aj slnečné okuliare. Už na začiatku sa LINDBERG rozhodol, že svoju kolekciu slnečných okuliarov doplní protislnečnými šošovkami od spoločnosti ZEISS.


TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: LINDBERG a ZEISS už nejaký čas spolupracujú. Prečo boli v roku 2009 súčasťou prvých rámov slnečných okuliarov okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS?
 

LINDBERG: Pre spoločnosť ZEISS sme sa rozhodli, pretože sme hľadali partnera, ktorý poskytne našim slnečným okuliarom špičkový vizuálny výkon, optimálnu ochranu pred UV žiarením a atraktívne farby. To bola perfektná voľba pre naše produkty.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: To bolo v roku 2009. Teraz sa sústreďme na kolekciu slnečných okuliarov v roku 2013. Odkiaľ pochádzali nápady týkajúce sa tvarov, štýlu a farieb rámov a šošoviek?
 

LINDBERG: Bod, z ktorého vyšli naše nápady, je ťažké označiť. V spoločnosti LINDBERG nie sme presvedčení o tom, že inšpiráciu nájdete iba vo „včerajšej“ móde. A naopak – inšpiráciu by sme radi hľadali v dnešnej dobe a vo veciach, ktoré nás obklopujú, a dokonca aj každodenné veci, akými sú napríklad hudba a jedlo, môžu byť dôležitým zdrojom inšpirácie. Dizajn pre nás znamená spôsob myslenia – o tvaroch, farbách a materiáloch kombinovaných s technológiou, so spracovaním a s komfortom. A aj keď získavame inšpiráciu z mnohých rôznych vecí, vždy sa držíme našej základnej hodnoty – dizajnu bez obruby. Chceme, aby naše slnečné okuliare vždy spĺňali naše štandardy – musia byť atraktívne a musia sa komfortne nosiť.

LINDBERG, model 8570
LINDBERG, model 8570

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Slnečné okuliare LINDBERG sú vybavené protislnečnými šošovkami ZEISS. Ako a kedy ovplyvňuje výber šošoviek dizajnérsky proces?
 

LINDBERG: Šošovky sú veľmi dôležitou súčasťou našich slnečných okuliarov. S každou zmenou farby a veľkosti šošoviek nadobúdajú naše klasické slnečné okuliare úplne nový vzhľad. Vezmite si napríklad náš model 8570 – stačila iba zmena farby šošoviek a z veľmi diskrétneho modelu sa stal veľkolepý a surový model. Znamená to, že vďaka protislnečným šošovkám ZEISS dávame našim slnečným okuliarom určitý stupeň individuality.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Ktorý model z kolekcie je najviac ikonický?
 

LINDBERG: Náš najviac ikonický model je pravdepodobne model č. 8556. Tento model bol už od začiatku súčasťou kolekcie našich slnečných okuliarov. Stal sa modernou klasikou a vždy bude v móde. Tento model je skutočným chameleónom – v závislosti od rôznych používaných farieb a šošoviek oslovuje tento model veľa rôznych typov ľudí, mužov aj žien všetkých vekových kategórií. Môžeme pokračovať aj v obnovovaní tohto modelu – napríklad na tohtoročnom veľtrhu Simo v Paríži predstavujeme tento model úplne novým spôsobom, so šošovkami od spoločnosti ZEISS spolu s novou farbou LINDBERG.

LINDBERG, model 8556
LINDBERG, model 8556

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Jednou z typických vlastností okuliarov LINDBERG je používanie vzácnych materiálov ako titán, zlato, platina, diamanty a rohy bizóna. Tieto materiály majú nadčasovú eleganciu, mimoriadnu pevnosť a vynikajúci vizuálny dosah. Aký vzťah je medzi výberom materiálu a dizajnom rámu?


LINDBERG:
Medzi výberom materiálu a dizajnom rámu je naozaj úzky vzťah – dokonca by sa dalo povedať, že tieto dve veci sú od seba závislé. Ak napríklad chcete vyrobiť mäkký a jemný rám, býva bežnou voľbou acetát. Tento materiál má prirodzenú mäkkosť a hĺbku, ktorú titán nemá. Použitím titánu môžete vytvoriť ľahký a zároveň pevný vzhľad v športovom, klasickom a modernom štýle.

Keď pracujeme so zlatom, je dôležité, aby náš dizajn vzbudzoval dojem ľahkosti a estetiky – ako hovorí Coco Chanel: „Luxus musí byť pohodlný, inak to nie je luxus“.

Okrem toho aj miešame materiály – napríklad do acetátových slnečných okuliarov vkladáme titánové vložky, keďže titán vystuží acetát a vďaka nemu sú slnečné okuliare naozaj flexibilné a nastaviteľné. Znamená to, že naše rámy sú neuveriteľne pevné a flexibilné – stále však patria medzi najľahšie a najpohodlnejšie na trhu. To je zároveň jedna z našich najvyšších priorít pri vytváraní dizajnu okuliarov – komfort a flexibilita a možnosť individuálnej úpravy každého rámu s ohľadom na osobu, ktorá ho bude nosiť. A to platí aj pre naše slnečné okuliare.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Záverečná otázka. Keď vidíte známe osobnosti, a najmä členov dánskej kráľovskej rodiny, ktorí nosia okuliare LINDBERG, musíte byť nepochybne spokojní. Spomeniete si na nejaký špeciálny moment, ktorý ste zažili?

LINDBERG: Sme absolútne presvedčení o tom, že by dánska kráľovská rodina mala nosiť dánsky dizajn. Sme však veľmi potešení a poctení tým, že si vybrala naše slnečné okuliare.

Zásadným bodom, ktorý pre nás znamenal prekvapenie, bol moment oficiálneho vydania plagátu k filmu James Bond – Zajtrajšok nikdy neumiera. Bol na ňom vyobrazený zloduch a mediálny magnát Elliot Carver s obrubovými okuliarmi LINDBERG. Vyšlo najavo, že si tieto okuliare kúpili z vlastnej iniciatívy, dokonca to teda nebola ani reklama na produkt. Boli sme vo vytržení!

Informácie o spoločnosti LINDBERG:

Jedným z prominentných zákazníkov spoločnosti LINDBERG je dánska kráľovská rodina. Jej veličenstvo kráľovná Margaréta II. a jeho kráľovská výsosť Henrik nosia titánové rámy LINDBERG, pričom jeho kráľovská výsosť korunný princ Frederik a jej kráľovská výsosť princezná Mary nosia rámy slnečných okuliarov LINDBERG. Spoločnosti bol udelený „kráľovský dekrét od dánskeho súdu“, t. j. ocenenie, ktoré sa udeľuje špičkovým spoločnostiam dodávajúcim svoje produkty kráľovskej rodine.

S prihliadnutím na viac ako 60 ocenení za dizajn vrátane ocenenia Red Dot je táto spoločnosť nepochybne žiarivým príkladom toho najlepšieho dostupného dizajnu okuliarov.

Images: LINDBERG / Cover Modell 8571

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako sa vyrábajú slnečné okuliare Z akých krokov pozostáva výroba slnečných okuliarov? Zistite, aké druhy materiálov sa používajú pri výrobe slnečných okuliarov, a ako návrhári realizujú svoje nápady.

Životný štýl + móda 3.7.2018

Tags:

História módnych slnečných okuliarov Každá dekáda má nejaký svoj špecifický štýl, ktorý ju definuje. Slnečné okuliare, móda a ich spoločná história

Životný štýl + móda 3.7.2018

Tags:

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné tónovacie šošovky Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 24.11.2017

Tags:

Nosenie okuliarov v lete 10 tipov, pomocou ktorých si budete môcť toto leto užiť svoje okuliare

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty