Maximálny komfort vďaka ultratenkým a mimoriadne ľahkým okuliarom

Menej je viac! Tieto tipy predstavujú základ, pomocou ktorého si vyberiete mimoriadne ľahké okuliarové šošovky a rámy

Čím ľahšie sú okuliare, tým pohodlnejšie sa nosia: Optimálny komfort sa dosiahne čo najľahším rámom a šošovkami. Vďaka moderným výrobným postupom a mimoriadne ľahkým materiálom šošoviek a rámov je možné vyrábať okuliare, ktoré ponúkajú špičkovú kvalitu s mimoriadne nízkou hmotnosťou. Tím LEPŠIEHO VIDENIA preskúmal päť tipov na vytvorenie ultratenkých a mimoriadne ľahkých okuliarových šošoviek a rámov – a zistil, prečo môže byť ich nižšia hmotnosť výhodou pre každého z nás.

Čím začneme: Prečo sa minimalizácia hmotnosti šošoviek a rámov považuje za dobrý nápad?

Čím nižšia je hmotnosť okuliarov, tým pohodlnejšie sa nosia. Môže to znieť prekvapujúco, ale náš nos je natoľko citlivý, že vnímame každý gram navyše, ktorý je na ňom umiestnený! Ideálnym riešením by boli okuliare, o ktorých ani nebudeme vedieť, že ich nosíme – okuliare, ktoré plnia svoju úlohu bez toho, aby sme si ich všimli. To by odstránilo problémy s odtlačkami na nose používateľa a nepohodlie spôsobené bočnými časťami okuliarov – zároveň by sa okuliare pohodlnejšie nosili a lepšie by sedeli. Nie je to problém, ktorý pociťujú iba deti alebo atléti. Vďaka šošovkám s optimalizovanou hmotnosťou a ultraľahkým rámom môžu byť bolesti hlavy spôsobené ťažkými okuliarmi otázkou minulosti. Zníženie hmotnosti okuliarov je jednoznačným faktorom dosiahnutia maximálneho komfortu – niekedy si však ľudia nevšimnú, že nastal problém s novými okuliarmi pre ich nadmernú hmotnosť. Ak si prečítate naše tipy uvedené nižšie, môžete sa tejto situácii vyhnúť hneď na začiatku.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Ako dokážete znížiť hmotnosť okuliarov na minimum?

1. Kritickým faktorom je materiál, z ktorého sú šošovky vyrobené.

Ľahké okuliarové šošovky vyrobené z plastu – špeciálne šošovky ZEISS typu high-index – sú tajomstvom neuveriteľne tenkého a ľahkého dizajnu, a to aj v prípade, že sú potrebné vysoké dioptrické výkony. K dispozícii sú štyri rôzne druhy materiálu (pozrite si aj našu informačnú grafiku na konci tohto článku): základné materiály, štandardné materiály, vysokokvalitné materiály a špičkové materiály. Čím vyššia je kvalita zdrojového materiálu, tým tenšie šošovky je možné vyrobiť. Ak si napríklad vyberiete na výrobu plastových šošoviek špičkový materiál namiesto štandardného, môžeme znížiť hmotnosť šošoviek až o 50 percent (až 40 percent v prípade sklenených šošoviek). To je pozoruhodná hodnota! To všetko, prirodzene, platí aj pri progresívnych šošovkách.

2. Metóda používaná na výrobu okuliarových šošoviek: asférické brúsenie a počítačový postup OPTIMA od spoločnosti ZEISS.

Ďalším spôsobom znižovania hmotnosti okuliarov je postup, ktorý je známy pod názvom asférické brúsenie: Predný a zadný povrch konvenčne brúsených šošoviek – bežne sa označujú ako sférické šošovky – je zaoblený do tvaru gule. Asférické šošovky majú špeciálne optimalizované povrchy. S cieľom vyvarovať sa zvýrazneného a esteticky nepríťažlivého zaoblenia predného povrchu šošoviek a zachovať perfektnú vizuálnu kvalitu je predný povrch asférických okuliarových šošoviek optimalizovaný tak, aby sa povrch splošťoval smerom od stredu šošoviek k ich okrajom. Tak je možné získať tenšie a výrazne ľahšie asférické šošovky so zachovaním rovnakého optického efektu. Spolu s materiálmi šošoviek ZEISS typu high-index, ktoré sú uvedené vyššie, sa dá dizajn asférických šošoviek použiť na výrobu plochých, tenkých a mimoriadne ľahkých okuliarových šošoviek – a to aj pre používateľov s väčšími zrakovými problémami.

Ďalšou metódou výroby ultratenkých šošoviek je počítačová metóda vyvinutá spoločnosťou ZEISS s názvom OPTIMA. Vďaka nej je možné vo výrobnej fáze obmedziť okrajovú a stredovú hrúbku, ktoré sú viditeľné v ráme, na minimum, a súčasne prihliadať na všetky špecifikácie rámu. Technológia OPTIMA často umožňuje vyrábať oveľa tenšie šošovky. Odborníci z oblasti očnej starostlivosti môžu použiť špeciálne programy na odporúčanie od spoločnosti ZEISS na vizualizáciu týchto hrúbkových rozdielov.

Tenké a ľahké okuliarové šošovky

1.5

0%

1.5

0%

1.6

20%

1.6

20%

1.7

35%

1.67

40%

1.9

40%

1.74

50%

3. Správny materiál rámu

Rám a bočné strany zohrávajú významnú úlohu pri určovaní celkovej hmotnosti okuliarov. Preto je dôležité vybrať si tenký rám vyrobený zo špeciálneho ultraľahkého materiálu. Napríklad titán váži približne o 50 percent menej ako bežný kov alebo plast. Preto sú okuliare s titánovým rámom prvou voľbou každého používateľa, ktorý vyžaduje mimoriadne stabilné a ľahké okuliare – a zároveň aj pre atlétov a deti. Hmotnosť dnešných ultratenkých titánových rámov, ktoré sú mimoriadne ľahké, je nižšia ako dva gramy. Nejde však iba o nízku hmotnosť, ktorá z hľadiska materiálov rámov a bočných strán okuliarov postavila titán na piedestál: titánové rámy sú mimoriadne ľahké, robustné a odolné voči korózii a podľa potreby ich možno vyrábať v ultraflexibilnom vyhotovení. Tento materiál je taký flexibilný, že môžete bočné strany okuliarov ohýbať bez toho, aby ste ich poškodili – ihneď po uvoľnení ohnutia sa materiál vráti do pôvodnej polohy. Dodávajú sa aj s rôznym dizajnom, bez skrutiek a ponúkajú ich mnohí značkoví výrobcovia v rôznych bežných aj ultramoderných farbách. Jedinou vecou, ktorú majú tieto typy dizajnu spoločnú, je ich mimoriadne nízka hmotnosť. Titánové rámy neobsahujú nikel, sú teda ideálnou voľbou pre alergikov.

4. Dizajn rámu

Hmotnosť okuliarov ovplyvňuje aj veľkosť rámu, ktorá určuje, či bude hmotnosť okuliarových šošoviek vyššia alebo nižšia. Čím menší bude rám, tým tenšie a ľahšie budú šošovky.
 

5. Dobrý odborník v oblasti očnej starostlivosti.

Aj dobrý odborník v oblasti očnej starostlivosti je kľúčovým faktorom zaobstarania tých najľahších okuliarov. Tým, že všetko starostlivo vypočíta a vyberie správny typ šošoviek, môže pomôcť zmenšiť hrúbku šošoviek a znížiť hmotnosť okuliarov. Ako nájsť dobrého odborníka v oblasti očnej starostlivosti…

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Tvarované, tenké alebo farebné: Na šošovky ZEISS nikdy nie je neskoro! Módne rámy a presné šošovky? Výzva, ktorá požaduje v oblasti optického know-how to najlepšie

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Fotografovanie s okuliarmi Žiarivé fotografie ani podarené zábery nie sú pre používateľov okuliarov problémom

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Užiter si dovolenku – s okuliarmi Na čo by mali nositelia okuliarov myslieť pred odchodom na dovolenku

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Moderne štíhle šošovky s vysokým indexom lomu Lepšie videnie a dokonalý vzhľad vďaka extra tenkým, super ľahkým inovačným šošovkám

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty