Miniatúrna štýlová príručka s veľkou perspektívou: okuliare a móda – neporaziteľný tím

Pomocou nasledujúcich tipov získate očarujúci vzhľad na každú príležitosť

Sú ľudia, ktorí si udržiavajú rovnaký módny štýl od rána do večera – takmer každý deň. Tieto tipy ľudí si nájdu perfektné okuliare pomerne ľahko. Čo však spontánni ľudia, osobnosti alebo milovníci módy, ktorí nikdy nie sú spokojní s jednými okuliarmi, ale ich menia podľa nálady? Títo ľudia nájdu inšpiráciu v kompaktnej príručke od tímu LEPŠIEHO VIDENIA, t. j. v miniatúrnej štýlovej príručke, ktorá im pomôže nájsť perfektný model okuliarov – v závislosti od udalosti alebo preferencií módneho štýlu. Nižšie uvádzame naše návrhy týkajúce sa spôsobu kombinácie módy a okuliarových rámov tak, aby ste dosiahli vlastný trendový módny mix.

Kedysi predstavovali otravnú nevyhnutnosť, pre ktorú mnohí počas ich nasadzovania, aby získali ostrý zrak, škrípali zubami – v dnešnej dobe okuliare predstavujú jeden z najobľúbenejších módnych doplnkov. Dnešné šialenstvo týkajúce sa zrakových pomôcok, ktoré boli kedysi terčom posmechu, zašlo až tak ďaleko, že niektorí ľudia nosia okuliare iba s obyčajným sklom, a to preto, aby sa stali jednými zo štýlových používateľov okuliarov. Dokonca aj v Hollywoode sa okuliare stali takmer nevyhnutným doplnkom. Ceremónie na červenom koberci sú plné hviezd a vychádzajúcich hviezdičiek s najnovšími trendmi v oblasti okuliarov. Je to však správny spôsob používania tohto doplnku? V skutočnosti je to veľmi jednoduché: všetko, čo sa vám páči, je v poriadku. Tvar okuliarov musí prirodzene korešpondovať s tvarom tváre používateľa. Zjednodušene povedané to znamená, že tvar okuliarov by mal byť v kontraste s tvarom tváre (namiesto jej napodobňovania). Znamená to, že na okrúhlej tvári by mali byť nasadené hranaté okuliare. Optik vám s radosťou poskytne odbornú radu týkajúcu sa rôznych dostupných možností.

Okuliare sú teda špeciálnym doplnkom, na ktorý sa vzťahujú pravidlá voľnosti módy – existuje však niekoľko základných pravidiel, na ktoré je potrebné prihliadať, aby ste v konečnom dôsledku nevyzerali excentricky:

Okuliare manažérskeho typu

Ak hľadáte okuliare, ktoré budú mať pozitívny vplyv na vašu kariéru a budú dopĺňať elegantný a konzervatívny odev, je najlepšou voľbou klasický a umiernený okuliarový rám. V tomto prípade sú vhodnou voľbou bezobrubové okuliare. Takéto okuliare dopĺňajú akýkoľvek typ odevu žien aj mužov. Vhodnou alternatívou je aj klasický kovový rám. Aj keď sa môžu zdať hranaté okuliarové rámy vyrobené z rohoviny alebo čierneho plastu výstrednejšie, sú veľmi moderné. Atraktívne kontrastujú s úzkou sukňou a blúzkou alebo úzkymi jednodielnymi šatami. Vo všeobecnosti platí, že by ste sa mali vyhnúť kombináciám žiarivých farieb alebo veľmi nápadným dizajnovým prvkom, keď si vyberáte okuliare do prostredia, v ktorom sa vyžaduje biznis štýl.

Je to neformálne!

Každý, kto vo voľnom čase vyznáva športový vzhľad,, určite vie, ako vyjadriť svoje obľúbené farby. Viacfarebné okuliare môžu byť problematické, a to najmä pri výbere vhodného oblečenia, keďže je jedinou skutočnou možnosťou jednofarebný odev. Každý, kto je spokojný s tým, že bude neustále nosiť svoju obľúbenú farbu, však môže vytvoriť módny mix s cieľom pridať trocha rôznorodosti. Trend používania bežných bežeckých teplákov s vestou a vysokými opätkami je možné vyladiť pridaním farby. V rámci dominujúcich plastových rámov sú najobľúbenejšími farbami zelená, purpurová a modrá. Ak vo voľnom čase uprednostňujete študentský vzhľad, klasickými leteckými okuliarmi alebo nadčasovými okuliarmi s obrubou z rohoviny nič nepokazíte. Dokonca aj Uma Thurmanová mala počas nakupovania nasadené okuliare s obrubou z rohoviny.

Stimulované kreativitou: okuliare v štýle retro

Nezáleží na tom, či ide o študentov, umelcov (života), alebo reklamných agentov – pre mnohých používateľov okuliarov okuliare nepredstavujú iba doplnok a vizuálnu pomôcku, ale aj vyjadrenie ich prístupu k životu. Tieto kreatívne typy rozpoznáte podľa ich štýlu retro – tmavých plastových okuliarových rámov. Tieto tzv. „extravagantné“ okuliare sa už desaťročia považujú za staromódne, dnes však ide o nevyhnutný doplnok milovníkov módy, známych osobností a kreatívnych ľudí. Okuliare, ktoré sa vždy nazývali „okuliarmi s obrubou z rohoviny“, možno používať s akýmkoľvek štýlom – bez ohľadu na to, aký excentrický, extravagantný alebo sexy daný štýl je. Ďalšie informácie o extravagantných okuliaroch však uvedieme nižšie.

Ďalším horúcim tipom od ľudí, ktorí určujú trendy, sú okrúhle okuliare, ktoré kedysi preslávila Whoopi Goldbergová. Fanúšikovia skupiny Beatles budú zaiste namietať, že k úspechu tohto štýlu okuliarov významnou mierou prispel John Lennon, ale bez ohľadu na to, či sú vyrobené z plastu, alebo kovu je zrejmé, že sa v dnešnej dobe považujú za módny doplnok. Okrúhle alebo hranaté okuliare sa perfektne hodia k odevom v štýle 70. rokov (t. j. k rozšíreným nohaviciam a lemovaným vestám) a môžete ich nosiť k oblečeniu s kvetinovým vzorom, k širokým sukniam a podobným typom odevov. Môžete ich však nosiť aj k jednoduchému, dômyselnému a tradične čiernemu oblečeniu, ktoré sa bežne nosí v rámci kreatívneho priemyslu.

Červený koberec: okuliare, ktoré pristanú k večernému vzhľadu

Aké máte možnosti, ak musíte nosiť okuliare, ale potrebujete niečo, čo bude dopĺňať váš večerný vzhľad? Mnohé hviezdy (napríklad Faye Dunawayová) si na „červený koberec“ vyberajú bezobrubové okuliare. Na druhej strane si napríklad Michelle Pfeifferová najmenej pri jednej príležitosti vybrala okuliare s obrubou z rohoviny – dokonalý kontrast k jej jemnému vzhľadu. Na príslovie „protiklady sa priťahujú“ je potrebné myslieť vždy vtedy, keď sa snažíte skombinovať okuliare s večernou róbou. Ak sú šaty starostlivo vypracované a samy osebe sú úchvatné, je vhodné, aby ste si vybrali menej výrazný štýl okuliarov – to však neplatí vtedy, ak sa chcete podobať Sofii Lorenovej. V takom prípade platí motto: Nebuďte nenápadní; ak na to máte, ukážte to. Táto herečka rada nosí veľké sofistikované okuliare. Ženy, ktoré rady chodia v obleku, by mali tento vzhľad skombinovať s okrúhlymi okuliarmi. Takéto okuliare zjemnia prísnosť tohto vzhľadu. A naopak – pekné šaty je možné skombinovať s hranatými okuliarmi.

Model, ktorý pristane ku všetkému: komplexný model spomedzi všetkých okuliarov

Každý, kto lieta medzi rôznymi udalosťami a štýlmi, ale chce bez ohľadu na to nosiť rovnaké okuliare, bude spokojný s trendom „okuliarov s polovičným rámom“, t. j. s tzv. nylonovými okuliarmi. Tento model v porovnaní s inými štýlmi vôbec nie je bezvýznamný, pretože pristane každému a dá sa nosiť v kombinácii s akýmkoľvek výzorom a na akúkoľvek príležitosť. Okuliare s polovičným rámom na druhej strane pôsobia pomerne seriózne, ale zároveň veľmi moderne.

Extravagantné okuliare: vôbec nie sú staromódne

Teraz sa vrátime k extravagantným okuliarom, ktoré sme už spomínali. Pre mnohé známe osobnosti sú tieto okuliare základným módnym doplnkom a obľubuje ich aj Scarlett Johanssonová, Britney Spearsová, Lindsay Lohanová a Hugh Grant. Vzorované plastové rámy (hnedé alebo čierne) sú v dnešnom svete módy pomerne štandardné, zároveň však predstavujú aj módny odkaz. Asi iba ťažko nájdete príležitosť alebo odev, ku ktorému by sa tento doplnok nehodil. Niektorí ľudia sú takými veľkými fanúšikmi okuliarov, že ak netrpia zrakovou chybou, nosia extravagantné okuliare s obyčajnými sklami (alebo úplne bez skiel).

Tieto okuliare sa môžu stať módnou ochrannou známkou. Dokonalým príkladom tohto nadšenia je grécka speváčka Nana Mouskouriová. Už desaťročia je známa svojimi čiernymi a dominantnými okuliarmi, ktoré kombinuje s romantickými šatami a elegantnou večernou úpravou. Vedome vytvára pocit nevyhnutnosti. Kedysi bola terčom výsmechu za svoje zjavne staromódne okuliarové rámy. V dnešnej dobe ju môžeme považovať za človeka, ktorý určuje trend, pretože prísny čierny model, ktorý nosí, možno zaradiť do kategórie extravagantných okuliarov. Nechceme však hovoriť iba o jednom type okuliarov, pretože je prirodzené, že medzinárodná hviezda ich má viac. Hovorí sa, že táto speváčka má viac ako 100 rôznych modelov okuliarov tohto štýlu.

Naše štylistické tipy:

  • Kontrasty sú vždy pozitívne. Znamená to: romantické hodvábne šaty dobre vyzerajú v kombinácii s okuliarmi s obrubou z rohoviny, zatiaľ čo prísnejšie vyzerajúci odev využíva mäkkosť okrúhlych okuliarov.
  • Ukážte svoje skutočné farby! Purpurová blúzka vyzerá dobre s jasnočervenými okuliarmi. Ak však nosíte pastelové farby, postupujte uvážlivo. V takom prípade sú vhodné iba kovové alebo plastové rámy hnedej, čiernej alebo podobnej pastelovej farby.
  • Okuliare s nápadným dizajnom sa s jednotlivými štýlmi kombinujú pomerne ťažko. Keď si vyberáte, čo na seba, je vhodné, aby ste sa držali jednej farby.
  • Dbajte na to, aby toho nebolo priveľa! Okuliare s ozdobnými prvkami, veľkými pružinami alebo so skrutkami nadmernej veľkosti sú samy osebe veľmi nápadné. Tieto typy okuliarov sa najlepšie hodia k jednoduchému oblečeniu, aby ste neprekročili únosnú mieru.
  • Vhodné na každú príležitosť: bezobrubové okuliare, okuliare s kovovou alebo rohovinovou obrubou sú vhodné ku každému typu oblečenia a na každú príležitosť. Náš tip: Vyberte si tento druh modelu, keď si kupujete svoje prvé okuliare, aby ste mohli nabudúce viac experimentovať.


Obrázok: © Jane Doe - Fotolia.com

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Tvarované, tenké alebo farebné: Na šošovky ZEISS nikdy nie je neskoro! Módne rámy a presné šošovky? Výzva, ktorá požaduje v oblasti optického know-how to najlepšie

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Jednoduchosť a elegancia: Okuliarové rámy LINDBERG a protislnečné šošovky ZEISS – letný hit Tím LEPŠIEHO VIDENIA sa porozprával s výrobcom rámov LINDBERG o tom, prečo sú slnečné okuliare LINDBERG také špeciálne.

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Užiter si dovolenku – s okuliarmi Na čo by mali nositelia okuliarov myslieť pred odchodom na dovolenku

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Tieto okuliarové rámy majú veľký náskok Ktoré rámy sú tento rok moderné? A k čomu najviac pristanú?

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty