Okuliare na diaľku a okuliare na čítanie

Ktoré body sú kľúčové v prípade, že si vyberáte jednoohniskové šošovky?

Okuliare na čítanie a na diaľku predstavujú najčastejší spôsob zlepšovania zraku. Čo je teda kľúčovým bodom, vďaka ktorému sú jednoohniskové šošovky také špeciálne? A na ktoré kľúčové body je počas výberu najvhodnejších okuliarov potrebné pamätať?

Jednoohniskové šošovky – najčastejšie používané okuliarové šošovky

Jednoohniskové šošovky sú okuliarové šošovky s jedným dioptrickým výkonom celej šošovky. Možno ich používať na zlepšenie zraku na blízko alebo na diaľku, vďaka čomu tvoria jednoohniskové šošovky základ okuliarov na diaľku alebo na čítanie. Tieto dva populárne typy okuliarov, ktoré ponúkajú aj rôzne úrovne optického výkonu, sa odlišujú aj svojím vzhľadom: jednoohniskové šošovky pre ďalekozrakých nositeľov sú v strede šošovky hrubšie. Jednoohniskové šošovky pre krátkozrakých nositeľov sú hrubšie zas na okrajoch.

Moderná technológia spoločnosti ZEISS dokáže bez ohľadu na predpis vyprodukovať mimoriadne ploché a ľahké šošovky, a to aj v prípade predpisov so silným dioptrickým výkonom. Ak k tomu pripočítame štyri kvalitatívne triedy, budete si môcť vybrať riešenie, ktoré najvhodnejším spôsobom spĺňa vaše individuálne požiadavky na zrak a čitateľské zvyky. Znamená to, že môžete využívať výhody jednoohniskových okuliarov, ktoré vám nielenže poskytnú dokonalý zrak, ale vďaka ktorým budete aj perfektne vyzerať! Ďalšie informácie nájdete v časti Portfólio jednoohniskových šošoviek ZEISS (pozrite nižšie).

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

Okuliare na čítanie – najlepšia odpoveď unaveným očiam

Reading glasses

Po dosiahnutí 40 rokov sa videnie na blízko obyčajne zhorší a čítanie môže v dôsledku rozmazaných slov na strane predstavovať náročnú úlohu. Preto sa ako pomôcka používajú okuliare na čítanie. Okuliare na čítanie sa vyrábajú prispôsobením jednoohniskových šošoviek individuálnej čítacej vzdialenosti používateľa, ktorá spravidla dosahuje hodnotu od 30 cm do 40 cm. Okrem toho, že tieto okuliare zjednodušujú život ľudí, ktorí trávia veľkú časť dňa s knihou, môžu sa používať aj na čítanie malého písma, s ktorým sa obyčajne stretávame na obrazovkách smartfónov a tabletov. Tieto okuliare, ktoré sú špecificky prispôsobené vizuálnym zvykom používateľa a jeho typickej vzdialenosti na čítanie, obnovujú schopnosť uvoľneného a pohodlného videnia na blízko, a to bez rozdielu predpisov.


Prečo je najlepšie sa vyhnúť priamo predávaným okuliarom na čítanie

Môžu byť lacné, to je však asi jediný bod, vďaka ktorému môžu byť atraktívne. Priamo predávané okuliare na čítanie kúpite takmer vo všetkých supermarketoch a u iných obchodníkov. Takéto okuliare však nespĺňajú požiadavky noriem, ktoré sa kladú na okuliare primeranej kvality. Sú k dispozícii iba v prírastkoch po 0,25 dioptrie, s rovnakým optickým výkonom na obidvoch stranách a nie sú prispôsobené jedinečným vizuálnym potrebám používateľa, čo znamená, že sa pri ich výrobe neprihliada napríklad na vzdialenosť medzi očami používateľa. To môže spôsobovať prizmatické efekty a v niektorých prípadoch aj rýchlejšie zhoršovanie zraku ich používateľa, čo vedie k unavenému zraku, bolestiam hlavy, nevoľnostiam a migrénam. Pravdou je, že priamo predávané okuliare na čítanie nikdy nedokážu poskytnúť optimálnu korekciu zraku, ktorú spravidla očakávate od kvalifikovaného optika. Je teda nepochybné, že sa oplatí investovať do odborne zostavených okuliarov na čítanie, a to nielen z hľadiska zlepšenia zrakového potenciálu, ale aj na zvýšenie celkového pocitu komfortu.

Ďalekozraké oko

Ako zistím, či potrebujem okuliare na diaľku?

Už podľa názvu je zjavné, že okuliare na diaľku umožňujú ich používateľom zreteľnejšie vidieť vzdialené predmety. Tieto okuliare sa obyčajne začínajú používať pred dosiahnutím 40. roku života. Po dosiahnutí tohto veku sa schopnosť oka zaostrovať z jedného miesta na druhé (amplitúda alebo akomodácia) zhoršuje a nepostačuje na zreteľné videnie na všetky vzdialenosti. Výsledkom je nedostatočná schopnosť zaostriť na blízke predmety, ktorá sa nazýva presbyopia. Na riešenie týchto situácií sa následne vyžadujú rôzne riešenia, ako napríklad výmena okuliarov na diaľku za okuliare na čítanie, prípadne prechod na bifokálne alebo progresívne šošovky.

Krátkozraké oko

Portfólio jednoohniskových šošoviek ZEISS

S prihliadnutím na štyri odlišné kvalitatívne triedy a dostupné kategórie funkčnosti - sférické, asférické, optimálne a individuálne - si môžete byť istí, že nájdete ten najlepší jednoduchý produkt na zlepšenie zraku, a to bez ohľadu na to, či ide o nápravu zraku na diaľku, alebo na čítanie. Každá trieda funkčnosti zahŕňa všetky výhody predchádzajúcej triedy.

Trieda kvality 1: Sférické – tradičné šošovky
Táto kategória funkčnosti zahŕňa jednoohniskové šošovky so sférickým dizajnom. Takéto šošovky sú veľmi obľúbené v jednoohniskových okuliaroch na čítanie. Spoločnosť ZEISS predstavila prvé sférické šošovky s dizajnom známym ako „bodové ohniskové zobrazenie“ – ZEISS Punktal® – v roku 1912. K dispozícii sú v plastovom aj sklenenom vyhotovení a možno ich používať v prípade predpisov s vysokým aj nízkym dioptrickým výkonom. Optimalizovaný povrch šošovky zaisťuje presné zobrazenie, čo znamená, že aj v prípade tejto základnej kvalitatívnej úrovne si vychutnáte dokonalý zrak.

 

Plastové jednoohniskové šošovky sú ideálnym riešením na dosiahnutie komfortného zraku osôb s predpisom nízkeho dioptrického výkonu, ktorý je typický pre okuliare na čítanie. Plastové jednoohniskové šošovky sú preto mimoriadne vhodné na korekciu miernej až stredne závažnej myopie (krátkozrakosť) a miernej hyperopie (ďalekozrakosť). Tieto sférické jednoohniskové šošovky, ktoré umožňujú vynikajúco vidieť, boli navrhnuté tak, aby sa minimalizovala úroveň periférneho rozmazania. Používatelia môžu využívať aj výhody moderných výrobných postupov, vďaka ktorým sú tieto šošovky mimoriadne ľahké. Plastové jednoohniskové šošovky môžu v porovnaní so sklenenými šošovkami znížiť hmotnosť okuliarov až o 40 percent. Plastové šošovky sú tiež veľmi odolné, preto ide o výbornú voľbu pre deti a športovcov.

 

Pre ľudí so závažnou krátkozrakosťou sú však jednoohniskové šošovky vyrobené zo skla stále tou najlepšou voľbou. V závislosti od požadovaného indexu lomu je už možné vyrobiť mimoriadne tenké a esteticky zaujímavé šošovky aj na predpisy s vysokou optickou intenzitou. Antireflexná vrstva okrem toho výrazne zmenšuje nevzhľadný kruhový tvar skiel pri vyšších indexoch lomu, vďaka čomu nadobudnú oči používateľa oveľa prirodzenejší tvar. Starostlivý výber správneho rámu a tvaru tiež ovplyvňuje následnú hrúbku šošoviek, ako aj celkovú hmotnosť okuliarov. Najvhodnejším postupom je – ako obyčajne – požiadať o odbornú radu optika.

Trieda kvality 2: Asférické – správny výber v prípade ďalekozrakosti
Jednoohniskové šošovky v rámci tejto kategórie funkčnosti majú asférický dizajn a sú najvhodnejším riešením v „plusovom“ pásme, t. j. u ďalekozrakých používateľov. Ich výhodou je v porovnaní so sférickými šošovkami s rovnakým optickým výkonom hmotnosť nižšia až o 20 percenta výrazne plochšie predné zakrivenie. Je samozrejmé, že sa zachová mimoriadny vizuálny komfort. Výsledkom je menšie zväčšenie očí používateľa v porovnaní s konvenčnými šošovkami. Asférické jednoohniskové šošovky sú vhodnou voľbou pre používateľov okuliarov s predpisom vysokého optického výkonu, ktorí hľadajú vizuálne atraktívne okuliare a dokonalý zrak.

Trieda kvality 3: Bodová optimalizácia použitím technológie Freeform
Čírosť, ktorá vás očarí! Jednoohniskové šošovky v tejto kategórii funkčnosti sa vyrábajú použitím modernej technológie Freeform od spoločnosti ZEISS, vďaka ktorej je možné dosiahnuť špičkový vizuálny komfort na celom povrchu šošoviek a eliminovať skreslenia na okrajoch šošoviek, ktoré sa vyskytujú na konvenčných jednoohniskových šošovkách. V prípade jednoohniskových šošoviek v tejto kvalitatívnej triede sa v rámci procesu výroby prihliada na vyšší počet aspektov predpisu jednotlivca, ako sú napríklad sférický tvar, cylinder, os, hranol a prizmatická základňa. Dizajn týchto šošoviek je extrémne tenký a plochý a všetky predmety sa zobrazujú jasnejšie a prirodzenejšie. Ďalšie informácie o technológii Freeform od spoločnosti ZEISS

Trieda kvality 4: Jedinečné ako odtlačok prsta – špička sortimentu
Ak hľadáte to najlepšie, je táto kategória funkčnosti určená práve vám! Jednoohniskové šošovky v kvalitatívnej triede 4 ponúkajú vašim očiam dokonalú skúsenosť. Po zahrnutí všetkých údajov nameraných odborníkom z oblasti starostlivosti o zrak a použitím špičkových metód výroby ponúkajú tieto šošovky dokonalú zrakovú čistotu vo všetkých smeroch až po okraj šošoviek – a to aj v prípade predpisov s vysokým optickým výkonom. Tieto šošovky s vysokou úrovňou prispôsobenia ponúkajú aj mimoriadne vysokú úroveň tolerancie používateľa, a to aj v prípade predpisov s vysokými cylindrickými a prizmatickými hodnotami. Túto kategóriu funkčnosti odporúčame najmä používateľom s asociovanou heterofóriou (toto poškodenie si vyžaduje použitie prizmatického výkonu). Táto trieda kvality poskytuje najvyšší stupeň individualizácie šošoviek.

Nezabudnite: Plastové šošovky ZEISS sa vo všetkých štyroch kategóriách kvality a funkčnosti dodávajú s tvrdou povrchovou vrstvou, vďaka ktorej si budete dlhodobo môcť užívať dokonalý zrak cez šošovky bez akýchkoľvek škrabancov! Plastové aj sklenené jednoohniskové šošovky sú okrem toho k dispozícii aj s voliteľnou technológiou i.Scription®, ktorá poskytuje lepšie nočné videnie, zdokonalený kontrast a sýtejšie farby! Podrobné informácie získate od optika. Ďalšie informácie…

Výber medzi plastovými a sklenenými šošovkami – aké sú výhody a nevýhody?

Choosing between plastic and glass lenses – what are the advantages and disadvantages?

Rozhodnutie o tom, ktorý materiál bude pre vás najvhodnejší, závisí od mnohých faktorov vrátane predpisu s požadovaným optickým výkonom, zvykov nosenia okuliarov a osobnými preferenciami pri výbere rámu. V súčasnosti si však väčšina kupujúcich volí plastové šošovky. Sklenené šošovky bývajú výnimkou, aj keď stále ponúkajú niektoré kľúčové atribúty.

Šošovky vyrobené zo skla (niekedy sa označujú ako vyrobené z „minerálneho skla“) sú mimoriadne cenené pre ich mimoriadnu odolnosť voči poškriabaniu. Ďalšou výhodou sklenených šošoviek je ich relatívna tenkosť aj v prípade predpisov s vysokou optickou intenzitou, ako aj ich čírosť pre minimálny rozptyl farieb (vysoké Abbeho číslo).

Šošovky vyrobené z plastu („organického skla“) sú vhodné na všetky typy okuliarov a sú veľmi obľúbeným riešením pri športových a detských okuliaroch. Sú mimoriadne ľahké, a preto sa pohodlne nosia, neštiepia sa a sú veľmi odolné voči prasknutiu (v závislosti od použitého materiálu sú v porovnaní so sklom až stokrát odolnejšie). Jedinou nevýhodou je nižšia odolnosť voči poškriabaniu v porovnaní so sklenenými šošovkami. To je však možné aspoň čiastočne napraviť vďaka vytvrdzovanej povrchovej vrstve šošovky – riešeniu, ktoré spoločnosť ZEISS ponúka ako štandardnú súčasť všetkých šošoviek! Plastové šošovky majú výhodu aj z hľadiska štýlu: sklenené šošovky je možné vyrobiť iba v niekoľkých odlišných farbách a ich tónovanie je problematické, ale plastové šošovky je možné vyrábať takmer v ľubovoľnej farbe. Ak teda hľadáte okuliare s farebnými šošovkami ako módny doplnok, plast je vašou jednoznačnou voľbou! Plastové šošovky sú dostupné v špeciálnych farbách so zvýraznením kontrastu (ZEISS Skylet®) s polarizačnými filtrami alebo bez nich a vo verziách so samočinným tónovaním (ZEISS PhotoFusion X). Ďalšie informácie o plastových a sklenených šošovkách…

Platí to vždy – váš optik je povolanou osobou, ktorá vás oboznámi s podrobnými informáciami o materiáloch šošovky, ktoré sú pre vás najvhodnejšie.

Tipy pre vodičov: Pokiaľ ide o výber najlepších okuliarov na jazdu vozidlom, plastové šošovky víťazia – sú odolné voči prasknutiu a neštiepia sa, čo znamená, že v prípade neočakávaných situácií, akou je napríklad nafúknutie airbagu, je menej pravdepodobné, že spôsobia zranenie.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Tvarované, tenké alebo farebné: Na šošovky ZEISS nikdy nie je neskoro! Módne rámy a presné šošovky? Výzva, ktorá požaduje v oblasti optického know-how to najlepšie

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Užiter si dovolenku – s okuliarmi Na čo by mali nositelia okuliarov myslieť pred odchodom na dovolenku

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Maximálny komfort vďaka ultratenkým a mimoriadne ľahkým okuliarom Menej je viac! Tieto tipy predstavujú základ, pomocou ktorého si vyberiete mimoriadne ľahké okuliarové šošovky a rámy

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Miniatúrna štýlová príručka s veľkou perspektívou: okuliare a móda – neporaziteľný tím Pomocou nasledujúcich tipov získate očarujúci vzhľad na každú príležitosť

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty