Okuliarové šošovky so samočinným tónovaním: komfortný a uvoľnený zrak pre každého

Tím LEPŠIEHO VIDENIA sa porozprával s Volkerom Gahrom, vrchným produktovým manažérom pre oblasť technológie ZEISS PhotoFusion v spoločnosti ZEISS, o kľúčových funkciách moderných fotochromatických šošoviek

Každý používateľ okuliarov dobre vie, že ideálna situácia nastala vtedy, keď si takmer ani nevšimnete, že nosíte okuliare, pretože sa veľmi dobre adaptovali na každú situáciu. Potreba výmeny normálnych okuliarov za slnečné môže obťažovať. V čase, keď si meníte okuliare a tie nepotrebné vraciate späť do puzdra (proces, ktorým strácate drahocenný čas), dokonale nevidíte. Šošovky so samočinným tónovaním môžu poskytnúť vhodné riešenie takýchto situácií. Ako však budete postupovať pri výbere vhodných šošoviek so samočinným tónovaním alebo fotochromatických šošoviek? S cieľom zistiť podrobnejšie informácie o tejto téme sa tím LEPŠIEHO VIDENIA porozprával s Volkerom Gahrom, vrchným produktovým manažérom v spoločnosti ZEISS, ktorý je zodpovedný za oblasť technológie ZEISS PhotoFusion.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Šošovky so samočinným tónovaním existujú už dlho. Spôsob, akým sa ich priezračnosť mení z čírej na tmavú, sa javí ako zázrak, mnohí používatelia ich však považujú za staromódne a neatraktívne. Čo ponúka najnovšia generácia šošoviek so samočinným tónovaním? A aké zdokonalenia ponúkajú staršie modely?

Volker Gahr: Skôr ako sme sa pustili do vývoja fotochromatických šošoviek ZEISS, známych pod názvom PhotoFusion, požiadali sme používateľov okuliarov, aby nám presne opísali, ako by ideálne šošovky so samočinným tónovaním mali vyzerať a akú kvalitu a funkcie by mali spĺňať.

Najvyššou prioritou, ktorú používatelia uvádzali, bola schopnosť rýchlej reakcie šošoviek na slnečné žiarenie a rozjasnenie šošoviek vo vnútorných priestoroch. Vo chvíli, keď vyjdem na slnko, by mali šošovky stmavnúť a čo najskôr po mojom vstupe do miestnosti by sa mali rozjasniť. Je veľmi nepríjemné, keď napríklad vstúpite do obchodu a naraz sa ponoríte do tmy!

Pokiaľ ide o druhý bod, a to ten, že sa šošovky so samočinným tónovaním považujú za nemoderné – tento atribút je možné z veľkej miery priradiť problémom so staršími generáciami šošoviek so samočinným tónovaním. Vtedy, keď sa od nich očakávalo, že sa rozjasnia, fáza medzi tmavým a čírym stavom trvala príliš dlho. Preto pôsobili hnedé variácie týchto starších šošoviek v čírom stave ako mierne žlté, a teda z kozmetického hľadiska neatraktívne.

Z tohto dôvodu požadujú dnešní používatelia okuliarov šošovky so samočinným tónovaním, ktoré sú vo vnútorných priestoroch úplne číre a vyzerajú ako bežné okuliare. Toto bol druhý významný bod, ktorý používatelia okrem schopnosti rýchlej reakcie šošoviek na meniace sa svetelné podmienky považovali za dôležitý.

Od moderných šošoviek so samočinným tónovaním sa očakáva, že poskytnú rovnakú úroveň ochrany pred UV žiarením a odleskom ako normálne slnečné okuliare.

Tieto kľúčové vlastnosti požadovali zákazníci a na ich základe sme spustili vývoj technológie PhotoFusion. A tie zároveň predstavujú kritériá, ktoré používatelia okuliarov vyhľadávajú a porovnávajú počas nákupu šošoviek so samočinným tónovaním.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Ako ste dosiahli to, že šošovky na meniace sa svetelné podmienky reagujú rýchlejšie?

Volker Gahr: Tajomstvo spočíva v špeciálnych fotoaktívnych molekulách šošoviek, ktoré reagujú na vysokoenergetické žiarenie UV. Keď slnečné žiarenie dopadne na šošovku, zväčší sa povrchová oblasť molekúl a šošovka stmavne. Čím silnejšie bude slnečné svetlo alebo UV žiarenie, tým tmavšie budú šošovky. Po eliminácii UV žiarenia sa obnoví pôvodná veľkosť molekúl.

Fotoaktívne molekuly sú špeciálne chemické zlúčeniny, ktoré sme pre šošovky PhotoFusion optimalizovali s cieľom zrýchliť ich reakčný čas na maximum.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Pokiaľ ide o UV žiarenie, naozaj poskytujú šošovky so samočinným tónovaním ZEISS rovnako vysokú úroveň ochrany pred UV žiarením ako protislnečné šošovky ZEISS? Môžem ich nosiť napríklad aj v prostredí s extrémne jasným slnečným žiarením, t. j. na horách?

Volker Gahr: Rovnako ako naše protislnečné šošovky poskytujú aj šošovky PhotoFusion 100 % ochranu pred UV žiarením*, t. j. môžete si byť istí, že disponujete tou najlepšou dostupnou ochranou. UV filter šošoviek PhotoFusion je plne aktívny aj vtedy, keď sú šošovky úplne číre. Slnečné žiarenie je mimoriadne silné na horách, pretože sa UV žiarenie so stúpajúcou nadmorskou výškou zosilňuje. Ak si teda vyberiete šošovky PhotoFusion, môžete si byť istí, že nepodstupujete žiadne nežiaduce riziká. Ochrana pred UV žiarením však nie je jedinou cestou k uvoľnenému zraku: proti nepríjemnému slnečnému žiareniu potrebujete aj ochranu pred odleskom. Preto môžu osoby, ktoré sa venujú extrémnym aktivitám vo vysokých nadmorských výškach, využívať výhody šošoviek určených na špeciálne aplikácie. Ak sa zaoberáte aktivitami ako lezenie po ľadovcoch alebo dlhé túry snehovými pláňami, môžu tieto šošovky zahŕňať laterálnu ochranu, tmavšie odtiene a zrkadlové povrchové vrstvy. Svetlo sa od snehu odráža ako od zrkadla, čím sa jeho intenzita ešte zvyšuje.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Kto všetko môže podľa vášho názoru využívať výhody šošoviek so samočinným tónovaním?

Volker Gahr: Šošovky so samočinným tónovaním umožňujú pohodlné a uvoľnené videnie. Bez ohľadu na to, či sa nachádzate vo vnútorných alebo vonkajších priestoroch, získate optimálne videnie. Myslím si teda, že šošovky so samočinným tónovaním sú výborným riešením pre všetkých, ktorí často vchádzajú do budov a vychádzajú z nich a ktorým prekáža neustála výmena okuliarov. Sú mimoriadne dobrou voľbou pre osoby citlivé na svetlo, keďže neustále privieranie očí môže byť veľmi únavné a v extrémnych prípadoch môže viesť k bolestiam hlavy.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: A k vráskam…

Volker Gahr: Aj to je možné. Naším hlavným cieľom v spoločnosti ZEISS je však dosiahnutie optimálneho a uvoľneného videnia. Ale ak je výsledkom aj menší počet vrások, to už bude znamenať pridaný bonus!

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Ako dlho ostanú funkčné molekuly v šošovkách PhotoFusion?

Volker Gahr: Ony sa nikdy neunavia! Počas životnosti šošoviek sa ich funkčnosť v žiadnej zásadnej miere nezmení. Ak teda pripustíme, že šošovky so samočinným tónovaním sú optickým zariadením v rovnakej kategórii ako šošovky ďalekohľadu, mikroskopu a fotoaparátu, znamená to, že si vyžadujú určitý podiel starostlivosti a ochrany. Je nepochybné, že dobrá povrchová úprava skladajúca sa z vytvrdzovanej povrchovej vrstvy šošoviek a vynikajúcich antireflexných vlastností predlžuje životnosť šošoviek a prináša pridanú úroveň komfortu.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Vedú sa mnohé diskusie o nosení šošoviek so samočinným tónovaním počas vedenia vozidla. Sú šošovky PhotoFusion vhodné pre vodičov?

Volker Gahr: S nasadenými šošovkami zaiste môžete viesť vozidlo, pretože tieto šošovky sú vytvorené ako komplexné riešenie, ktoré vám pomáha riešiť všetky vaše každodenné vizuálne potreby. Ako sme už však povedali, šošovky PhotoFusion reagujú na UV žiarenie, čo znamená, že vo vozidle nestmavnú do takej miery ako na voľnom priestranstve, pretože čelné sklo vozidla absorbuje časť UV žiarenia. To znamená, že ochrana pred odleskom bude mierne nižšia a počas dlhých jázd v lete je lepšie nosiť slnečné okuliare. Odborník z oblasti očnej starostlivosti vám poradí, či je vhodné mať poruke na tieto situácie ďalšie okuliare.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Je možné kombinovať šošovky PhotoFusion so všetkými predpismi a povrchovými vrstvami šošoviek ZEISS?

Volker Gahr: Pre nás je veľmi dôležité, aby – pokiaľ ide o kombináciu produktov od spoločnosti ZEISS – naši zákazníci získali maximálnu flexibilitu. V zásade je teda možné kombinovať šošovky PhotoFusion so všetkými možnosťami: so všetkými našimi typmi šošoviek, všetkými dostupnými typmi povrchových úprav a všetkými typmi rámov. To znamená, že výhody pridaného komfortu šošoviek PhotoFusion môže využívať naozaj každý.

TÍM LEPŠIEHO VIDENIA: Znamenajú šošovky PhotoFusion koniec procesu vývoja alebo ešte existuje cesta ďalšieho vývoja šošoviek so samočinným tónovaním?

Volker Gahr: Spoločnosť ZEISS sa môže pýšiť viac ako 100-ročnou históriou inovácií v oblasti vývoja okuliarových šošoviek. Šošovky PhotoFusion predstavujú zásadný stupeň odborných znalostí v oblasti fotochromatických šošoviek, na ktorom chceme stavať aj v budúcnosti. Celý proces pripomína šport – naším cieľom je neustále zlepšovanie výkonnosti. Momentálne sme na špici tabuľky a to je miesto, na ktorom chceme aj zostať!

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

*UV žiarenie sa rozdeľuje do troch pásiem, z ktorých na zemský povrch dopadá iba žiarenie UV-A a UV-B. Krátkovlnné vysokoenergetické žiarenie UVC (100 nm – 280 nm) sa takmer úplne absorbuje v zemskej atmosfére. Výraz slnečné UV žiarenie sa používa výlučne na označenie súčastí UVA a UVB, ktoré dopadajú na zemský povrch. Žiarenie UVA a UVB, ktoré okuliarové šošovky neblokujú, absorbuje oko v rozdielnom rozsahu.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako sa vyrábajú slnečné okuliare Z akých krokov pozostáva výroba slnečných okuliarov? Zistite, aké druhy materiálov sa používajú pri výrobe slnečných okuliarov, a ako návrhári realizujú svoje nápady.

Životný štýl + móda 3.7.2018

Tags:

História módnych slnečných okuliarov Každá dekáda má nejaký svoj špecifický štýl, ktorý ju definuje. Slnečné okuliare, móda a ich spoločná história

Životný štýl + móda 3.7.2018

Tags:

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné tónovacie šošovky Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 24.11.2017

Tags:

Nosenie okuliarov v lete 10 tipov, pomocou ktorých si budete môcť toto leto užiť svoje okuliare

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty