Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné tónovacie šošovky

Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Dajte zbohom používaniu viacerých okuliarov: hľadáte nový pár okuliarov s tónovacími šošovkami, ktoré vám poskytnú 100 % ochranu pred slnkom a škodlivými UV lúčmi? Vedeli ste, že šošovky, ktoré sa na slnku stmavujú, predstavujú moderný zázrak súčasnosti, ktorý ponúka optimálne videnie? Prezradíme vám, prečo sa ich oplatí kúpiť a na čo si musíte dať pozor.

Šošovky známe aj ako tónovacie sa objavili niekedy na začiatku 60. rokov minulého storočia. Všetko umožnil malý, no zásadný objav, na ktorý prišli chemik Stanley Donald Stookey a jeho kolega William Armistead. Vyrobili šošovky, ktoré reagujú na UV lúče a majú schopnosť zafarbovať sa.

Odvtedy sa dosiahlo veľa vylepšení z hľadiska kvality a vlastností tónovacích šošoviek. Mnohí ľudia, ktorí jednoducho nedokážu fungovať bez svojich okuliarov a často striedajú prácu vnútri a vonku, ich prosto milujú. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť o týchto malých univerzálnych šošovkách:

Ako sa líšia tónovacie šošovky z hľadiska kvality?

V prípade tónovacích šošoviek si už viac nemusíte vymieňať okuliare. Spoločnosť ZEISS chcela presne zistiť, čo bolo dôležité pre nositeľov fotochromatických okuliarov. Nositelia majú veľmi jasné nároky, čo sa týka kvality a výkonu:

  1. Aby boli pohodlné, tónovacie šošovky sa musia veľmi rýchlo prispôsobovať zmenám svetelných podmienok.
  2. Na dosiahnutie optimálneho videnia sa musia tónovacie šošovky na slnku veľmi stmaviť a v interiéri sa úplne rozjasniť.
  3. Tónovacie šošovky musia byť účinné a musia poskytovať 100 % UV ochranu.
  4. Aby vyzerali dobre, tónovacie šošovky by mali byť k dispozícii v atraktívnych, harmonických odtieňoch.
  5. Tónovacie šošovky by mali mať dlhú životnosť a mali by sa vyznačovať vynikajúcimi parametrami.
  6. Mali by byť kompatibilné so všetkými typmi rámov a okuliarov.

Šošovky ZEISS PhotoFusion majú všetky tieto kvality. Šošovky PhotoFusion sa stmavia pri jasnom svetle alebo na slnku už v priebehu 15 až 30 sekúnd*. V interiéri sa opäť rozjasnia za 5 až 10 minút*. Poskytujú 100 % ochranu pred škodlivými UV lúčmi. Nezáleží tak na tom, či svieti slnko alebo na oblohe sú veľké oblaky: naše oči sú v priebehu dňa vystavené UV lúčom. Pre mnohých sa stalo rutinou používanie telových krémov s UV ochranou. Krémy však vaše oči alebo očné viečka neochránia bez nepríjemného pálčivého pocitu. Ochrana vašich očí – to je pre okuliare s UV ochranou úplná samozrejmosť.

Ako fungujú fotochromatické, teda tónovacie šošovky?

Základom fotochromatických šošoviek je chemická reakcia zahŕňajúca určité molekuly. Tajomstvom šošoviek ZEISS PhotoFusion sú fotoaktívne molekuly, ktoré rýchlo reagujú na meniace sa svetlo. Keď nastane zmena dopadajúceho svetla (predovšetkým UV svetla), molekuly prejdú procesom zmeny, ktorý spôsobuje stmavenie alebo rozjasnenie šošoviek. Vďaka inovatívnemu spôsobu spojenia týchto molekúl so šošovkami ZEISS sa podarilo navrhnúť ďalšiu generáciu výkonných tónovacích šošoviek.

Pri tónovacích šošovkách sa často používa aj výraz „fotochromatické“ (z gréckeho slova phos = svetlo a chroma = farba). Týmto výrazom sa označuje ten istý typ šošoviek.

Vyskúšajte si to sami – porozprávajte sa so svojím optikom ešte dnes. Šošovky ZEISS PhotoFusion sú dostupné ako šošovky single vision, progresívne šošovky a so všetkými povrchmi ZEISS ako napríklad DuraVision Premium a DuraVision BlueProtect. Sú dostupné aj ako šošovky ZEISS DriveSafe a šošovky Digital.

Okuliare ZEISS do všetkých svetelných podmienok – farby PhotoFusion. Vyberte si!

Okuliare ZEISS do všetkých svetelných podmienok – farby PhotoFusion. Vyberte si!

10 otázok a odpovedí o tónovacích šošovkách s PhotoFusion

1. Fungujú šošovky ZEISS PhotoFusion v aute?

Väčšinu UV lúčov potrebných na aktivovanie tónovacích šošoviek zachytí čelné sklo. Šošovky PhotoFusion v aute našťastie dosahujú lepšie vlastnosti tónovania ako minulé generácie. Napriek tomu, keď do očí svieti slnko na dlhých cestách, nositelia by mali uprednostniť štandardné slnečné okuliare.

2. Šošovky ZEISS PhotoFusion sa v interiéri úplne vyjasnia?

Áno, šošovky PhotoFusion majú pre nositeľa takmer úplne priehľadný vzhľad, keď sa vráti do interiéru.

3. Môžu byť šošovky ZEISS PhotoFusion náhradou za slnečné okuliare?

Na všeobecné používanie (buď vnútri, vonku alebo cez deň či v noci) poskytujú šošovky PhotoFusion celkovo vynikajúci zrakový výkon a ochranu pred oslnením. Pár slnečných okuliarov na predpis napriek tomu predstavuje najlepšiu formu ochrany pred oslnením a poskytuje zrakový komfort v prostrediach s intenzívnym slnečným svetlom a vysokými teplotami, v interiéroch áut s čelnými sklami, ktoré blokujú väčšinu UV lúčov alebo v prostrediach s intenzívnym svetlom odrážajúcim sa od povrchov, ako sú voda a sneh.

4. Akú rýchlosť dosahujú šošovky PhotoFusion (pri stmavovaní a rozjasňovaní sa)?

Tónovacie šošovky PhotoFusion s vysokými a strednými indexami lomu reagujú veľmi rýchlo: stmavujú sa až o 20 percent rýchlejšie* než súčasná generácia tónovacích šošoviek od spoločnosti ZEISS – a znova sa rozjasnia ešte dvakrát rýchlejšie*.

5. Ako reagujú šošovky ZEISS PhotoFusion v tieni?

V závislosti od intenzity UV lúčov v tieni nebudú tónovacie šošovky tak tmavé ako na priamom slnečnom svetle a preto sa zafarbujú iba mierne. Stále však zaručujú 100 % UV ochranu.

6. Sú šošovky PhotoFusion vhodné na šoférovanie v noci?

Áno, sú vhodné na šoférovanie v noci ako ľubovoľná iná priehľadná šošovka. Sú tiež k dispozícii v prevedeniach ZEISS DriveSafe

7. Poskytujú šošovky PhotoFusion spoľahlivú UV ochranu?

Šošovky ZEISS PhotoFusion chránia nepretržite oči nositeľov pred UV lúčmi. Množstvo základných materiálov obsahuje 100 % UV ochranu bez ohľadu na to, či je šošovka v priehľadnom alebo stmavenom stave.

8. Sú šošovky ZEISS PhotoFusion vhodné na celodenné nosenie vnútri, ako aj vonku?

Áno, šošovky ZEISS PhotoFusion sú vo vyblednutom stave prakticky číre, čo ich predurčuje na použitie v interiéri aj v noci. Keď sú navyše vystavené slnečnému svetlu, šošovky ZEISS PhotoFusion sa podľa potreby stmavia na zabezpečenie dostatočnej ochrany proti oslneniu, čím sa za jasného slnečného svetla takmer dosiahne odtieň slnečných okuliarov. Môžete si vybrať šošovky ZEISS s PhotoFusion, ktoré budú vyhovovať vašim konkrétnym požiadavkám.

V extrémne slnečných prostrediach vám príde vhod štandardný pár slnečných okuliarov.

9. Aké výhody ponúkajú šošovky ZEISS PhotoFusion v porovnaní s priehľadnými šošovkami?

Na rozdiel od priehľadných šošoviek sa tónovacie šošovky PhotoFusion stmavujú, keď je okolité svetlo intenzívnejšie. V interiéri sú takmer číre a pri vystavení jasnému slnečnému svetlu sa stmavia do takej miery, ktorá je porovnateľná so štandardnými slnečnými okuliarmi. To znamená, že vás chránia pred oslnením a ponúkajú zvýšený zrakový komfort.

10. Budú šošovky ZEISS PhotoFusion fungovať rovnako ako môj predchádzajúci pár tónovacích, resp. fotochromatických skiel?

Šošovky PhotoFusion od ZEISS sa vyrábajú pomocou najmodernejšej technológie tónovania a vyznačujú sa tak parametrami vysokej úrovne. Stmavujú sa až o 20 percent rýchlejšie a opäť sa rozjasnia až dvakrát rýchlejšie* ako predchádzajúce fotochromatické šošovky od spoločnosti ZEISS. Šošovky PhotoFusion ďalej ponúkajú dlhodobo vysokú výkonnosť.

*Priemerná hodnota: Výkon závisí od materiálu, teploty a svetelných podmienok.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako sa vyrábajú slnečné okuliare Z akých krokov pozostáva výroba slnečných okuliarov? Zistite, aké druhy materiálov sa používajú pri výrobe slnečných okuliarov, a ako návrhári realizujú svoje nápady.

Životný štýl + móda 3.7.2018

Tags:

História módnych slnečných okuliarov Každá dekáda má nejaký svoj špecifický štýl, ktorý ju definuje. Slnečné okuliare, móda a ich spoločná história

Životný štýl + móda 3.7.2018

Tags:

Nosenie okuliarov v lete 10 tipov, pomocou ktorých si budete môcť toto leto užiť svoje okuliare

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Nenechajte sa oslniť Slnečné okuliare sú módnym doplnkom, dôležitejšie je však to, že poskytujú očiam potrebnú ochranu pred UV žiarením

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty