Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné samozatmavovacie šošovky

Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion X budete výborne vidieť celý deň

Dajte zbohom používaniu viacerých okuliarov: hľadáte nový pár okuliarov so šošovkami so samočinným tónovaním, ktoré vám poskytnú plnú ochranu pred škodlivým UV žiarením? Vedeli ste, že šošovky, ktoré sa na slnku stmavujú, predstavujú moderný zázrak súčasnosti, ktorý ponúka optimálne videnie? Prezradíme vám, prečo sa ich oplatí kúpiť a na čo si musíte dať pozor.

Šošovky známe aj ako šošovky so samočinným tónovaním –  fotochromatické šošovky sa objavili niekedy na začiatku 60. rokov minulého storočia. Všetko umožnil malý, no zásadný objav, na ktorý prišli chemik Stanley Donald Stookey a jeho kolega William Armistead. Vyrobili šošovky, ktoré reagujú na UV žiarenie a majú schopnosť zafarbovať sa.

Odvtedy sa dosiahlo veľa vylepšení z hľadiska kvality a vlastností šošoviek so samočinným tónovaním. Mnohí ľudia, ktorí jednoducho nedokážu fungovať bez svojich okuliarov a často prechádzajú z interiéru do exteriéru a naopak, ich prosto milujú. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť o týchto malých univerzálnych šošovkách:

Ako sa líšia šošovky so samočinným tónovaním z hľadiska kvality?

V prípade šošoviek so samočinným tónovaním si už viac nemusíte vymieňať okuliare. Spoločnosť ZEISS chcela presne vedieť, čo bolo dôležité pre nositeľov fotochromatických okuliarov. Nositelia majú veľmi jasné nároky, čo sa týka kvality a výkonu:

  1. Aby boli pohodlné, šošovky so samočinným tónovaním sa musia veľmi rýchlo prispôsobovať zmenám svetelných podmienok.
  2. Na dosiahnutie optimálneho videnia sa musia šošovky so samočinným tónovaním na slnku veľmi stmaviť a v interiéri sa úplne rozjasniť.
  3. Šošovky so samočinným tónovaním ponúkajú plnú UV ochranu.
  4. Aby vyzerali dobre, šošovky so samočinným tónovaním by mali byť k dispozícii v atraktívnych, harmonických odtieňoch.
  5. Šošovky so samočinným tónovaním by mali mať dlhú životnosť a mali by sa vyznačovať vynikajúcimi parametrami.
  6. Mali by byť kompatibilné so všetkými typmi rámov a okuliarov.

Šošovky ZEISS PhotoFusion X majú všetky tieto kvality. Šošovky PhotoFusion® X sa stmavia na slnku už v priebehu 15 až 30 sekúnd. V interiéri sa opäť rozjasnia za 5 až 10 minút*. Ponúkajú plnú ochranu pred škodlivým UV žiarením. Nezáleží tak na tom, či svieti slnko alebo na oblohe sú veľké oblaky: naše oči sú v priebehu dňa vystavené UV žiareniu. Pre mnohých sa stalo rutinou používanie telových krémov s UV ochranou. Krémy však vaše oči alebo očné viečka neochránia bez nepríjemného pálčivého pocitu. Ochrana vašich očí – to je pre okuliare s UV ochranou úplná samozrejmosť.
 

Z tmavej do ešte tmavšej – inteligentné šošovky do slnečných okuliarov sa automaticky prispôsobujú meniacim sa svetelným podmienkam.
Aká je vaša obľúbená farba a štýl?


Ako fungujú fotochromatické šošovky, teda šošovky so samočinným tónovaním?

Základom fotochromatických šošoviek je chemická reakcia zahŕňajúca určité molekuly. Tajomstvom šošoviek ZEISS PhotoFusion X sú fotoaktívne molekuly, ktoré rýchlo reagujú na meniace sa svetlo. Keď nastane zmena dopadajúceho svetla, predovšetkým intenzita UV svetla, molekuly prejdú procesom zmeny, ktorý spôsobuje stmavenie alebo rozjasnenie šošoviek. Vďaka inovatívnemu spôsobu spojenia týchto molekúl so šošovkami ZEISS sa podarilo navrhnúť ďalšiu generáciu výkonných šošoviek so samočinným tónovaním.

Pri šošovkách so samočinným tónovaním sa často používa aj výraz „fotochromatické“ (z gréckeho slova phos = svetlo a chroma = farba). Týmto výrazom sa označuje ten istý typ šošoviek.

Vyskúšajte si to sami – porozprávajte sa so svojím optikom ešte dnes. Šošovky ZEISS PhotoFusion X sú dostupné ako šošovky single vision, progresívne šošovky a so všetkými povrchmi ZEISS ako napríklad DuraVision Premium. Sú dostupné aj ako šošovky Digital.

Okuliare ZEISS do všetkých svetelných podmienok – farby šošoviek PhotoFusion X. Vyberte si tú svoju!

Okuliare ZEISS do všetkých svetelných podmienok

10 otázok a odpovedí o šošovkách so samočinným tónovaním s PhotoFusion X

1. Fungujú šošovky ZEISS PhotoFusion X v aute?

Čelné sklo pohlcuje obrovské množstvo UV žiarenia, čo má vplyv na účinnosť šošoviek. Našťastie, šošovky PhotoFusion X dosahujú v aute lepšie vlastnosti samočinného tónovania ako minulé generácie. Na dlhé cesty sa naďalej odporúčajú slnečné okuliare.

2. Šošovky ZEISS PhotoFusion X sa v interiéri úplne vyjasnia?

Áno, šošovky PhotoFusion X majú pre používateľa takmer úplne priehľadný vzhľad, keď sa vráti do interiéru.

3. Môžu byť šošovky ZEISS PhotoFusion X náhradou za slnečné okuliare?

Na všeobecné používanie poskytujú šošovky PhotoFusion X celkovo vynikajúci zrakový výkon a ochranu pred oslnením. Pár slnečných okuliarov na predpis napriek tomu predstavuje najlepšiu formu ochrany pred oslnením a poskytuje zrakový komfort v prostrediach s intenzívnym slnečným svetlom a vysokými teplotami, v interiéroch áut s čelnými sklami, ktoré pohlcujú väčšinu UV žiarenia alebo v prostrediach s intenzívnym svetlom odrážajúcim sa od povrchov, ako sú voda a sneh.

4. Akú rýchlosť dosahujú šošovky PhotoFusion X (pri stmavovaní a rozjasňovaní sa)?

Šošovky so samočinným tónovaním PhotoFusion X s vysokými a strednými indexami lomu reagujú veľmi rýchlo: stmavujú sa až o 60 percent rýchlejšie* než predchádzajúca generácia  šošoviek ZEISS PhotoFusion – a opäť sa rozjasnia až 2,5-krát rýchlejšie** ako posledná fotochromatická generácia  renomovaných  značiek.

*Analýzy vykonala pracovná skupina Technology and Innovation spoločnosti Carl Zeiss Vision GmbH, DE 2021 v súlade s normou ISO 8980-3. Vypočítané na základe priemernej rýchlosti (%T/min) aktivovania z číreho stavu na 30 %T pri teplote 23 °C len pri sivom variante s indexom lomu 1,60 a s polykarbonátovou úpravou HC.
**Testovanie vykonané nezávislým laboratóriom v Spojených štátoch, 2021, v súlade s požiadavkami normy ISO 8980-3. Vypočítané na základe priemernej rýchlosti (%T/min) opätovného zosvetlenia z plne aktivovaného stavu na 80 %T pri teplote 23 °C len pri modeloch s indexom lomu sivej 1,50 (CR607) s tvrdením HC.

 

5. Ako reagujú šošovky ZEISS PhotoFusion X v tieni?

V závislosti od intenzity UV žiarenia v tieni nebudú šošovky so samočinným tónovaním tak tmavé ako na priamom slnečnom svetle a preto sa zafarbujú iba mierne. Stále však ponúkajú plnú UV ochranu.

6. Sú šošovky PhotoFusion X vhodné na šoférovanie v noci?

Áno, sú vhodné na šoférovanie v noci ako ľubovoľná iná číra šošovka. 

7. Poskytujú šošovky PhotoFusion X spoľahlivú UV ochranu?

Šošovky ZEISS PhotoFusion X chránia oči používateľov pred UV žiarením nepretržite. 

8. Sú šošovky ZEISS PhotoFusion X vhodné na celodenné nosenie vnútri, ako aj vonku?

Áno, šošovky ZEISS PhotoFusion X sú vo vyblednutom stave prakticky číre, čo ich predurčuje na použitie v interiéri aj v noci. Keď sú navyše vystavené slnečnému svetlu, šošovky ZEISS PhotoFusion X sa podľa potreby stmavia na zabezpečenie dostatočnej ochrany proti oslneniu za jasného slnečného svetla. Môžete si vybrať šošovky ZEISS s PhotoFusion X, ktoré budú vyhovovať vašim konkrétnym požiadavkám.

9. Aké výhody ponúkajú šošovky ZEISS PhotoFusion X v porovnaní s čírymi šošovkami?

Na rozdiel od čírych šošoviek sa šošovky so samočinným tónovaním PhotoFusion X stmavujú, keď je okolité svetlo intenzívnejšie. V interiéri sú takmer číre a pri vystavení jasnému slnečnému svetlu sa stmavia do takej miery, ktorá je porovnateľná so štandardnými slnečnými okuliarmi. To znamená, že vás chránia pred oslnením a ponúkajú zvýšený zrakový komfort.

10. Budú šošovky ZEISS PhotoFusion X fungovať rovnako ako môj predchádzajúci pár šošoviek so samočinným tónovaním, resp. fotochromatických skiel?

Šošovky PhotoFusion X od spoločnosti ZEISS sa vyrábajú pomocou najmodernejšej technológie tónovania so samočinným tónovaním a vyznačujú sa tak parametrami vysokej úrovne. V porovnaní s najnovšou fotochromatickou generáciou  renomovaných  značiek sa stmavujú až o 60 percent rýchlejšie* a opäť sa rozjasnia až 2,5-krát rýchlejšie**. Šošovky PhotoFusion X ďalej ponúkajú dlhodobo vysokú výkonnosť.

*Analýzy vykonala pracovná skupina Technology and Innovation spoločnosti Carl Zeiss Vision GmbH, DE 2021 v súlade s normou ISO 8980-3. Vypočítané na základe priemernej rýchlosti (%T/min) aktivovania z číreho stavu na 30 %T pri teplote 23 °C len pri sivom variante s indexom lomu 1,60 a s polykarbonátovou úpravou HC.
**Testovanie vykonané nezávislým laboratóriom v Spojených štátoch, 2021, v súlade s požiadavkami normy ISO 8980-3. Vypočítané na základe priemernej rýchlosti (%T/min) opätovného zosvetlenia z plne aktivovaného stavu na 80 %T pri teplote 23 °C len pri modeloch s indexom lomu sivej 1,50 (CR607) s tvrdením HC.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Šošovky so samočinným tónovaním pre komfortnejší zrak, flexibilitu a ochranu 10 tipov od tímu BETTER VISION: komu sú určené fotochromatické okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS na predpis a kedy sa majú nosiť?

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Ako sa vyrábajú slnečné okuliare Z akých krokov pozostáva výroba slnečných okuliarov? Zistite, aké druhy materiálov sa používajú pri výrobe slnečných okuliarov, a ako návrhári realizujú svoje nápady.

Životný štýl + móda 3. 7. 2018

Tags:

História módnych slnečných okuliarov Každá dekáda má nejaký svoj špecifický štýl, ktorý ju definuje. Slnečné okuliare, móda a ich spoločná história

Životný štýl + móda 3. 7. 2018

Tags:

Nosenie okuliarov v lete 10 tipov, pomocou ktorých si budete môcť toto leto užiť svoje okuliare

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty