História módnych slnečných okuliarov

Každá dekáda má nejaký svoj špecifický štýl, ktorý ju definuje. Slnečné okuliare, móda a ich spoločná história

V súčasnosti máte na výber z množstva typov slnečných okuliarov. Od zrkadlových slnečných okuliarov po pripínacie slnečné okuliare – v ponuke sú nielen rôzne odtiene šošoviek, ale aj rôzne tvary slnečných okuliarov. Niektoré z nich dokonca získali status ikony. Klasické mačacie slnečné okuliare a letecké slnečné okuliare patria k tým najznámejším štýlom okuliarov, aké sú k dispozícii. Podobne ako ľubovoľný iný módny doplnok sa neustále menili štýly a vzhľad aj v prípade slnečných okuliarov. Veľký vplyv na štýl mali predovšetkým slnečné okuliare vo filmoch, ktoré často vyjadrovali ducha vtedajšej doby. Zostavili sme prehľad rôznych módnych ikon a ich vplyv na slnečné okuliare.

50. roky: Kráľovský štýl Grace Kellyovej

V roku 1956 sa americká herečka Grace Kellyová vydala za monacké knieža Rainiera III. Kňažná Grace pred svadbou aj po nej často nosila čierne slnečné okuliare. Jej špecifické hranaté slnečné okuliare ovplyvnili súčasnú módu a ešte dnes sú stále považované za symbol elegantných retro slnečných okuliarov.

50. roky: Kráľovský štýl Grace Kellyovej

60. roky: Slnečné okuliare z filmu Raňajky u Tiffanyho

Keď si Audrey Hepburnová nasadila preslávené mačacie slnečné okuliare v ikonickom filme Raňajky u Tiffanyho, vytvorila tak dlhotrvajúci trend. Ich ikonický tvar je spájaný s touto herečkou až do tej miery, že občas sú označované ako slnečné okuliare Audrey Hepburnovej. Možno to bolo prvýkrát, čo slnečné okuliare z filmov zásadne ovplyvnili módne trendy, no určite to nebolo naposledy. Populárne slnečné okuliare z 60. rokov zväčša vychádzali z klasického vzoru Hepburnovej.

60. roky: Slnečné okuliare z filmu Raňajky u Tiffanyho

70. roky: Nič medzi

Pre 70. roky sú typické dva ikonické tvary slnečných okuliarov. Na jednej strane boli rámy nadmernej veľkosti, zatiaľ čo na druhej to boli malé okrúhle slnečné okuliare, napríklad také, ktoré pravidelne nosil John Lennon. Rámy označované často ako slnečné okuliare Johna Lennona sú spájané hlavne so subkultúrou hippies zo 60. a 70. rokov. Nosili sa v odtieňoch niekoľkých farieb, napríklad modrej, červenej alebo ružovej.

80. roky: Od Top Gun po výstredné slnečné okuliare z 80. rokov

Top Gun (1986) je jednoznačne tým filmom, vďaka ktorému sa stali letecké slnečné okuliare módnym doplnkom pre mužov. Tom Cruise, herec v hlavnej úlohe, mal v tomto filme zelený pár týchto slnečných okuliarov so zlatým rámom. Napriek popularite filmu si veľa ľudí predstavuje pod leteckými slnečnými okuliarmi policajné slnečné okuliare. Takzvané policajné slnečné okuliare pravidelne používal Erik Estrada vo svojej úlohe ako strážnik Francis „Ponch“ Poncherello v obľúbenom televíznom seriáli CHiPS. Spojenie ikonického tvaru a prezývky pre tento typ slnečných okuliarov ešte viac prehĺbilo to, že Estrada hral policajta.

Tým, koho si ľudia budú navždy pamätať pre jeho výstredne vyberané slnečné okuliare, je Sir Elton John. Nie vždy si vyberal okuliare vhodné na denné nosenie. Patrili však k tým najkreatívnejším a najviac jedinečným slnečným okuliarom v histórii. Elton John bol často vidieť so športovými slnečnými okuliarmi z brúseného skla, nadmernej veľkosti alebo inými typmi zvláštnych slnečných okuliarov.

80. roky: Od Top Gun po výstredné slnečné okuliare z 80. rokov

90. roky: Elegancia supermodeliek

90. roky predstavovali bezpochyby dekádu supermodeliek. Obľúbené modelky, napr. Kate Moss alebo Claudia Schiffer, používali uhladené rámy a tmavé odtiene. Módnemu odvetviu dominovali uhladené, malé návrhy a šmrnc štýlu grunge predstavoval ostrý protiklad k inak farebnej a živej móde tejto dekády. Koniec 90. rokov sa niesol v znamení rôznych filmových trhákov, v ktorých sa objavili obľúbené slnečné okuliare. Najznámejším príkladom sú zrejme slnečné okuliare z filmovej série Matrix, v ktorej si zahral hlavnú úlohu Keanu Reeves.

2000 – 2009: Slnečné okuliare hrdinov

Začiatkom nového storočia spoločnosť Marvel preniesla komiksovú sériu X-Men na filmové plátna. James Marsden nosil v rámci svojej roly Cyclopsa červené slnečné okuliare, pretože jeho postava pomocou nich udržiavala pod kontrolou svoju schopnosť. Rám bol skôr malý a v celistvom štýle.

Ďalší hlavný trend prišiel počas dekády rokov 2000 – 2009 v podobe bezrámových slnečných okuliarov, ktoré nosili začínajúce hviezdy, ako napr. Paris Hilton. K častým farbám patrili modrá, červená a rôzne odtiene ružovej. Šošovky boli v niektorých prípadoch rôzne zdobené.

Spoločnosť ZEISS sa už vo svojich začiatkoch v 50. rokoch 19. storočia veľmi zameriavala na optiku. V 20. rokoch 20. storočia začala spoločnosť ZEISS vyrábať farebné šošovky, ktoré umožňovali užívať si nádhery prírody bez ohrozenia očí v dôsledku nadmerného pôsobenia slnečného svetla. Do portfólia boli v priebehu storočia pridané rôzne odtiene. V dekáde 2000 – 2009 rozšírila divízia ZEISS Sunlens portfólio svojich produktov o nepredpisové šošovky do slnečných okuliarov.

2010 – 2019: Šošovky Original – ZEISS Sunlens oživuje klasiku

S cieľom demonštrovať naše nadšenie pre slnečné okuliare a všetky tie nádherné farby a šošovky, ktoré sme videli v poslednom storočí, predstavila divízia ZEISS Sunlens kolekciu šošoviek Originals, ktorú dizajnéri používajú ako vysokokvalitný základ vo svojich návrhoch. Naša kolekcia retro šošoviek zahŕňa nádherne sfarbené šošovky a skutočnú klasiku, ktorá zdôrazňuje odkaz slnečných okuliarov.

2010 – 2019: Šošovky Original – ZEISS Sunlens oživuje klasiku

ZEISS síce neponúka slnečné okuliare koncovým spotrebiteľom, no ponúkame farebné šošovky dizajnérom, ktorí pomocou produktov ZEISS Sunlens vytvárajú tie najlepšie slnečné okuliare na ochranu očí. Jedným z našich partnerov je európska značka Massada eyewear, ktorá spája šikovné návrhy s ochrannými okuliarmi.

Skríningový online test zraku ZEISS Prostredníctvom skríningového online testu zraku ZEISS jednoducho a rýchlo zistíte, či nastal čas, aby váš zrak skontroloval odborník.

* UV žiarenie sa rozdeľuje do troch pásiem, z ktorých na zemský povrch dopadá iba žiarenie UV-A a UV-B. Krátkovlnné vysokoenergetické žiarenie UVC (100 nm – 280 nm) sa takmer úplne absorbuje v zemskej atmosfére. Výraz slnečné UV žiarenie sa používa výlučne na označenie zložiek UVA a UVB, ktoré dopadajú na zemský povrch. Žiarenie UVA a UVB, ktoré okuliarové šošovky neblokujú, absorbuje oko v rozdielnom rozsahu.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné samozatmavovacie Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Šošovky so samočinným tónovaním pre komfortnejší zrak, flexibilitu a ochranu 10 tipov od tímu BETTER VISION: komu sú určené fotochromatické okuliarové šošovky od spoločnosti ZEISS na predpis a kedy sa majú nosiť?

Životný štýl + móda 16. 9. 2022

Tags:

Ako sa vyrábajú slnečné okuliare Z akých krokov pozostáva výroba slnečných okuliarov? Zistite, aké druhy materiálov sa používajú pri výrobe slnečných okuliarov, a ako návrhári realizujú svoje nápady.

Životný štýl + móda 3. 7. 2018

Tags:

Nosenie okuliarov v lete 10 tipov, pomocou ktorých si budete môcť toto leto užiť svoje okuliare

Životný štýl + móda 16. 10. 2017

Tags:

Súvisiace produkty