Sú vďaka žltým šošovkám ľudia šťastnejší?

Lepšie videnie vďaka tieňovaným šošovkám

Tieňované šošovky prinášajú do vášho života skutočné farby. Aké sú však výhody tieňovaných šošoviek? Ktoré tieňovanie je najvhodnejšie a ktorými farbami sa riadi najnovší módny trend? V tomto článku sa dozviete, že výber z ohromného množstva farieb, ktoré sú dnes dostupné, a výber tej najvhodnejšej farby do každého svetelného prostredia a pre každé oči môže byť zábavný.

Každé tónovanie šošovky ponúka filtračný efekt – a odtieň nehrá žiadnu rolu. Väčšina ľudí je presvedčená o tom, že im napríklad žlté šošovky pomôžu zlepšiť náladu, pretože rozjasňujú vzhľad vecí. Z objektívneho hľadiska je však pravda, že takéto okuliare nerozjasňujú vôbec nič. Tieňované šošovky znižujú celkovú intenzitu svetla bez ohľadu na použité tieňovanie. Žlté okuliare však filtrujú veľkú časť modrého svetla, čo vytvára dojem zdokonaleného kontrastného videnia. Na dosiahnutie tohto efektu však musia byť primerané svetelné podmienky. Znamená to, že tento efekt nebude fungovať v prítmí ani v tme. Hráč golfu, milovníci športu a strelci často nosia žlté šošovky, aby v daždivom alebo hmlistom prostredí zreteľnejšie dokázali vnímať kontrast v cieľovom rozsahu.

Motoristi alebo cyklisti by nemali nosiť príliš tmavé šošovky (kategória 4). Ich nosenie vedie k obmedzeniu penetrácie svetla na hodnotu troch až ôsmich percent, čo môže viesť k neskorému alebo nedostatočnému rozpoznaniu brzdových svetiel alebo červenej svetelnej signalizácie.

Okrem jednofarebných riešení je možné použiť procesy namáčania a vytvoriť šošovky s progresívnym tieňovaním. Úrovne redukcie svetla týchto šošoviek sa zhora nadol znižujú. Slnečné okuliare s progresívnym svetelným tieňovaním sú mimoriadne vhodné na aplikácie, v rámci ktorých sa svetelné podmienky vo vizuálnych situáciách pohľadu zhora nadol menia. Výsledok je ten, že ich radi nosia mnohí motoristi počas vedenia vozidla. Keď vodič kontroluje displeje na konzole, šošovky sú iba minimálne tieňované, vodič je chránený pred oslňujúcim svetlom tmavším tieňovaním v hornej časti, zatiaľ čo sa stále pozerá na vozovku.

Štúdie dokazujú, že nie všetci ľudia rovnako dobre tolerujú všetky farby. Keď si vyberáte tieňované šošovky, je dôležité, aby vám počas nosenia takýchto okuliarov tieňovanie vyhovovalo. Optometrista má k dispozícii vzorky tieňovania a skôr ako si vyberiete obľúbenú farbu, mal by ich otestovať.

Polarizačné šošovky sú praktickým riešením pre milovníkov vodných športov a vodičov, ktorí potrebujú jasnejšie vnímať kontrasty a minimalizovať oslepujúci odlesk.

Naše odporúčanie pre všetkých, ktorí milujú jedinečné produkty: Moderné farby od spoločnosti Carl Zeiss: Ponuka celého farebného spektra od odtieňov Karibského mora, cez nebeskú modrú až po intenzívnu neónovú farbu – od oranžovej po hnedú a od prirodzeného vzhľadu až po kamufláž – to všetko na dosiahnutie perfektného vzhľadu.

Môj zrakový profil Určite si svoje osobné vizuálne návyky a nájdite riešenie vo forme individuálnych šošoviek.
Nájdite si optika spoločnosti ZEISS vo svojom okolí

Súvisiace články

Ako sa vyrábajú slnečné okuliare Z akých krokov pozostáva výroba slnečných okuliarov? Zistite, aké druhy materiálov sa používajú pri výrobe slnečných okuliarov, a ako návrhári realizujú svoje nápady.

Životný štýl + móda 3.7.2018

Tags:

História módnych slnečných okuliarov Každá dekáda má nejaký svoj špecifický štýl, ktorý ju definuje. Slnečné okuliare, móda a ich spoločná história

Životný štýl + móda 3.7.2018

Tags:

Rýchlo tmavé. Rýchlo číre: moderné tónovacie šošovky Či už ste vonku na slnku alebo vnútri, vďaka fotochromatickým šošovkám ZEISS PhotoFusion budete výborne vidieť celý deň

Životný štýl + móda 24.11.2017

Tags:

Nosenie okuliarov v lete 10 tipov, pomocou ktorých si budete môcť toto leto užiť svoje okuliare

Životný štýl + móda 16.10.2017

Tags:

Súvisiace produkty