ZEISS PRE ŠPECIALISTOV NA OČNÚ STAROSTLIVOSŤ

Technológia ZEISS UVProtect

Plná UV ochrana v čírych šošovkách. Celý deň. Každý deň. Pre každého.

Ponúknite svojim zákazníkom plnú UV ochrana v   čírych šošovkách  pre zdravé oči a zrak. Všetky číre šošovky ZEISS sú štandardne vybavené plnou UV ochranou do 400 nm, čo je rovnaká úroveň ochrany ako pri prémiových slnečných okuliaroch.  

 • Šošovky blokujú UV lúče až do 400 nm
 • Plná UV ochrana očí a okolitej pokožky
 • Poskytujú rovnakú ochranu pred UV žiarením ako prémiové slnečné okuliare

Prečo je ochrana pred UV žiarením pri čírych šošovkách taká dôležitá?

 • 400 nm

  Medzinárodná komisia pre ochranu proti neionizačnému žiareniu (ICNIRP) a mnoho zdravotníckych organizácií definovali štandard ochrany pred UV žiarením na 400 nm.1

 • 40 %

  Približne 40 % denného UV žiarenia sa nachádza vo vlnových dĺžkach, ktoré nie sú úplne blokované materiálmi, ktoré môžu tvrdiť, že "100 % chránia pred UV žiarením", ale blokujú len do 380 nm.2

 • 50 %

  Ešte pred 20. rokom života na nás pôsobí až 50 % z celkového množstva UV žiarenia, ktorému sme vystavení do dosiahnutia veku 60 rokov.3

 • 20 %

  Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že približne 20 % všetkých katarákt spôsobuje alebo zhoršuje UV žiarenie.4

 • 5 - 10 %

  5 – 10 % rakoviny kože sa vyskytuje osobitne na očných viečkach.5

 • 9 %

  Len 9 % spotrebiteľov si myslí, že ich súčasné šošovky poskytujú 100 % ochranu pred UV žiarením.6

UV žiarenie.

UV žiarenie je prítomné vždy - počas celého dňa, po celý rok, celý deň, v zime aj lete, keď je slnečno alebo dokonca zamračené.  

Z tohto dôvodu je požiadavka na ochranu univerzálna. Na ochranu pokožky môžu vaši zákazníci používať opaľovací krém. V skutočnosti však nemajú veľa možností, pokiaľ ide o ochranu očí pred škodlivým UV žiarením.

Vystavenie UV žiareniu sa zvyšuje.

Vystavenie ľudí UV žiareniu sa zvyšuje v dôsledku úbytku ozónu a globálnych klimatických zmien, ktoré ovplyvňujú úroveň povrchového žiarenia. Predlžovanie priemernej dĺžky života a neustále sa vyvíjajúci životný štýl vedú k tomu, že viac času trávime voľnočasovými aktivitami v prostredí s vysokou intenzitou ultrafialového žiarenia. To má vplyv na oči, a ako odborník na starostlivosť o oči sa musíte pozrieť ďalej než len na bežné  povrchy šošoviek s ochranou pred UV,  aby ste zabezpečili lepšiu ochranu pre oči svojich zákazníkov.    

Vystavenie UV žiareniu sa zvyšuje.
Na obrázku je detailný záber ženskej tváre so zameraním na ľavé oko.

Zdravie očí vašich zákazníkov je príliš dôležité na to, aby ste ho riskovali.

Hoci je svetlo dôležitou súčasťou nášho života - v závislosti od dávky a vystavenia   -   neviditeľné UV žiarenie môže byť škodlivé pre zdravie a zrak vašich zákazníkov. Vzhľadom na tieto   zdravotné riziká má zmysel chrániť sa pred nimi každý deň. Nikdy nie je neskoro zabrániť ďalším škodám.  

Obrázok zobrazuje detail nezdravého oka, ktorý ilustruje výskyt potenciálnych rizík pre oči.

Ohrozenie zdravia očí zákazníka.

UV žiarenie môže spôsobiť štrukturálne zmeny a poškodenie buniek, v ktorých je absorbované. Obzvlášť kryštálovočistá šošovka a rohovka pohlcuje UV žiarenie, ale časť UV-A dosiahne aj na sietnicu kde prispieva k oxidatívnemu stresu.

Možné ohrozenia očí:  Pterygium, keratitída,  katarakty  a makulárna degenerácia.

Obrázok zobrazuje detail nezdravého oka, ktorý ilustruje výskyt potenciálnych rizík očnej adnexy.

Zdravotné riziká pre okolie očí

Tkanivo obklopujúce oko tiež poskytuje ochranu. Toto tkanivo absorbuje veľkú časť UV žiarenia s vlnovou dĺžkou do 400 nm.  

Vaši zákazníci môžu mať potenciálne problémy s očnými adnexami:  fotostarnutie, vrásky, slnečné škvrny, rakovina kože.  

Pri mnohých šošovkách sa tvrdí, že chránia oči pred UV žiarením.

Naneštastie, nie všetky šošovky plne chránia oči zákazníkov a okolitú pokožku. Približne 40 % denného UV žiarenia sa nachádza vo vlnových dĺžkach, ktoré nie sú úplne blokované materiálmi, ktoré môžu tvrdiť, že 100 % chránia pred UV žiarením. Tieto materiály často blokujú len do 380 nm.2

Pri mnohých šošovkách sa tvrdí, že chránia oči pred UV žiarením.
Na obrázku je graf porovnávajúci úroveň UV ochrany šošoviek ZEISS a šošoviek ostatných účastníkov trhu.

Úroveň ochrany pred UV žiarením

V súčasnosti optický priemysel ponúka na trhu šošovky, ktoré ponúkajú rôzne úrovne ochrany pred UV žiarením,   pričom využívajú špeciálne vrstvy alebo iné substráty.  To vytvára  nejasnosti o tom, aká ochrana je dostupná a potrebná.  Z tohto  dôvodu  spoločnosť ZEISS   zaviedla štandardnú ochranu pred UV žiarením vo všetkých svojich  čírych šošovkách.

Zvyšovanie úrovne zdravia očí

Medzinárodná komisia pre ochranu proti neionizačnému žiareniu (ICNIRP) a mnoho zdravotníckych organizácií definovali štandard ochrany pred UV žiarením na 400 nm. Spoločnosť ZEISS prispôsobila svoje portfólio šošoviek tak, aby boli splnené tieto odporúčania a prémiové štandardy ochrany. Technológia UVProtect ide ešte ďalej za akceptované štandardy na úplne novú úroveň UV ochrany, ktorá umožňuje čírym plastovým šošovkám ZEISS blokovať UV lúče až do 400 nm. Ide o rovnaký štandard, ktorý poskytujú nadštandardné slnečné okuliare s UV ochranou.

Zvyšovanie úrovne zdravia očí
Na obrázku je zobrazený čiarový graf, ktorý znázorňuje celkovú a relatívnu intenzitu žiarenia pod každou vlnovou dĺžkou.

Prečo je 400 nm lepší štandard UV ochrany?

Vzhľadom na možné zdravotné riziká spojené s vystavením sa UV žiareniu, vedecké a regulačné subjekty a  organizácie,  ktoré sa zaoberajú biolekárskymi vplyvmi svetla a žiarenia, vždy definovali 400 nm ako nevyhnutnú ochranu pred UV žiarením. Ožiarenie v rozsahu 380-400 nm je oveľa intenzívnejšie a predstavuje 40 % celkového slnečného ožiarenia nameraného na Zemi.    

Vďaka ochrane až do 400 nm môžu objektívy ZEISS poskytnúť vašim zákazníkom úroveň ochrany odporúčanú  ruznávanými  organizáciami.

Ochrana zadného povrchu pred UV žiarením - skutočná ochrana pred UV žiarením zo všetkých strán.

Časť UV žiarenia pôsobí na oko nepriamo z bočných a zadných plôch šošovky. Aby sa zabránilo odrazom od zadného povrchu šošoviek do oka, spoločnosť ZEISS štandardne používa na ochranu zadného povrchu pred UV žiarením povrchovú úpravu ZEISS  DuraVision. Táto kombinácia poskytuje zákazníkovi potrebnú úplnú UV ochranu.

Preukázaná spokojnosť zákazníkov s technológiou ZEISS UVProtect.

Skúšobné testy používateľov, ako aj spätná väzba od našich zákazníkov dokladajú hodnotenia vysokej spokojnosti s technológiou ZEISS UVProtect:
 • 96 %

  používateľov okuliarov je spokojných so svetlosťou a estetickou stránkou šošoviek ZEISS UVProtect.7

 • 99 %

  spotrebiteľov súhlasí s tým, že UV ochrana na úrovni slnečných okuliarov v čírych šošovkách by bola prospešná.7

Kontaktujte nás

Ako vám môžeme pomôcť?

Formulár sa načítava...

Kontaktujte nás

Informácie zadané v kontaktnom formulári použije  Carl Zeiss Slovakia, s.r.o. na zodpovedanie vašej žiadosti e-mailom alebo telefonicky. Kliknite sem a prečítajte si naše vyhlásenie o ochrane údajov.

 • 1

  „Smernice ICNIRP o limitoch pôsobenia ultrafialového žiarenia vlnových dĺžok od 180 nm do 400 nm (Nekoherentné optické žiarenie 20)“

 • 2

  NASA Technical Memorandum, A. T. Mecherikunnel and J. C. Richmond – Spectral Distribution of Solar Radiation, 1980.
  Industry Standard AS-NZS 1067 (2003) (English): Sunglasses and fashion spectacles [By Authority of Australian Consumer Protection Notices No.13 of 2003 and No. 4 of 2005].

 • 3

  Green AC, Wallingford SC, McBride, P. Childhood exposure to ultraviolet radiation and harmful skin effects: Epidemiological evidence. Prog Biophys Mol Biol. 2011 Dec: 107(3): 349-355.

 • 4

  Global data on visual impairment in the year 2002.Resnikoff S, Pascolini D, Etya'ale D, Kocur I, Pararajasegaram R, Pokharel GP, Mariotti SP Bull World Health Organ. 2004 Nov; 82(11):844-51.

 • 5

  Cook BE Jr, Bartley GB. Treatment options and future prospects for the management of eyelid malignancies: an evidence-based update. Ophthalmology2001 Nov; 108(11):2088-98.

 • 6

  Abraham J, Jabaley M, Hoopes JE. Basal cell carcinoma of the medial canthal region.  Am J Surg 1973; Oct; 126(4):492-5.https://news.liverpool.ac.uk/2017/07/06/misapplication-sunscreen-leaving-people-vulnerable-skin-cancer/

 • 7

  Externá skúška ZEISS nositeľov so 106 nositeľmi okuliarových šošoviek a 7 odborníkmi na očnú starostlivosť v roku 2018, D.