ZEISS PRE ŠPECIALISTOV NA OČNÚ STAROSTLIVOSŤ

ZEISS DuraVision BlueProtect UV

Povrch na blokovanie modrofialového svetla od spoločnosti ZEISS.

DuraVision® BlueProtect UV od spoločnosti ZEISS je povrchová vrstva osobitne vyvinutá pre zákazníkov, ktorí trávia veľa času vo vnútorných priestoroch a sú vystavení pôsobeniu modrofialového svetla LED obrazoviek, obrazoviek TV prijímačov, počítačových monitorov alebo displejov tabletov. Povrchová úprava okuliarových šošoviek ZEISS proti modrému svetlu blokuje špecifické vlnové dĺžky svetla a môže pomôcť zmierniť únavu očí, ktorú zákazníci zvyčajne vnímajú v súvislosti s vystavením modrému svetlu.

 • Riešenie zdravotných problémov zákazníkov
 • Vynikajúca odolnosť
 • Jednoduchá starostlivosť

Prečo je modrofialové svetlo dôležité pre vášho zákazníka?

 • 90 %

  ľudí, ktorí trávia pri počítači tri a viac hodín denne, trpí syndrómom počítačového videnia.1

 • 4.8 billion

  ľudí bolo v apríli 2020 aktívnymi používateľmi internetu, čo predstavuje 59 % svetovej populácie.2

 • 73 %

  dospelých v USA niekedy používa pri sledovaní televízie digitálne zariadenie - jedna obrazovka nestačí.3

Čo je to modré svetlo a ako môžu nátery s modrým svetlom pomôcť vašim zákazníkom?

Prirodzené svetlo, t. j. slnečné svetlo, obsahuje mnoho druhov farebného svetla. Jedným z odtieňov svetla vo viditeľnom spektre je modré svetlo. Predstavuje približne jednu tretinu vysokoenergetického viditeľného svetla (HEV). Modré svetlo má vo viditeľnom svetelnom spektre vlnovú dĺžku od 390 do 500 nm, ktoré ľahko preniká do očí a prechádza cez rohovku a šošovku na sietnicu. Vhodným riešením tohto problému je použitie filtrov modrého svetla, ako sú napríklad povlaky na šošovky okuliarov s modrým svetlom. Nosením vhodných šošoviek s povrchovou úpravou proti modrému svetlu sa do oka dostane menej modrofialového svetla. Vedecké dôkazy naznačujú, že vystavenie modrému svetlu je prospešné, avšak spomínajú sa aj možné súvisiace riziká (označované ako dualizmus modrého svetla).

Čo je to modrofialové svetlo?

Čo je teória dualizmu?

+ Pozitívna stránka modrého svetla (HEV): Vystavenie počas dňa pomáha telu udržiavať zdravý cirkadiánny rytmus. Ide o prirodzený cyklus spánku a bdenia v tele.

- Negatívne stránky modrého svetla (HEV): Možné poškodenie buniek sietnice.

Modrofialové svetlo

Bližší pohľad: pozitívne a negatívne stránky modrého svetla

Rozsah svetelného spektra medzi 390 a 440 nm sa považuje za potenciálne škodlivú časť spektra HEV. Je všade, hoci jeho intenzita sa veľmi líši. Typický monitor LCD generuje jas 250 cd/m2, jasná modrá obloha je na poludnie 32-krát jasnejšia. Priame slnečné žiarenie môže byť až tisíckrát jasnejšie.

Fakty o modrom svetle
Graf znázorňujúci vlnovú dĺžku modrého svetla vo vzťahu k relatívnej spektrálnej závislosti (pozitívne účinky modrého svetla)

Pozitívna stránka modrého svetla

 • Modré svetlo s vlnovou dĺžkou okolo 460 nm ovplyvňuje produkciu melatonínu, ktorý reguluje vnútorné "hodiny" (cirkadiánny rytmus).
 • Modré svetlo (vydávané počas denného svetla) blokuje produkciu melatonínu.
 • Viac modrého svetla znižuje produkciu melatonínu.  

Výsledok: zlepšuje náladu a bdelosť

 • Menej modrého svetla zvyšuje produkciu melatonínu.

Výsledok: ospalosť (nie je ideálne počas dňa).

     Grafické znázornenie vplyvu modrého svetla na naše bunky (negatívne účinky modrého svetla)

     Negatívna stránka modrého svetla

     Rozsiahle vystavenie modrému svetlu môže byť škodlivé.
     • Niektoré výskumy naznačili, že modrofialové svetlo môže viesť k poškodeniu a smrti buniek sietnice.
      • Absorpcia svetelnej energie ("zahrievanie") môže poškodiť bunky sietnice.
      • Potenciálne poškodenia sietnice môžu spôsobiť toxické reakcie.
      • Vážnym dôsledkom môže byť makulárna degenerácia.
     • Toto riziko poškodenia buniek spôsobené fotením sa nazýva nebezpečenstvo modrého svetla.
     Smartfóny vyžarujú veľké množstvo modrého svetla. Na obrázku je viacero ľudí, ktorí sa pozerajú na smartfóny.

     Mali by mať zákazníci obavy v súvislosti s častou vnútornou expozíciou voči svetelným zdrojom s vysokým podielom modrého svetla?

     V dnešnej dobe sú však zákazníci vystavovaní oveľa vyššej expozícii voči modrému svetlu ako kedykoľvek v minulosti, a to v dôsledku moderných svetelných zdrojov. Smartfóny, svetelné žiarovky LED, obrazovky TV prijímačov, počítačové monitory, elektronické knihy a tablety emitujú vysoký podiel modrého svetla. Emisia veľkého množstva modrého svetla je jednou z príčin pocitu napätia v očiach v dôsledku používania digitálnych zariadení.

     Riešenia filtra modrého svetla od spoločnosti ZEISS

     Povrchy šošoviek s modrým svetlom a iné: riešenia ZEISS pre modrofialové svetlo.

     Spoločnosť ZEISS ponúka komplexné portfólio riešení blokovania modrofialového svetla, ktoré spĺňa rôzne spotrebiteľské požiadavky na aktivity vo vnútornom a vonkajšom prostredí. Sortiment produktov filtruje rôzne množstvo modrofialového svetla v závislosti od aktivity.

     • DuraVision®  BlueProtect  od ZEISS, povrch na  blokovanie modrého svetla  pre  šošovky,  ktoré čiastočne  filtrujú  modrofialové  svetlo; ideálne pre činnosti vo vnútornom prostredí.
     • Skylet® a  PhotoFusion X od ZEISS  sú tónované a samočinne tónované šošovky, ktoré blokujú rôzne intenzity modrofialového svetla ,  a tiež  ponúkajú plnú UV ochranu.
     • BlueGuard® od ZEISS: Najnovšia technológia blokovania modrého svetla, pri ktorej sú vlastnosti filtrovania modrého svetla zabudované do štruktúry šošovky.
     DuraVision® BlueProtect od ZEISS

     DuraVision® BlueProtect od ZEISS

     DuraVision® BlueProtect od ZEISS je jedinečná, vysokoúčinná povrchová úprava šošoviek s modrým svetlom, ktorá vašim zákazníkom ponúka:

     • Zvýšenú odrazivosť v modrofialovom spektre svetla.
     • Selektívne tlmenie modrofialového svetla prechádzajúceho šošovkou.
     • Znížené množstvo modrofialového svetla vstupujúceho do oka.

     DuraVision® BlueProtect je nová povrchová úprava na číre šošovky s filtrom modrej farby, ktorý zoslabuje modré svetlo v pásme od 390 nm do 440 nm. Stále prepúšťa "zdravé" modré svetlo, ktoré naše telo potrebuje, čím poskytuje väčší vizuálny komfort.

     Okrem blokovania modrofialového svetla ZEISS DuraVision  BlueProtect poskytuje aj prémiové vlastnosti povrchových vrstiev od spoločnosti ZEISS, vrátane:

     • Vynikajúca tvrdá vrstva.
     • Ľahko čistiteľné šošovky na zabezpečenie lepšieho videnia.
     • DuraVision Platinum UV na zadnej strane šošoviek.

     Vždy sú k dispozícii číre šošovky ZEISS s technológiou DuraVision BlueProtect

     • Technológia UVProtect

      Vyššia úroveň UV ochrany, ktorá umožňuje čírym šošovkám ZEISS blokovať UV lúče až do 400 nm. Rovnaký štandard, ktorý poskytujú nadštandardné slnečné okuliare s UV ochranou.

     Antireflexné povrchy vs. povrchy blokujúce modré svetlo: V čom je rozdiel?

     Na povrch šošoviek zákazníkov sa aplikujú antireflexné vrstvy aj vrstvy s modrým filtrom, ktorých výhodou je minimalizácia odlesku. Povrchy šošoviek proti modrému svetlu však poskytujú dodatočnú ochranu pred modrým svetlom. Povrchy AR neblokujú modré svetlo.

     Kontaktujte nás

     Ako vám môžeme pomôcť?

     Formulár sa načítava...

     Kontaktujte nás

     Informácie zadané v kontaktnom formulári použije  Carl Zeiss Slovakia, s.r.o. na zodpovedanie vašej žiadosti e-mailom alebo telefonicky. Kliknite sem a prečítajte si naše vyhlásenie o ochrane údajov.

     • 1

      Podľa amerického Národného inštitútu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, https://www.downtowneyes.com/blog/eye-care/preventing-computer-vision-syndrome/

     • 2

      https://datareportal.com/reports/digital-2021-july-global-statshot

     • 3

      Podľa najnovšej správy spoločnosti Nielsen o celkovej sledovanosti, https://www.statista.com/chart/16738/second-screen-usage-while-watching-tv/